A CH-47-es Chinook helikopterek legénysége a sugárzás elleni védőöltözetet visel, négy adag vizet locsoltak a 3-as reaktorra, amelyből szerda reggel gőz szállt fel, ez pedig arra utalhatott, hogy folyamatosan fogy a hűtővíz. (BBC)
Piaci becslések szerint 25 milliárd dollárnak megfelelő jent adtak el a japán fizetőeszköz gyengítése végett a hét vezető ipari hatalom (G7) jegybankjai a hétvégi összehangolt intervenció során. A hetek központi bankjai azután szánták el magukat a több mint egy évtizede példátlan közös beavatkozásra, hogy a jen spekuláció hatására a II. világháború óta nem mért szintre, 76 jen közelébe erősödött a dollárral szemben. Az intervenció után az árfolyam 81 jen környékére gyengült vissza. (MTI)
Japán bejelentés szerint a fukusimai atomerőmű hat reaktora közül kettőnél (az ötösnél és a hatosnál) helyreállították a hűtőrendszert. (BBC)
A jövő év elején átfogó nukleáris biztonsági gyakorlat lesz Hong Kongban, jelentette be a kormány. (AFP)
A múltbéli katasztrófák adatai alapján arra lehet számítani, hogy a legidősebbeket sújtja leginkább a katasztrófa. Az Amerikai Gerontológiai Társaság (GSA) munkatársa szerint sokan nem jutnak hozzá kellő mennyiségű élelmiszerhez és vízhez, és valószínűsíthető, hogy az életmentő gyógyszerek is hamarosan hiánycikknek minősülnek. (MTI)
A japán katasztrófa áldozatainak emlékére a Greenpeace hétfőn este fél kilenckor gyertyagyújtást szervez a budapesti Kossuth térre, közölte Vay Márton, a szervezet szóvivője. A megemlékezésen rövid beszédet mond Rohonyi Péter, a Greenpeace kampányfelelőse.
Sugárszennyeződést mutattak ki Tokió ivóvízhálózatában, a terhelés szintje azonban elmarad a törvényben rögzített határértéktől, jelentette az AFP a japán tudományügyi minisztériumra hivatkozva. A tárca szakemberei szombaton kezdtek méréseket végezni Tokió és több más prefektúra ivóvízhálózatában. Ennek során cézium és radioaktív jód jelenlétét mutatták ki. A legmagasabb sugárszennyeződést Tocsigi prefektúrában mérték: itt egy kilogramm víz 77 becquerel radioaktív jódot és 1,6 becquerel céziumot tartalmazott.
A hatályos előírások értelmében az ivóvíz kilogrammja legfeljebb 300 becquerel radioaktív jódot és 200 becquerel céziumot tartalmazhat. (MTI)
Eisenachban és Zaragozában is kihagynak műszakokat az alkatrészellátás akadozása miatt. Lehet, hogy a VW-nél is gondok lesznek. A Toyota európai egységeinél ugyanakkor nem számítanak fennakadásra.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) közlése szerint a japán kormány élelmiszerstopot rendelt el Fukusima prefektúrára. Korábban a kormányszóvivő azt mondta, hogy a sugárszennyezett tej és spenót nem ártalmas az egészségre. (BBC)
A YouTube is segítségét ajánlotta a japán földrengés és szökőár érintettjeinek, hogy megtalálják eltűnt hozzátartozóikat. A videomegosztó Shousoku című csatornáján péntektől láthatók a japán menekültközpontokba került túlélőkről készült rövid videók.
Oroszország vizsgálja, hogy a fukusimai atomerőműben történtek milyen hatással voltak a Csendes-óceán élővilágára. (AFP)
A Mijagi prefektúrában lévő Osika-félsziget 5,3 méterrel elmozdult eredeti helyéhez képest, és 1,2 métert süllyedt a március 11-i pusztító földrengés hatására. (Kyodo)
A japán rendőrség legfrissebb összesítése szerint a halálos áldozatok száma 7348-ra emelkedett, az eltűntek száma 10 947. (BBC)
A 6,1-es utórengés helyi idő szerint 18:56-kor rázta meg Ibaraki prefektúrát. A japán meteorológiai szolgálat azt írta: elképzelhető, hogy megemelkedik a tenger vízszintje, de károktól nem kell tartani. (Kyodo)
Az AFP hírügynökség szerint 6,1-es erejű volt az Ibaraki prefektúrát megrázó utórengés. Nem rendeltek el szökőárriadót, sérültekről és károkról egyelőre nem érkezett jelentés, adta hírül az NHK televízió.
A Reuters gyorshíre szerint újabb földrengés rázta meg Japánt, erejéről egyelőre nincs információ. Tokióban megremegtek az épületek.
Európában alig várhatók fennakadások a Toyota-gyártásban, mondta a német Automobilwoche című lapnak a Toyota németországi érdekeltségének elnöke. Az Európában gyártott kocsik alkatrészeinek nagy részét helyben állítják elő, a Japánból érkező részegységek gyártása pedig a jövő héten újraindul a földrengés és szökőár sújtotta országban. (MTI)
Egy melegfront hoz enyhülést az ország északkeleti részén, ahol eddig az éjszakai fagy és hó nehezítette a kitelepítettek százezreinek életét. (AFP)
Japán, Kína és Dél-Korea megállapodott arról, hogy együttműködnek az atomerőművek biztonságának fokozásában, jelentette be Tokióban a dél-koreai külügyminiszter. (MTI)
Clint Eastwood körülbelül egymillió dollárt ad a japán Vöröskeresztnek Azután (Hereafter) című filmjének DVD és blu-ray változatának eladásai után. Sandra Bullock szintén egymillió dollárral segíti a földrengés és a szökőár áldozatait. (Japan Today)
Bár a japán mérnökök sikeresen kiépítettek egy vezetéket, az áramszolgáltatás még nem állt helyre a fukusimai atomerőműnél, jelentette a nukleáris-biztonsági szolgálat. (Reuters / BBC)
Tanigaki Szadakazu, az ellenzéki Liberális Demokrata Párt párt vezetője közölte, hogy nem venne részt egy olyan nemzeti egységkormányban, amelynek megalakítását Kan Naoto kormányfő vetette fel az előző nap a katasztrófa utáni újjáépítés érdekére hivatkozva. (MTI)
A külföldi tudósítók is megkezdték az átköltözést Japán biztonságosabb, déli részébe. Az AFP hírügynökség péntek óta valamennyi tudósítását Oszakából keltezi. A német közszolgálati televízióállomások pedig már a hét közepén elhagyták Tokiót. Robert Hetkemper (ARD) és Johannes Hano (ZDF) csütörtök óta Oszakából tudósítja a német tévénézőket a fukusimai fejleményekről. Az amerikai AP és az angol Reuters tudósítói egyelőre kitartanak Tokióban. (MTI)
A japán egészségügyi minisztérium két prefektúrában - Fukusimában és Ibarakiban - vizsgálatot rendelt el, hogy kiderítsék, pontosan honnan érkeztek a sugárszennyezett élelmiszerek. Az embereket nyugalomra intették. Jukio Edano kormányszóvivő azt mondta, ha valaki egy évig ilyen tejet inna, a hatása egy CT-vizsgálatnak felelne meg. (BBC)
Sugárszennyezett spenótot és más terményeket találtak a fukusimai atomerőmű közelében, jelentette be az egészségügyi miniszter helyettese. Az információt később Jukio Edano kormányszóvivő is megerősítette, hozzátéve, hogy tejmintákban is kimutatták a szennyezettséget. Hangsúlyozták, hogy az emberi egészségre nem jelentenek veszélyt. (Kyodo / BBC)
Nagy szenzációt keltett, hogy nyolc nappal a földrengés után élve találtak egy fiatal férfit egy részlegesen összeomlott ház alatt Keszennuma városában, Mijagi prefektúrában. Sokkos állapotban volt, nem tudott beszélni, kórházba vitték. Ekkor azonban egy tűzoltó ráismert, és közölte, hogy a férfi már egy hete egy menekültközpontban élt, onnan ment vissza a házába. (MTI/AFP)
A BBC hírfolyamában idézte az Andzsóban (Aicsi prefektúra) élő Benkő Sándort, aki angol nyelvű blogjában egyebek között a vízellátási gondokról írt.
A japán mérnököknek sikerült kiépíteniük egy elektromos vezetéket a fukusimai atomerőműhöz, és még ma négy reaktornál akarják helyreállítani az áramszolgáltatást. A vezetéket csatlakoztatták a Fukusima-1 erőmű áramfogadó pontjához. Innen elsőként a kettes reaktorhoz akarják eljuttatni az áramot: az indoklás szerint azért, mert a négy legveszélyeztetettebb reaktor közül ez szenvedte a legkisebb károkat. (MTI)
Árverésre ajánlották fel trikójukat a délutáni Milánó-San Remo egynapos kerékpárverseny sztárindulói, akik a befolyó összeggel az egy héttel ezelőtti japán földrengés és szökőár károsultjain próbálnak meg segíteni. Többek között az olimpiai és világbajnok svájci Fabian Cancellara, az olasz Filippo Pozzato, a norvég Thor Hushovd, a brit Mark Cavendish és a japán bajnok Mijazava Takasi csatlakozott az akcióhoz. (MTI)
Japánban hajnal van, a Fukusima erőmű hármas reaktoregységéből gőz tört elő. A hűtővíz itt veszélyesen alacsony szinten van.