Neonfény lobban és lehull.
A vizes kőre rácsorog.
(Nemes Nagy Ágnes: Október)
Szinte kiapadhatatan forrása a kádári Magyarországot leíró képeknek Bauer Sándor húszezer negatívból álló hagyatéka. A magyar Távirati iroda, az Esti Hírlap, majd a Vendéglátás magazin negyven évig aktív fotóriportere javarészt a kereskedelmi és vendéglátóipari szektor ábrázolásán dolgozott, színes és fekete-fehér képekből álló munkássága a puha diktatúra fényesre pucolt mindennapjait mutatja meg, ahogy azt a központi propagandacélok megkövetelték.
A Fortepanon órákig böngészhető megunhatatlan Bauer-életmű egyik kissé esetleges, de mindenképp káprázatos szelete az ötvenes, hatvanas, hetvenes évek Budapestjének utcaképe. Csakúgy mint más világvárosok, a magyar főváros is tobzódott a neonreklámokban a II. világháború előtti évtizedekben, és érdekes módon ebben a szocializmus építése sem okozott visszaesést. A huszadik század második felében, egészen a rendszerváltásig voltak a budapesti utcakép meghatározó vizuális elemei a villódzó nemesgázoktól fénylő, hajlított csöves hirdetések.
A poltikai-gazdasági rendszer, a tervgazdálkodás, a hiánygazdaság, a folyamatos propaganda jellegéből adódóan a neonreklámok gyakran nem igazi, kapitalista értelemben vett reklámok voltak, mivel nem termékeket, szolgáltatásokat reklámoztak fogyasztásra ösztönözve, hanem állami cégek, kis- és nagyvállalatok nevét hirdették, és úgy általában a szocialista életmódot, ideológiát vonták fénylő derengésbe az este leszálltával. Ezek mellett a boltok, vendéglátóipari egységek, éttermek, presszók, bisztrók, cukrászdák is élhettek a lehetőséggel, hogy az állami neonreklámgyártó cégtől (aminek a Szövetség utcában volt a székhelye) neonreklámot rendeljenek, ennek köszönhető, hogy a nyolcvanas évekre több tízezer neonreklám világított éjszakánként Budapesten.
És csakúgy mint a korszak plakátművészete, alkalmazott grafikája, a neonreklámok világa is rendkívül kifinomult volt, a hirdetések tipográfiája, dizájnja vetekedett a szabad nyugati világban látottakéval (jó, mondjuk Las Vegas retinazsibbasztó tobzódásával nem érdemes összevetni), eltűnésükkel kevesebb lett Budapest. Az alábbi Bauer-válogatás ebbe a letűnt korba enged bepillantást, csupa olyan neonreklámot felvillantva, amik mára teljesen eltűntek a főváros utcáiról.
Az Elegant Május 1 Ruhagyár épülete a Nagyvárad tér közelében, az Elnök utca, és Mező Imre (ma: Orczy) út határolta telken. A lakossági konfekció 1994-ben felszámolt fellegvárát pazar neon díszítette. (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
Egyszerű, de rendkívül játékos vonalú neoncégérrel büszkélkedhetett az Árok Étterem (Budapest XIV. Nagy Lajos király útja - Gyarmat utca sarok) (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
Józsefvárosi Revü Night Club a Kis Salétrom utca elején. Ma postafiók van a helyén. (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
A Budapest Táncpalota Nagymező utcai portálja az Operett Színház mellett, a hatvanas évek elején. Ma: Moulin Rouge. (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
Kisfórum Espresso, V. kerület, Kossuth Lajos utca, Szép utca sarok. Ma már az épület sem áll. (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
Tejivó és Közért. Ne csak a neonokra, de figyeljünk oda a lambériára és a kétszintes, hajlítottcsővázas asztalokra. (Pavilon a Városligetben, a Budapesti Nemzetközi Vásár területén.) (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
A Rákóczi úti Mackó Büfé és Espresso esti fényben. Ma jellegtelen diszkontbolt ásítozik a helyén. (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
Espresso, vitamindús italok, turmixok, cukrászsütemények. A neonreklámok gyakran öltöttek folyóírásos formát, az üvegcső hajlíthatósága ezt lehetővé is tette. (Pavilon a Városligetben, a Budapesti Nemzetközi Vásár területén.) (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
Az Abbázia Étterem portálja a November 7. téren (ma: Oktogon). Az épület tetején megfigyelhető a kétezres évek közepén leszerelt Telitalálat! neon. (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
A Duna Szálloda (Budapest V., Apáczai Csere János utca 4.) előtt parkoló autóknak elég jól állt a neonfény. (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
Úttörő és Ifjúsági Állami Áruház, Budapest, Kossuth Lajos utca 9. 2006-ban lebontották, helyén ma szálloda áll. (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
A csodálatos fények a Mártírok útján (Margit körút) a Margit híd budai hídfőjénél. A Csemege ABC ma CBA. (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
Orion és AB Biztosító fényreklámok a Margit híd budai hídfőjénél. (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
Nyugati (Marx) tér 6. Imbisz büfé a Szent István körút és a Lenin körút találkozásánál. Jelenleg olasz étterem. Mellette a Mosoly Albuma gyermekfényképész fotóstúdiót 2016-ban zárták be. (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
Gyönyörű autók fürdőznek a Kis Royal étterem éjszakai fényében (XII. Márvány utca). A sorban harmadik Volkswagen Karmann-Ghia sportkocsi külön figyelmet érdemel, de előtte a Simca Vedette, és a Mercedes Ponton is csodaszépek. Kissé hátrébb egy Volkswagen bogár, mögötte még egy Ponton parkol. (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
Mit nem adnánk ma egy minőségi vajassüteményeket áruló boltért! És azért is, ha ilyenek lennének az üzletek feliratai napjainkban is. (Budapest VI. Lenin körút 78.ma: Teréz körút 20., török étterem) (Fotó:
Bauer Sándor / FORTEPAN)
Cover kép: Budapest VIII. József körút 31/b, Rózsa eszpresszó, cukrászda
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!