A 44. Magyar Filmszemlén debütált az RTL legújabb sorozatának, a Bróker Marcsinak az első epizódja. A karcagi brókerbotrány már tíz éve robbant ki, de a készítők szándékosan megvárták, hogy a per lezáruljon, mielőtt bemutatnák a róla készülő sorozatot.
Tíz éve már, hogy az ország megismerhette a híradásokból a karcagi Marikát, aki az egész várost lehúzta pénzzel, majd Belize-be menekült a felelősségre vonás elől. A Kun Mediátor Kft. egykori vezetője, a később már csak Bróker Marcsiként ismertté vált nő a 2023-as jogerős ítélet szerint 14 éven keresztül több mint 760 sértettel kötött betétgyűjtésre szerződéseket, amelyek alapján a piaci kamatoknál jóval magasabb hozamot ígért nekik. A nőnek e tevékenység folytatására engedélye nem volt, az általa ígért magas hozamok megfizetését lehetővé tevő tényleges gazdasági tevékenységet nem folytatott,
AZ ÜGYFELEINEK EZÁLTAL KÜLÖNBÖZŐ NAGYSÁGÚ, NÉHÁNY MILLIÓ FORINTTÓL TÖBB MINT 1 MILLIÁRD FORINTIG TERJEDŐ KÁRT OKOZOTT.
A befolyt pénzt saját és családja költségeire fordította, illetve – a jó üzletmenet látszatának fenntartásáért – az érintettek egy részének kifizetésére használta fel. Bróker Marcsi jogerősen 10 év börtönbüntetést kapott a tettéért, azonban még a bíróságon is állította, hogy nem állt szándékában kárt okozni.
Bróker Marcsi sztorijáról – akit Bacskó Tünde alakít – az RTL készített egy sorozatot, amelynek első epizódja a 44. Magyar Filmszemlén debütált vasárnap – a teljes évad viszont csak ősszel fog megjelenni a streamingfelületükön. Kijelenthető, hogy ha az elítélt elképzelése összejött volna úgy, ahogy azt eredetileg tervezte, akkor kicsi esélye lett volna arra, hogy szériát forgatnak majd róla. A története viszont úgy csapja arcon a nézőket, mint Bróker Marcsit menekülés közben Belize homokos partja. A készítők többször is hangsúlyozták, hogy ez nem egy életrajzi sorozat, de a főhős jellemét így is könnyedén megérthetik a nézők, már rögtön az első epizód alapján.
Bróker Marcsi elhitte, hogy a szakértelméért cserébe ő kapja majd meg több évtized után a vezetői pozíciót a karcagi banknál, illetve hogy szívességért cserébe akár még a polgármester is a segítségére lehet. Hamar kiderült számára, hogy hiába a lojalitás, ha ott egy fiatalabb nő, továbbá a korrupció mindent átsző, ezzel pedig gyorsan véget érhetnek az álmai. A kilencvenes évek végére az akkor 50 éves Marika hitelt vett fel, hogy elindítsa az utazási irodáját, majd a pénze odalett, amikor kihúzta a fiát a slamasztikából. Az addigra anyatigrisként és szerethető karakterként bemutatott nő hamar rájön, hogy a családjától aligha várhat támogatást az álmai megvalósításában, így csak önmagára támaszkodhat.
Hogy ne veszítse el féltve dédelgetett utazási irodáját, felkereste néhány volt ügyfelét. Egy karcagi pár ugyanis milliókat örökölt, de a banktól nem kaptak olyan jó ajánlatot, mint amilyeneket korábban ő ajánlott nekik. Bróker Marcsi így egy legálisnak tűnő üzlettel állt elő, és amikor az fél év után jövedelmezőnek tűnt, a pár úgy döntött, hogy egy kicsit tovább parkoltatja a pénzét mindenki kedvenc Marikájánál. A sorozatban egyébként húsz év eseményeit mutatják be, amelyekkel kapcsolatban egyvalami a végsőkig biztos: Bróker Marcsi ártatlannak tartja magát, és egy olyan személynek, aki magán és a karcagiakon is segíteni akart.
Noha a sorozatot csak idén ősszel mutatja be az RTL a streamingfelületén, az íróját már 10 évvel ezelőtt megihlették az események. Fazekas Máté a kunsági város mellől, Püspökladányból származik, családi ismerősein keresztül pedig megismerhetett néhány károsultat. Ahogy a sorozat is bemutatja, ténylegesen mindenki ismerte Marikát Karcagon, így különös volt, hogy míg más piramisjátékoknál ismeretlenek húzzák csőbe az ismeretleneket, itt a szereplők mind ismerték Bróker Marcsit.
Ahogy az a vetítés után tartott kerekasztal-beszélgetésen kiderült, az alkotásban producerként részt vevő Ditz Edit kereste fel az elítéltet az ügyvédjén keresztül, és Bróker Marcsi csak azért ment bele a sorozatba, mivel a producer férje Geszti Péter, a nő pedig egyenesen imádja a Rapülőket.
Nyolc-tíz alkalommal jártunk nála, amikor még házi őrizetben volt, és egy életútinterjút készítettünk vele. Nagyon tetszett neki, hogy annak idején a Viszkisről film készült, és tele voltak vele az óriásplakátok, de nehezen értette meg, hogy ez nem egy élethű sorozat, hanem egy fikció lesz vele kapcsolatban
– mondta Ditz, hangsúlyozva, hogy a Bróker Marcsiról kialakult benyomásuk és néhány valóban elhangzott mondat alapján készült a produkció. Ilyen például, amikor az őt kísérő rendőröknek azt tanácsolta, hogy csak a kriptovalutában higgyenek. Ezt ugyanis Bróker Marcsi Ditz Editnek javasolta, amikor a producer viccelődve kért tőle valamilyen pénzügyi tanácsot.
Noha a munkálatok már évek óta tartottak, az alkotók számára fontos volt az időzítés, ugyanis addig nem akarták bemutatni a sorozatot, amíg Bróker Marcsi pere még tartott a bíróságokon. Nem szerették volna annak a látszatát kelteni, hogy a sorozat bármilyen hatással is lenne a jogerős ítéletre. A rendező, Herendi Gábor csatlakozott társai azon állításához, hogy egy szerethető karakter lett Bróker Marcsi, de a produkciónak nem célja a nő felmentése, és ez a sorozat további részeiből ki is derül majd a nézők számára.
Veiszer Alinda azon kérdésére, hogy mi lesz majd Bróker Marcsi sorsa a börtönben, az alkotók egyöntetűen azt felelték, hogy a sorozat debütálása után valószínűleg csak még nagyobb sztár lesz.
(Borítókép: Bacskó tünde. Fotó: Papajcsik Péter / Index)