"A városunkban 23 ilyen elosztóhely működik, ebből 6 hely non-stop 24 órán át nyitva van (jelenleg is). A hozzánk legközelebbi helyről, egy parkból (biciklivel 4 perc) szombaton és vasárnap töltöttük föl a készleteinket, kb 150 litert. Negyven köbméteres föld alatti víztartályból pumpáltuk kéziszivattyúval a vizet. A vízműtársaság (suidokyoku) két alkalmazottja reggeltől késő estig jelen volt, pumpált, irányította a vízvételt, informálta az embereket" - olvasható egy a megsérült fukusimai atomerőműtől 40 kilométerre élő magyar blogjában, a Napkeleti kincseimben.
Egy rendezetten kígyózó sorban áll folyamatosan 150-200 ember, a srác néha végigmegy a sor mellett es emberi hangerővel közli, hogy "Aki tud, kéretik segíteni, pumpálni, köszönjük!!", "Vizeszacskókat lehet venni a dobozból", stb. Az emberek pedig kannákba, vödrökbe, nejlonzsákkal bélelt dobozokba, teafőzőkbe, fazekakba fejtik es viszik haza a vizet - írja a blogger.
Legalább százezer japán katona vesz részt a mentési munkálatokban. Külföldi önkéntes azonban eddig nem sok érkezett. Igaz, eddig 123 ország ajánlott fel valamilyen anyagi segítséget. (BBC)
A Nissan autógyár minden, az országot elhagyó autó sugárzását megméri. Az amerikai leányvállalat szóvivője elmondta, semmiképp sem kerülhet ki sugárzó gépkocsi Japánból. (BBC)
Kanada elrendelte nukleáris erőműveinek és a Chalk River kutatóintézetnek a tesztelését. Ebben a külső veszélyekre, földrengésre, árvízre és tűzvéyszre koncentrálnak. Egyik létesítmény sem földrengésveszélyes helyen épült. (BBC)
Görögország ellenzi a tervezett török atomerőműveket. Az első török reaktort a déli Akkuyuban építenék meg, orosz segítséggel. Mind Görög-, mind Törökország földrengésnek kitett területen fekszik. (AP)
Mijagi prefektúra kormányzója szerint legalább hat hónapig, de akár egy évig is eltarthat, amíg újjáépítik a katasztrófa sújtotta térséget. (BBC)
Dmitrij Medvegyev orosz elnök utalt arra, hogy a japánok akár át is települhetnének, és munkát is vállalhatnának Szibéria és az orosz Távol-Kelet ritkán lakott területein. A RIA Novosztyi hírügynökség által megkérdezett szakértők szerint a javaslat nemcsak humanitárius gesztusként fontos, hanem gyakorlatias elképzelés, amely erősítené Oroszország helyzetét a világgazdaságban. (MTI)
A fukusimai atomerőműtől negyven kilométerre élő Paul Morris nagyon aggódik. "Senki sem megy ki a lakásából, az utcák kihaltak. Csak a családommal és a barátaimmal tartom a kapcsolatot. Nagyon sokan elhagyták a körzetet, de fogalmam sincs, mit kellene tenni". (BBC)
Egy tanulmány szerint Japánnak volt olyan pontja, ahol a 23 métert is elérte a szökőár magassága a március 11-i földrengés után. A Jomiuri Simbun című lap egy kikötőkkel és repülőterekkel foglalkozó kutatóintézetet idézve közölte, hogy Ivate prefektúrában, Ofunato településnél mérték ezt a hullámot, amely egész városokat törölt le a térképről. A földrengéseket követő legerősebb cunamit Japánban 1986-ban mérték, annak magassága 38,2 méter volt. (MTI)
Helyi idő szerint hajnali négykor fagypont körüli a hőmérséklet Fukusimában. Az ország északkeleti részén csaknem négyszázezren éjszakáznak átmeneti szálláson, egyre kevesebb az élelmiszer, a víz, a gyógyszer és a fűtőanyag. (BBC)
Újabb átmeneti szállásokat nyitottak meg, hogy el tudják helyezni a kitelepítetteket. Tokióban például a Budokan arénát is befogadóhellyé alakították. (Japan Times)
A mianmari kormány százezer dollárral segíti a japán földrengés és szökőár áldozatait, jelentette az állami média. (Kyodo)
A Toyota és a Honda után már európai autógyártókat is hátráltatnak a katasztrófa következményei: az Opel és a Renault is bejelentette, hogy az ellátási lánc megszakadása miatt kénytelen visszafogni a termelést. Az Eisenachban működő Opel-üzemben például hétfőn és kedden két-két műszakot hagynak ki. (MTI)
Helyi idő szerint szombaton hajnalban folytatódott a munka a fukusimai atomerőműnél. A tokiói tűzoltóság szerint öt speciális géppel húsz percig tengervízzel hűtötték a túlhevült fűtőelemeket, de az nem derült ki a tájékoztatásból, hogy melyik reaktornál dolgoztak. (AFP)
A japán meteorológiai szolgálat szerint a múlt pénteki 9-es erejű földrengés óta 262 olyan utórengést jegyeztek fel, amelyek ereje meghaladta az ötös erősséget. (Kyodo)
A legfrissebb hivatalos adatok szerint már 6911 halálos áldozata van a katasztrófának, 10 316 embert keresnek. (BBC)
A Külügyminisztérium vezetése úgy döntött, hogy az EU Megfigyelési és Tájékoztatási Központ (EU MIC) segélyszállító csatornán keresztül tízmillió forint értékű gyorssegélyt küld Japánnak, amely a japán kormány által összeállított igénylistának megfelelően vízből és tartós élelmiszerből áll, közölte Pataki Eszter szóvivő.
Tűzoltóautókkal fecskendeznek vizet a hűtés nélkül maradt fukusimai erőművekre. "Most az egész világ, nem csak Japán függ tőlük" - idézett a BBC egy tokiói irodistát. A tűzoltóság több millió liter víz felhasználásával igyekszik megakadályozni a reaktorok túlmelegedését. Az emberek napok óta dolgoznak a veszélyesen radioaktív környezetben.
A finn követség ideiglenesen Hirosimába költözik, mivel úgy látják: Tokióban nem adottak a biztonságos működés körülményei. A finn diplomácia megjegyzi, hogy megelőző intézkedésről van csupán szó. A hirosimai követség szombaton kezdi meg működését.
Dél-Kalifornia partjaihoz ért az a radiokatív felhő, amely a megsérült fukusimai erőmű révén keletkezett, állítja egy meg nem nevezett diplomáciai forrás. Az AP tudósítása ugyanakkor hangsúlyozza, hogy "a mért sugárzás milliárdszor gyengébb az egészségre már ártalmas szintnél."
A tokiói magyar nagykövetség dolgozóinak családtagjait már korábban a déli Oszakába költöztették. Martonyi János külügyminiszter péntek délben bejelentette, hogy 21-ére sikerült repülőjegyet szerezni nekik, úgyhogy akkor hazajönnek.
A képviseleten dolgozók továbbra is maradnak Tokióban. Amennyiben a város veszélybe kerül, akkor minden készen áll Oszakába menekítésükre.
A Tohoku régióból, Fukusima körzetében tapasztalt utórengéseket a Vocie of America tudósítója. A BBC által idézett tudósító közepes földmozgásról számolt be,
A Star Flyer társaságnak törölnie kellett a Kitakjusu és Fukuoka közti járatát pénteken, mert két külföldi pilótájuk nem volt hajlandó visszatérni Japánba. Az orosz és amerikai pilóták még a földrengés előtt utaztak el szabadságra az országból, és most megüzenték: országaik hivatalos javaslatának megfelelően nem utaznak vissza Japánba.
A légitársaság szóvivője szerint további járatkimaradások is lehetnek, mert öt másik pilótájuk is szabadságon van külföldön.
Japán újragondolná atomerőmű-programját, derült ki a kormányszóvivői tájékoztatóból. Ehhez a kormány reméli az ellenzék segítségét is. Az is elhangzott, hogy konkrét bejelentéseket azonban csak a krízishelyzet elhárítása után tesznek.
Az ország energiaellátása nagy mértékben függ az atomenergiától: A gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztérium közlése szerint 54 erőmű működik Japánban, amelyek energiaellátásának 30 százalékát adják. Ha ezeket le szeretnék cserélni, szembe kell nézni az ország alacsony energiahordozó-ellátottságával, és azzal is, hogy a hagyományos energiahordozók növelik a globális felmelegedést.
Japán 2020-ig 9, 2030-ig további 14 atomerőmű építését tervezte,
A jelenleg ellenzékben politizáló, 2009-ig kormányzó Tanigaki korábban az erőműépítés híve volt. Jelenleg azonban úgy nyilatkozott: "a közeljövőben nagyon nehéz lesz helyet találni az új erőműveknek."
(Kyodo News)
A japán miniszterelnök ígéretet tett arra, hogy részletesebb és frissebb információkat tesznek közzé a kritikus állapotú atomerőművekkel kapcsolatban. Naoto Kan a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) vádjaira válaszolt nyilatkozatával. A NAÜ ugyanis korábban kritizálta Tokiót, amiért véleménye szerint információkat tart vissza a fukusimai atomerőművel kapcsolatban.
Amerika ugyanakkor nem tartotta elégségesnek a japán óvintézkedéseket, amelyek arra szólították fel a lakosságot, hogy költözzenek el az erőmű 20 kilométeres körzetéből, és azt tanácsolta a 20-30 kilométeren belül élőknek, hogy ne hagyják el lakásukat.
Amerika 80 kilométeres körzetben költöztetné el az embereket, és erre fel is hívta a Japánban tartózkodó állampolgárainak figyelmét.
Tokió úgy vélte: intézkedései összhangban vannak a NAÜ sztenderdjeivel, amelyek rugalmasak a kérdésben, és véleménye szerint az egyes nemzetek döntésére bízza, mekkora sugarú körben távolítják el a lakosságot.
(Kyodo News)
Japán magasabb veszélyfokozatba sorolta a fukusimai nukleáris balesetet. A hét fokozatú skálán az eddigi négyesről ötösbe sorolták a katasztrófát. Az 1986-os csernobili katasztrófát annak idején a legmagasabb fokozatba sorolták.
Az ötös kategóriába az olyan balesek kerülnek, amelyeknek súlyos és hosszútávú hatása van.
Meghatározatlan időre felfüggeszti atomerőmű-beruházásait Kína. A Japánban történt erőműkatasztrófa miatt aggódó Pekingben elrendelték a már működő reaktorok ellenőrzését is. Kínában jelenleg 27 új reaktor építését kezdték meg, ami a világ összes hasonló beruházásának 40 százalékát teszi ki. Az államtanács közleménye szerint az atomprogramban a biztonság a legfőbb szempont, ezért elsődleges a technológia fejlesztése. Az eddigi rövid távú tervekben 110 új reaktor építése szerepelt. (BBC)
Kormányzati bejelentés szerint a Fukusima erőmű dolgozói csak kisebb sugárdózist kaptak, így folytatódhatnak a munkálatok.
Ivate prefektúrban készült az alábi felvétel:
Szerdán került a netre ez a videó egy kis kikötőváros pusztulásáról.
„Gőzt láttunk felszállni azt követően, hogy helikopter kiengedte a vizet a 3-as reaktor felett, ezért meg vagyunk győződve arról, hogy a szállítmány elérte a tárolómedencét” mondta Jukio Edano, a japán kormány szóvivője a hűtési akcióról tartott sajtótájékoztatón.
Gregory Jaczko, az amerikai nukleáris szabályozó bizottság elnöke szerint várhatóan hetekbe is telhet, amíg sikerül lehűteni a problémás reaktorokat Fukusimában. (BBC)