Egy lakossági fórum előtt kérdeztük a Németh Szilárdot, a Fidesz Sorostól kapott pénzeiről. A rezsibiztos letagadta a dolgot, válaszában az óvodás éveit hozva fel példának.
A kormánypárt a jövő évi választások nagy esélyese, simán összejöhet újra a kétharmad. De vajon mindig ilyen sikeres volt a Fidesz?
A katalán függetlenségi népszavazás óta mindenki azt találgatja, mi lehet Katalónia következő lépése, és mi történik, ha megpróbálkoznak a Spanyolországtól való elszakadással. Először azt összegeztük, milyen gazdasági következményei lehetnek az önálló katalán állam kikiáltásának spanyol és katalán szempontból, most pedig megnézzük, milyen európai országokhoz lenne hasonló Katalónia független államként fő mutatói alapján.
A női dolgozók a világ rengeteg országában munkaerőpiac több mint 40 százalékát teszik ki, de a Közel-Keleten, Észak-Afrikában és Indiában még mindig alacsonyabb az arány az Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) 2016-os adatai szerint.
A munkavállalók szabad mozgása az Európai Unió egyik sarokpontja. Egyéni szinten csak profitálhat belőle valaki, ha megteheti, hogy olyan helyre költözzön, ahol jobban megfizetik. Ugyanennek a tagállamok viszont nagy vesztesei lehetnek.
A Politico az Európai Bizottság adatait elemezve egyértelműen kimutatta, hogy az orvosok és nővérek az Európai Unión belül oda mennek, ahol jobban megfizetik őket. Jellemzően keletről vándorolnak nyugat felé.
Nőtt a népesség természetes fogyása az első fél évben; többen születtek, de többen is haltak meg az előző év azonos időszakával összehasonlítva – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Január és június között 43 870 gyermek született, 0,2 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában, miközben 69 062-en haltak meg, ami 8,5 százalékkal több a tavalyinál. A természetes fogyás 25 192 fő volt, 5289-cel több az egy évvel korábbinál. Ezer lakosra 9,0 élveszületés és 14,2 halálozás jutott.
Az év eleji jelentős halálozási többlet hátterében – a két évvel ezelőtti folyamatokhoz hasonlóan – most is a tetőző influenzajárvány állhatott.
A születések száma régiónként különböző mértékben változott, négy régióban emelkedett, kettőben mérséklődött, Közép-Dunántúlon pedig az egy évvel korábbival közel azonos volt; a legjelentősebb emelkedést Dél-Alföldön (4,1 százalék), a legnagyobb csökkenést pedig Közép-Magyarországon (2,5 százalék) regisztrálták.
A halálozások száma mindegyik régióban növekedett, legjelentősebb mértékben Észak-Magyarországon (11 százalék), legkevésbé pedig Közép-Magyarországon (5,8 százalék).
A házasságkötések számának 2011 óta tartó emelkedése megtorpant és visszaesett az egy évvel korábbihoz képest: az év első felében megkötött 21 624 házasság 4,6 százalékkal, vagyis 1033-mal volt kevesebb. A házasságkötések száma mindegyik régióban csökkent, a legnagyobb mértékben Dél- és Közép-Dunántúlon (8,3, illetve 7,8 százalékkal).
Bár 2016-hoz képest valamivel javult a megítélése, az Európai Unió így is bizalmi válsággal küzd: az EU-s polgárok meghatározó hányada nem bízik az EU-ban. Az EU iránti közhangulatot tekintve Magyarország középtájt helyezkedik el, de az itt is látszik, hogy a visegrádi országok az euroszkeptikusabbak közé tartoznak.
Dánok, görögök, bolgárok, írek: ők kötődnek legerősebben a hazájukhoz az EU-ban. A magyarok hazaszeretetben az uniós átlag felett teljesítenek, ezzel éppen beférnek a top tízbe.
Az elmúlt években megsokszorozódott a terrortámadások száma Nyugat-Európában. Az ezredforduló környékén jóval békésebb volt a kontinens, és a kétezres évek – az al-Kaida madridi és londoni robbantásait leszámítva – jóformán eseménymentesen teltek el.
A Ipsos kutatóintézet nemzetközi kutatásában tizennyolcezer embert kérdezett arról, hogy mely országok vannak pozitív, illetve negatív hatással a világra. A sort Kanada vezeti a tavalyi hasonló felmérésben szerzett pozitív megítélését megőrizve, miközben olyan nagyhatalmak estek vissza erőteljesen, mint az Egyesült Államok (-24 százalékpont), Franciaország (-10), Oroszország (-11) vagy az Egyesült Királyság (-10).
Régen még a magyaroknak szólt a Sziget, most meg elszabadultak az árak, mint Béla két feles után a búcsúban. Ez a leggyakoribb kritika, ami éri a fesztivált, és ha ránézünk a napi- és hetijegyek árának alakulásáról szóló grafikonra, elég nehezen tudjuk azt mondani, hogy nincs igaza az egyszeri kesergőnek, aki a kádári kisnyugdíjas síró hangján követeli vissza, ha nem is a 300 forintos napijegyet 1995-ből, de legalábbis az ezredfordulót, amikor 2000 forintért lehetett egy napon át bebaszva keringeni a zajban és a porban.
Már panaszkodni sem tudunk igazán: az összeurópai közvélemény-kutatás, az Eurobarometer adatai szerint a magyarok kétharmada elégedett az életével; ha nem is nagyon, de azért inkább igen, mint nem – mindenesetre jobban, mint az ország helyzetével. A kontinensen azért így is elég hátul vagyunk, az pedig világos, hogy a napfényes órák száma nem áll összefüggésben a statisztikai boldogsággal.
Az Eu-s tagállamok nagyobbik része inkább negatívnak látja a bevándorlást, de a tavalyi évhez képest valamivel kevésbé rossz a migráció megítélése. Érdekes módon épp a Brexitet megszavazó Nagy-Britannia az egyik, ahol többségben vannak a bevándorláspártiak.
Összességében éles törés látszik Kelet-Közép-Európa és a nyugati tagállamok között: a volt szocialista országokban sokkal inkább bevándorlásellenes a közvélemény, miközben a migráció nagyrészt nem hozzájuk, hanem Nyugat- és Észak-Európába irányul.
Kijöttek a legfrissebb OECD-adatok a bejelentett munkát terhelő állami elvonásokról az egyes országokban. A számokból látszik, hogy járulékcsökkentés ide vagy oda, Magyarországon még mindig kimagaslóan drága a foglalkoztatás.
Első alkalommal tette közzé az Eurostat az uniós tagállamok fagylaltgyártási adatait, amiből az derül ki, hogy Olaszország, Németország és Franciaország gyártja a legtöbb fagyit az EU-ban. Magyarország a 28 tagállam közül a 12. helyen áll, de 10 országból nem állnak rendelkezésre adatok, szóval ez így önmagában nem árul el sokat arról, hogy valójában mekkora fagylalthatalom vagyunk.
Az unióban összesen 3,211 milliárd liter fagyit gyártottak tavaly, ennek csaknem a felét gyártotta le együtt Olaszország, Franciaország és Németország (595,1, 515 és 453,5 millió liter).
Az Európai Unió lakosságának csaknem a harmada (32,9 százalék) nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást – derül ki a Eurostat közleményéből.
Magyarországon a lakosság több mint fele (50,7 százalék) nyilatkozott úgy, hogy nem férne bele neki az egyhetes nyaralás. Ez az ötödik legrosszabb eredmény az EU-ban. A legrosszabb a helyzet Romániában és Horvátországban (66,6 illetve 62,8 százalék), a legjobb Svédországban és Dániában (8,2 illetve 13,7 százalék).
Vajon a több éve tartó kormányzati kampánynak van-e hatása az emberek gondolkodására? Tényleg jobban terjed a gyűlölet az életben és az online felületeken, mint korábban? Egy szövegelemző szoftver segítségével végzett kimutatások meglepő eredményt hoztak: az agymosás hatására az arra fogékony emberek agya valóban kimosódik.
Feltűnően sok viszont azok száma, akik immunissá váltak a gyűlöletkampány üzeneteivel szemben.
Trump folyamatosan nyomasztja a többi NATO-tagállamot, hogy többet költsenek a katonaságra, a kelet-közép-európai országok hadi megrendelésekkel igyekeznek jó pontokat szerezni a nagyhatalmaknál, az EU-ban központi téma a közös hadsereg felállítása, miközben a globális fegyverkezési verseny fő színtere már a Csendes- és az Indiai-óceán. Világszinten a katonai kiadások még nem növekednek drámaian, de egy korszakhatár lehetőségére utal, hogy sok évtizedes pacifista retorikájú alapállás után már a világháború nagy vesztesei, Németország és Japán is komolyabb hadsereg-fejlesztésről beszél. Ilyenkor érdemes rápillantani, kik költenek a legtöbbet fegyverkezésre.
A törökországi utazás veszélyeire figyelmeztette a németeket Sigmar Gabriel német külügyminiszter a turistaszezon kellős közepén. Arra kérték a német állampolgárokat, hogy csak fokozott elővigyázatossággal utazzanak Törökországba, mert több németet elfogtak a hatóságok, tüntetésekre és terrortámadásokra is lehet számítani. A külügyi szóvivő szerint a német utazási irodáknak kialakult gyakorlatuk van arra, hogy ilyen helyzetben a Törökországba lefoglalt utakat költségmentesen töröljék vagy átfoglalják másik országba.
A német kormány mindezzel arra reagált, hogy egy német emberi jogi aktivistát hamis vádak alapján börtönöztek be Törökországban. Egyelőre nem tudni, hogy a német turistákra hogyan hat a kormány figyelmeztetése, mindenesetre ha tömegesen elkezdik visszamondani a török utakat, azt a török gazdaság is megérezheti. A britek és az oroszok mellett ugyanis Németországból érkezik a legtöbb turista Törökországba, korábban több mint ötmillióan jártak oda évente.
Hajder al-Abádi iraki miniszterelnök a hétvégén bejelentette Moszul visszafoglalását, és az ostromlók már a győzelmet ünneplik, habár egy környéken még vannak harcok Nyugat-Moszulban. A tavaly októberben indult ostrom után a harcok elültével is évekbe telhet majd az újjáépítés, egyelőre ugyanis erősen kérdéses, hogy az egykor 1,8 milliós városból elmenekült 875 ezer ember hova tudna visszatérni.
A Nagy-Britanniában dolgozó magyarok nagyjából fele recepciós, pincér vagy pultos, legalábbis a brit statisztikai hivatal (ONS) felmérése szerint ekkora arányban dolgoznak magyarok a brit kiskereskedelemben és vendéglátásban.
Város, kisváros, vagy falu? Nyugat-Magyarország, vagy Kelet? Megnéztük, melyik parlamenti képviselő hol született, és térképre tettük, hogy hol érdemes élni, ha azt akarjuk, hogy sok döntéshozó politikus érezze otthonának a környéket.
A franciáknál akár fél évig is, nálunk inkább az anyákat támogatják.
Az idei első félévben a Konzum részvényei 1820, az Opimus részvényei pedig csaknem 254 százalékot erősödtek, így Mészáros Lőrinc cégei toronymagasan nyomták le gyakorlatilag a teljes mezőnyt a Budapesti Értéktőzsdén.
A Portfolio.hu összeállításából kiderül, hogy a Konzum és az Opimus után a mezőnyben messze lemaradva a Graphisoft Park részvényei kerültek a második helyre csaknem 30 százalékos erősödéssel, a harmadik helyre pedig az ANY Biztonsági Nyomda került 18 százalékos erősödéssel.
Magyarországon a két fő halálozási ok a szív és érrendszeri valamint a daganatos betegségek.
A statisztikák jól mutatják, hogy a munkában és a családban is aktív középkorú, 40–59 éves nők körében például a daganatos megbetegedések okozzák a legtöbb halált. A szív- és érrendszeri megbetegedések jellemzően 60 év felett végzetesek, és idősebb embernél valahogy könnyebben fogadja el a társadalom ezt a tényt.
Elsősorban Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, Donald Tusk, az Európa Tanács elnöke, az uniós biztosok, vagy az európai parlamenti képviselők vannak szem előtt, de rajtuk kívül is sok tízezren dolgoznak a háttérben az EU-s intézményekben.
Még mindig Csányi Sándor és Simicska Lajos kapta a legtöbb uniós agrártámogatást 2016-ban, de míg nekik egyre kevesebb pénz jut a földjeik után, Mészáros Lőrinc is ott van a top 8 agrárbáró között. 2015-höz képest ugyanakkor egy másik felcsúti gazdálkodó, Flier János rakhatta zsebre a legtöbb állami támogatást – ez látszik a K-Monitor legújabb elemzéséből.
A NOAA STAR, más néven Center for Satellite Applications and Research hetente közzéteszi földünk növényzetének állapotáról készült műholdas felvételeit. A STAR nem más mint egy a földet vizsgáló amerikai műholdak képeinek és adatainak tudományos feldolgozásával foglalkozó szervezet. A felvételeket összekombináló és kielemző rendszer alkalmas az atomszféra, az óceánok, a növényzet és a klíma változásainak gyors elemzésére. A műholdas felvételek heti bontásban mutatják a föld felszínének különböző változásait.
Ezekből állítottunk össze egy a felszíni növénytakaró változását bemutató animációt. Az Európára fókuszáló térképen jól kivehető a hazánkat körülölelő Kárpátok elképesztő sűrű zöld szövetet alkotó növénytakarója.
Tavaly májustól idén májusig fut, majd újraindul az animáció, körbe-körbe futva mutatva be az évszakok változásával a zöldfelület alakulását. A képek 4 kilométeres pontosságúak és minden kocka egy-egy hetet mutat meg.
Hétfőtől szombatig a grúziai Tbilisziben rendezik a 30. vívó Európa-bajnokságot. Az első tornát még 1981-ben rendezték, és bár voltak már a húszas években is versenyek, első hivatalosnak ezt fogadták el.
Az eddigi tornák alapján Magyarország a harmadik legsikeresebb nemzet, előzzük a németek és a franciákat is egyelőre. Előttünk csak az olaszok és az oroszok állnak. Olaszország nyerte a legtöbb aranyat, az oroszok gyűjtöttek eddig a legtöbb érmet.
Áprilisban majdnem tízezer embert kérdezett meg kilenc országból a Pew Research, a Nato-hoz való hozzáállásukról. Általában mindenhol javult a katonai szövetségünk megítélése, még a szuper balos és a Nato-val szemben mostanában kritikusabb Spanyolországban is.
Trump Nato-t ostorozó bbeszólásai ellenére még az USA-ban javult a szövetség megítélése, igaz a republikánusoknál erősen visszaesett. Különösen a tanulatlanabbak lettek elutasítóbbak.