A modern magyar demokrácia történetében sem a helyi, sem az országos referendumok között nem találtunk olyat, ami a választók kétharmadát megmozgatta volna. A rendszerváltó, 1989-es négyigenes népszavazáson 58,03 százalékost, a 2008-as tandíjas, háromigenes népszavazáson 50,4 százalékos volt a részvétel, a kettő között 14, 37, 46 és 49 százalékos részvétellel tartottak országos referendumokat.
Vajon melyik oldal próbálja befolyásolni a szavazást azzal, hogy fenyegetően lófejet küld a szigetre?
még mindig nem tudunk semmit. De ha valóban elköltözött, mint a vele egy házba bejelentett másik két szavazó állítja, akkor a választás valójában már eldőlt. Reméljük, elegendő szendviccsel készültek a választási bizottság tagjai, mert a 19-es urnazárás még bőven odébb van.
A Margitsziget átsorolása körül kialakult helyzet, jól mutatja, hogy mekkora szükség lenne egy „Budapest törvényre” ami az alapoktól gondolná újra a főváros közigazgatási rendszerét. Ma annak lehetünk tanúi, hogy a két nagy párt viaskodása túszul ejti Budapestet és ellehetetleníti annak jövőjét. Az LMP nem tartja ördögtől valónak azt hogy a fővárosi jelentőségű, nagyobb közparkokat, mint a Margit sziget, Városliget, Népliget a főváros kezelje egységesen, azonban elutasítjuk azt a módot ahogy a Fidesz politikai zsákmányszerzés céljából rátette a kezét a Margitszigetre. Különösen aggasztó az a tény, hogy a Margitsziget államosítása azután került napirendre, hogy a sziget részbeni felparcellázásáról érkeztek hírek. Sajnos fennáll a veszélye, hogy a döntés precedenst teremt, és a későbbiekben is megvalósulhat hasonló hatalmi célból, hatalmi eszközzel megvalósított döntés. A kormány meggondolatlan és környezeti értékeket nem kímélő fejlesztési terveiről a Normafa, valamint a Kossuth téri beruházás kapcsán már sokat lehetett hallani, ezért az LMP semmiképpen nem támogatja a sziget kereskedelmi célú hasznosítását. Sajnálatosnak tarjuk, hogy a Fidesz a tőle megszokott módon most sem egyeztetett az érintettekkel, a helyi önkormányzattal és ezáltal egyértelműen sérült a Helyi Önkormányzatok Európai Chartája. Ezen az tény sem változtat, hogy a hétvégére látszat-népszavazást írtak ki a szigeten lakó 3 főnek, mely az egész ügyet komikussá teszi, valamint további súlyos károkat okoz a demokratikus intézményeink megítélésének.
– ezt a választ pedig a Lehet Más a Politika küldte kérdéseinkre, melyekben a mai népszavazásról kérdeztük a véleményüket.
A 15 órás statisztikában továbbra is kétharmados a részvételi arány.
A rejtélyes harmadik szavazóra váró testületnek és persze mindenki másnak is ajánljuk az alábbi, vidám kvízünket.
Éppen ma 68 éve, 1945.08.25-én nyitották meg az újjáépített Nemzeti Sportuszodát a Margitszigeten, ahol a megnyitóra rendezett versenyen Székely Éva 100 méteres mellúszásban rögtön országos csúcsot úszott.
Közeledik 17.30, az urnazárás előtt még egyszer ismertetni fogja János az állást, és kiderül, 66,67% vagy 100%-e a részvétel.
A napközbeni jelentések sorozatának utolsó állomása: a 17.30-as részvételi adatok (a 2010-es parlamenti választáson még ekkor is csak 59,28 százaléknál jártunk).
amely valakinek, Tóth Jóskának vagy Tarlós István ma este különösen szépen fog zenélni, itt találhat néhány különös hangulatú, egy hatéves gyerek szemével készített képet ezen a blogon.
A dicstelen dunaújvárosi szezonkezdet után vasárnap este hatkor kezdődött a Vasas idei első hazai bajnoki meccse, az ellenfél a Békéscsaba, amellyel tavaly is sokáig versenyt futottak a feljutásért, mígnem jött a Mezőkövesd, megerősítve egy államtitkárral, és beelőzte őket. Most tehát NB II-es rangadó zajlik a Fáy utcában, az állás negyedóra után 0-0. Információink szerint az eső miatt sem túl zsúfolt lelátókon nem téma a népszavazás, és In memoriam Margitsziget feliratra sem kell számítani.
Vajon újból visszatér a csillogás a Margitszigetre? Vajon újból regattaversenyeket rendeznek majd a sziget Duna-ágában, mint anno, és újból fehér galléros sportpólókban sétál majd az úri közönség, mint 1935-ben? Vagy ledózerolják az egészet, és itt épül mahjd az Első Horty Miklós Ellentengerany Lakópark? Este hétkor zárják az urnákat, ezekre a kérdésekre akkor még nem kapunk választ, de hamarosan kiderülhet, hogy a főváros, vagy a XIII. kerület vezetése határozza majd meg, hogy mi is történjen!
Az apokalipszis lovasai szállnak a szürke fellegekben, vagy csak csend borult a tájra, mielőtt új élet sarjadzana a Duna közepén? Este hét után minden kiderül.
A betiltott Magyar Gárda alapítására emlékeztek Budapesten. (MTI)
(közben a kerület, sőt, a főváros, sőt, az ország A Népszavazás eredményére vár.)
Úgy tudjuk, a részvétel nem változott délután: a szavazásra jogosultak (3 fő) közül ketten nyilvánítottak véleményt. Feszült percek az urnazárás előtt. Vajon érvényes és eredményes a népszavazás?
Az Index készített egy exit-poll felmérést, aminek az eredményét közvetlenül az urnazárás után tesszük közzé.
Óva inteném a negyedik hatalmi ág munkatársait éberségük lankadásától - figyelmezteti az Indexet László Róbert, a Political Capital választási szakértője. Mint mondja, bár látszólag az eredmény megállapításával a választási eljárás véget ért, valójában a felek egymásnak feszülése még csak most indul.
A helyi népszavazásokra még mindig érvényes eljárási törvény értelmében ugyanis kifogást „a választás és a választási eljárás alapelveinek (3. §) megsértésére (…) hivatkozással bárki benyújthat”. Ha ez megtörténik, bizony még a szavazatok újraszámlálása sem kizárt. Persze csak akkor - mutat rá a szakértő -, ha a „fellebbezés elbírálása csak a szavazatok újraszámlálása útján lehetséges, és van matematikai lehetőség a választás eredményének megváltozására”.
A Vasas 1:0-ra vezet a Békéscsaba ellen.
Az exit-pollok adatainak előzetes túlértékelésésétől óva intenénk - mondta az Index stúdiójában Krekó Péter politikai elemző, amikor az exit-pollunkkal dicsekedtünk neki. Majd így folytatta az elemző:
Bár a minta nagysága meggyőzőnek tűnik (a választáson résztvettek 50%-a), a mintavétel reprezentativitása sérült, hiszen a folyamat során az Index újságíróinak hibáján kívül nem a szigorú kiválasztás szakmai szempontjai, hanem a "kényelmi" szempontok domináltak. Így óvakodjunk a túl korán levont következtetésektől, biztosat majd csak a választási eredmények ismeretében mondhatunk.
Hamarosan ezt is megtudjuk!
Mármint a szavazás ellen, ami egy ilyen kiélezett és feszült politikai játszmában természetes lenne. Ezt kérdeztük László Róbert választási szakértőtől, íme a válasza:
A közhely, miszerint minden szavazat számít, ma minden eddiginél nagyobb életbölcsességnek tűnik. A kifogásnak két napon belül kell beérkeznie, aminek elbírálására újabb két napja van az illetékes választási bizottságnak. Ha még ez után sem csitulnak az indulatok, a fellebbezésnek sincs akadálya, sőt harmadik körben már bírósági felülvizsgálati kérelmet is be lehet nyújtani. Ne tévesszük tehát szem elől a további fordulatokban is gazdagnak ígérkező történetet, nem kizárt ugyanis, hogy a mai népszavazásnak még másfél hétig nem lesz jogerős végeredménye.
Amíg az eredményre várunk, merüljünk el a művészetben. A margitszigeti szavazástól teljesen függetlenül a Hét műtárgyai sorozatban Szarvas: Tarzilla című kompozícióját ajánljuk olvasóink figyelmébe. Az alkotás szerintünk ugyanis örökérvényű kérdéseket feszegetve, az aktuálpolitikától elszakadva beszél az emberi vágyról, a birtoklás és a tenni akarás összeegyeztetésével járó lelki küzdelemről. Íme:
Az Index exit-poll felmérése szerint a margitszigeti népszavazásnál a szavazásra jogosultak kétharmada arra voksolt, hogy maradjon a sziget a XIII. kerület irányítása alatt.
Csak hogy tudjuk, mit is jelent a Margitsziget, nekünk magyaroknak, hogy érezzük, hogy mi is a mai referendum igazi tétje, hallgassuk meg a Pannon Rádió dalát. Mészáros Sunyó - Papp Gyula: Margitsziget című dala összefoglalja, hogy miért is fontos a magyar néplélek számára a sziget a szárazpettingtől az őszi faleveleken át a zenélő szökőkútig. Én egyedül a bringóhintót hiányolom a dalból, de azért az a sor, miszerint "Margitsziget..., szép a nyár itt, szép a tavasz, tudja ez jól öreg, s kamasz" sok mindenért kárpótol.
Most egy hosszú procedúra veszi kezdetét: meg kell számolni a leadott két szavazatot.
A helyi Választási Irodában az Index kérdésére elmondták: eddig senki nem tett panaszt azért, mert úgy ítélte volna meg, hogy bárki is csalt volna a szavazás ideje alatt.
A szavazás ideje alatt nem történt semmilyen rendkívüli esemény, így atrocitás sem, mondták az Index érdeklődésére a helyi Választási Irodában. Az esőről persze hallgattak.
Amíg a szavazatokat számlálják, íme még egy műalkotás Szarvastól. A kép címe Tarlós István, a hullámok hercege, kikiáltási ára egyelőre nem ismert.
Hihetetlen, de sikerült! De nem esszük olyan forrón a kását, az eredményre még egy bő 20 percet várnunk kell. :(
Kérdezhetik joggal az olvasók. Nos, a helyzet az, hogy a bizottság a Margitszigeten van. Ott szavazott a nép, most összeszámolták a szavazatokat, de azt be kell vinniük a Választási Irodába, a jegyzőkönyvvel együtt. Ez amúgy még csak előzetes eredmény lesz, mert 3 napig jogorvoslati kérelemmel fúrhatják. De bőven elég nekünk az előzetes is.
Amíg várakozunk, emlékezzünk meg együtt a demokrácia mai ünnepének legfontosabb pillanairól. Ha valamiért, ezért már érdemes volt rendszert váltani. A nyugodt léptekkel érkező család ugyanis törvényesen beinthet a toporzékoló MSZP-nek, a gőgös Fidesznek, vagy éppen a Margiszigetre vágyó Tarlósnak is. A történelmi pillanatokat a play-gomb megnyomásával eleveníthetjük fel.