Egy növényekkel teli városi oázis lehet a biódom, miután a Fővárosi Állat- és Növénykert vezetése elengedte az eddigi alapkoncepciót, amely a 20 millió évvel ezelőtti világot mutatta volna be a mai állatokkal. Az épület befejezése további 25 milliárd forintba kerülne, nyolc év alatt annyira készült el, hogy be van fedve, valamint működik a fűtés és a világítás. A létesítmény 2024-ben több eseménynek adott otthont, működése azonban veszteséges volt. Az állatkert vezetése ennek ellenére kitart a biodóm mellett, amelyet egy ráncfelvarrás után állandóra nyitna meg.
Fordulat következett be a biodóm ügyében, miszerint a Fővárosi Állat- és Növénykert vezetése elengedte az eddigi alapkoncepciót, amely a 20 millió évvel ezelőtti világot mutatta volna be a mai állatokkal. Az új tervek szerint az épület egy városi oázis lehet, amely tele lesz növényekkel, az állatkert látogatói pedig jót relaxálhatnak ott – írja a 444.
A biodóm 2017 óta épül, a költségei átlépték a 60 milliárd forintot, az eredeti tervek szerinti befejezés további 25 milliárdba kerülne. Nyolc év alatt annyira készült el, hogy be van fedve, valamint működik a fűtés és a világítás. 2024-ben az Állatkert megpróbálta a jelenlegi állapotában hasznosítani a biodómot. Több rendezvény, többek között Fénydóm és World Press Photo kiállítás is volt a létesítményben, amely tavaly márciusban nyitotta meg a kapuit. Ezek azonban 430 millió forintos veszteséget termeltek. Idén a dinoszauruszok lepték el a városligeti épületet, valamint a legszebb hazai természetfotók.
Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója tavaly októberben mondta el, hogy a biodóm működtetése szeptemberig is veszteséges volt a fővárosnak. A politikus szerint az épület lebontása lenne a legjobb döntés. Az állatkert vezetése azonban úgy véli, a létesítményben van potenciál.
Tavaly százezer, az idei első negyedévben 46 ezer látogatója volt az épületnek, amelyet egy 300 millió forintos ráncfelvarrás után állandóra nyitnának meg.
Ha ez elkészül, akkor a látogatóknak nem kell külön belépőt fizetniük az üvegházba.
Ha az eredeti koncepcióhoz ragaszkodna az állatkert vezetése, akkor még 25 milliárd forint kellene a nyitáshoz. Az új elképzelés szerint az épületet nem építenék tovább, hanem a meglévő részre növényeket és madarakat telepítenének be. Továbbá a népszerű állatbemutatók otthonává válhatna a létesítmény.
Karácsony Gergely főpolgármester 2021-ben úgy nyilatkozott, hogy „ha az állam nem vállalja, akkor nem lesz kész a biodóm”. Fürjes Balázs korábbi államtitkár 2020-ban úgy fogalmazott, hogy a kormány segíthet a biodóm befejezésében, ha ezt a főváros is szeretné.