Egy amerikai csaló a volt osztrák–magyar uralkodócsalád nevét felhasználva vert át embereket Los Angelesben, azt állítva többek közt, hogy a birtokában van egy olyan technológia, amely képes megjósolni a jövőt, így olyan hírességek is érdeklődnek már iránta, mint Hillary Clinton vagy Michael Jordan. A helyi filippínó közösségtől kicsalt közel 6 millió dollárt azonban nem cégfejlesztésre, hanem luxusautókra, ruhákra és drága trónszékekre költötte, amiért most húszéves börtönbüntetést kaphat.
A csalók egyik kedvenc módszere, hogy híres családok leszármazottjainak adják ki magukat – mi is írtunk már önmagát Rothschild-örökösnek kiadó ukrán szélhámosnőről, de a Dunaferrt is megtalálta már egy ál-Habsburg –, ez a trükk azonban akkor is beválik, ha az ember csupán kicsit feljebb szeretné magát pozicionálni a társadalmi ranglétrán. A 48 éves, kaliforniai születésű, de filippínó származású Sylvein Scalleonénak azonban nagyon is anyagi célja volt a névváltoztatással, amelynek végig is járta a hivatalos útját, hogy Sylvein William Maximilian D'Habsburg XVII legyen belőle 2017-ben.
A névadást illetően híresen laza amerikai szabályozás nem támasztott ezek szerint akadályt az elé, hogy a férfi a világ egyik leghíresebb vezetéknevével legyen gazdagabb – ami például idehaza egyáltalán nem lenne megvalósítható. Magyarországon ahhoz, hogy valaki egy híres, történelmi családhoz csapódjon a vezetékneve által, bizonyítani kell a leszármazást, mivel ezek a családnevek védettséget élveznek.
Az Egyesült Államokban azonban nagyon engedékeny a szabályozás a névadást és -változtatást illetően, van olyan tagállam, ahol kis túlzással bármilyen betűkombinációt választhat az ember a gyerekének vagy önmagának. Ugyanis nincs olyan szabályozó szervezet, mint például idehaza volt ez ügyben az MTA vagy most a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont. Így nyilvánvalóan semmi akadálya nem volt a D'Habsburg név felvételének sem.
Mivel a férfi kifejezetten a saját, filippínó közösségét vette célba, nem nehéz belelátni, hogy azért választhatta pont ez, mert e név abban a kultúrában sem cseng ismeretlenül. Sőt, a Fülöp-szigetek maga is egy Habsburgról, II. Fülöp spanyol királyról kapta a nevét.
Azonban a szemfüleseknek lettek volna figyelmeztető jelek éppenséggel – és itt nem is elsősorban a külső jellemzőkre gondolunk. Mivel a Habsburg-ház spanyol ága 1700-ban a híresen ronda II. Károllyal kihalt férfiágon (másképp pedig a név nem öröklődhetett), az illető felmenőinek valahol Közép-Európában vagy Toszkánában kellett élniük. A Miksa (Maximilian) keresztnevet az osztrák ág preferálta, de a Habsburg-család a nevét általában németesen (von Habsburg) használja, ami olaszul is d'Asburgo, ekképp tehát nem szokták írni, ahogy az amerikai hivatal bejegyezte.
A név végén lévő szám pedig Európában teljesen szokatlan a főnemesi családok körében, azt jellemzően az előkelőbb amerikai famíliák férfitagjai használják, hogy megkülönböztessék magukat felmenőiktől. 17 generáció pontosan ezen a néven eléggé sok, az európai főnemesi családok leszármazását számon tartó Gothai Almanachban is kellett volna, hogy nyoma legyen ennyi embernek, de egyébként is valószínűtlen, hogy az 1680-as években (a körülbelül 20 éves átlagos generációs időt beszorozva 17-tel) így neveztek volna el egy főherceget Bécsben.
Köztudott továbbá, hogy a Szűzanya tiszteletére a Habsburg-család férfitagjainak is az egyik neve mindig a Mária. Az amerikai Igazságügyi Minisztérium közleményben tudatta, hogy a gyanúsított sem vérség, sem házasság révén nem áll természetesen rokoni kapcsolatban az egykori uralkodócsaláddal.
D'Habsburg és emberei 2018 januárja és 2023 júniusa közt kifejezetten az idős, templomba járó filippínókat keresték meg a piramisjátéknak bizonyult befektetési ajánlattal, továbbá a szintúgy szépkorú plébánosok is kiemelt célpontok voltak, akiknek a szava sokat nyom a latban a bevándorlók körében. A vád szerint a férfi azt állította, hogy feltalált egy olyan mesterséges intelligenciát, amely képes előre jelezni jövőbeli történéseket, illetve pusztán videófelvételek alapján észleli a koronavírust.
Állítása szerint cégébe olyan hírességek fektettek már 500 millió dollárt (közel 195 milliárd forintot), mint Michael Jordan, Kobe Bryant vagy az Apple társalapítója, Steve Wozniak – akik bent ülnek az igazgatótanácsban is. Meséjének állandó eleme volt, hogy híres politikusok is érdeklődnek a technológiák iránt, így Mike Pompeo és Hillary Clinton volt külügyminiszterek. D'Habsburg befektetőinek azt hazudta, hogy a pénzüket a szabadalmi procedúrára és munkahelyteremtésre fordította, de valójában a saját luxuséletét finanszírozta belőle. Így a luxusruházati termékek mellett vásárolt két Rolls-Royce-t, itáliai trónszékeket az 1800-as évekből, két barokk stílusú antik oszlopot Portugáliából, valamint XII. és XIII. századi itáliai márványoszlopokat is –
mindezeket a hatóság persze már lefoglalta.
Ahogy Licelle Cobrador, a Filippínó Amerikai Jogi Védelmi és Oktatási Alap ügyvezető igazgatója elmondta, a filippínók nagyon jóhiszeműek egy másik filippínóval kapcsolatban, különösen igaz ez a templomokban a hívők közösségére, ugyanis ez egy védett tér a számukra. A legtöbb bevándorló jobban bízik a templom nyújtotta segítségben, mint az államéban, így nagyon gyakran ezen a közösségen keresztül találnak munkát és lakhatást is, D'Habsburg pedig pont ezt használta ki.
A férfi ügyvédje szerint védence alig várja, hogy bemutathassa a találmányát, így a vádpontokból csak egyet hajlandó elismerni, mégpedig, hogy hazudott a cége pénzügyi helyzetét illetően. Az FBI jelenleg nyomoz, a következő hetekben újabb beismeréseket várnak a piramisjátékról, ami a Morning Star napilap fogalmazása szerint éppen olyan drámaian omlott össze, mint az Osztrák–Magyar Monarchia.
A szerző luxusszakértő, az Inda Press gondozásában megjelent Stílusgourmand című könyvet ide kattintva rendelheti meg:
(Borítókép: A bécsi Hofburg. Fotó: Getty Images Plus)