Hét Fortepan-képet sikerült beazonosítani
További Fortepan cikkek
Gyorsan fussunk végig azokon a fotókon, ahol nem sikerült megfejteni (vagy bizonyítani) a helyszínt. Nem lett meg az üzembelső, a Vasedény-üzlet, a négylovas fuvaros és – talán ez a legmeglepőbb – a hetvenes években épült irodaház egy cca 6 méter magas betonszoborral. Nem sikerült megfejteni a biciklis fotó helyszínét sem, meglett viszont a kép egyik szereplője. Egy 45 éve Mexikóban élő olvasónktól ezt az emailt kaptuk:
Tisztelt szerkesztoseg,
A biciklis iskolasokrol keszult ket fenykep Ujpesten keszult 1960 korul. Tobb altalanos iskola vett reszt egy kozuti kozlekedesi programban. Talan ez magyarazza az uj bicikliket. A kepek kozepen Lecz Otto szeretett egykori gimnazista osztalytarsamat fedeztem fel. Sajnos o mar eltavozott kozulunk. A nagyrabecsult es felejthetetlen Konyves Kalman gimnaziumba jartunk egyutt 1960-1964 kozott.
Szintén kiderült, a plusz 1-es kérdés szereplője. A Budapest Táncpalotában (Moulin Rouge) Vértes Klári színművésznőt látjuk.
És akkor jöjjenek a megfejtett helyszínek. A színháztermet sikerült a leggyorsabban és a legtöbb olvasónak azonosítania. Páran a debreceni Apolló mozit és a budapesti, épp most lebontott MTESZ székház moziját vélték felismerni, de legalább tíz jó megfejtés is érkezett. A helyszin pedig a szegedi Kisszínház.
(Fotó: Kádas Tibor / FORTEPAN)Két olvasónk is felismerte és streetview fotókkal bizonyította Hámori Gyula esküvői kocsis fotójának helyszínét. Mi a Zsidónegyedre tippeltünk, de nem lett igazunk. A kocsi a Rózsa utca 40b előtt áll. Kiderült, hogy egy párja is van a Fortepanon, így két oldalról is láthatjuk a virágfüzéres autót. Félrevezető volt, hogy Stern Miksának volt egy papírkereskedése a Dohány utcában (is). Szintén zavaró, hogy a háttérben látható Rózsa utca 47b ma más képet mutat. Az eredeti, nagy belmagasságú földszinti üzlet kapott egy középső új födémet, vagyis vizszintesen félbevágták a teret. Ezért az ablakok ma nagyon másképp néznek ki, mint az archív képen.
(Fotó: Hámori Gyula / FORTEPAN)Meglepő, de sikerült megfejteni Bauer Sándor büfé/bár fotóját. Ehhez is találtunk egy kiegészítő képet, ahol a személyzet is látható. A fotók a volt Télikert mulató, majd Renaissance filmszínház, a kép készítésekor Petőfi Színház társalgójában készültek. A 60-as évektől több színház váltotta egymást az épületben, ma a Thália Színház otthona.
(Fotó: Bauer Sándor / FORTEPAN)Szintén ketten is rájöttek a rosszemlékű fekete autós fotó helyszínére. A kép a III. Erdőalja utca 5. előtt készült, ahol a Rákóczi Ferenc Általános Iskola áll. (Talán suliba hozták az ávós kocsival a gyereket?) Érdekes, hogy a kerítés lábazat négy, ma is látható terméskövével sikerült igazolni az egyezést. (lsd pirossal jelölve)
(Fotó: Szent-tamási Mihály / FORTEPAN)És végül nézzük a legtöbb olvasót és a legvadabb fantáziát megmozgató Magyar Rendőr fotó megfejtését. Viszonylag sokat tudtunk a kép alapján a helyszínről. Egy Zala-megyei riportban jelent meg a fotó. Baloldalt egy plakáton szerepelt egy futballmeccs adata, amiből látható, hogy Becsehellyel játszott a helyi csapat. Utóbbinak M betűre végződhetett a neve. Hamar kiderült, hogy Zalában egyetlen M végű település van, csakhogy annak nem volt csapata. Egy-két nap alatt összeállt, hogy – kizárásos alapon – csak Lentiben készülhetett a fotó. Igy az M betű is értelmet nyert, a lenti Vörös Meteorról (rövidítve VM) lehetett szó. Az is kiderült, hogy a háttérben látható épület azóta eltűnt, tehát ma már nem lehet Streetview-val megkeresni és igazolni a helyszínt. Nyomravezető volt azonban a www.fentrol.hu legifotó adatbázis egy 1967-es sorozata Lentiről. Alább “Gels” fórumozó összegzése, a megfejtés folyamatáról, érdemes végigfutni.
(Fotó: Magyar Rendőr / FORTEPAN) Tekintve hogy
– Főként a futballmeccset hirdető tábla részleges adataiból és a rendőrségi képsorozat többi tagjaival való összevetésből következtethetően a fotó készítésének helyszíne a Zala megyei Lenti,
– az üzletház, a falu futballcsapatának meccseit hirdető tábla jelenléte és valamelyest maga a kép témáját jelentő közúti ellenőrzés ténye is arra enged következtetni, hogy a fotó készítésének helye főútvonalon, a faluközpontban keresendő,
– az árnyékok állása arra enged következtetni, hogy a napot nagyjából pont a hátunk mögül kapjuk, és így a ház homlokzati síkja nagyjából K–Ny vagy kicsit ÉK–DNy állású, tehát egy utca északi oldalán álló épület déli fala,
– a járda és az úttest között keskeny fűsáv látható,
ezért szerintem a helyszín nagy valószínűséggel korlátozható a mai Lenti, Kossuth utca Templom tér és Akácfa utca közötti szakaszának északi (mára teljes egészében lebontott, eltűnt) házsorára.
A fentrol.hu 1967 áprilisából, tehát a fotó készítéséhez képest 5 és fél évvel korábbról mutat légifelvételeket erről a területről. A számunkra legérdekesebbek ezek közül szerintem a 0102-9052 és 0102-9053 számú képek. A szóba jöhető szakaszt az átnézeti képrészleten piros vonallal jelöltem.
Átvizsgálva ezeken a fotókon a jelzett útszakasz épületeit, szerintem egyetlen ház jöhet szóba, amelynek a homlokzata összhangban látszik lenni a képen láthatóval; ezt jelöltem pirossal bekarikázva és nyíllal középen.
A Fortepan képen és a fentrol.hu légifotóin különböző színű nyilakkal jelöltem a szerintem egyező elemeket: az üzletház középső, lépcsős, hátraugratott főbejáratát, tőle jobbra az első ablakot, a járda és az úttest közötti fűsávot, a főbejárat előtti, tőle kicsit jobbra álló fiatal fát, és szerintem a 9053 számú légifényképen megfelelően kinagyítva még a főbejárat fölötti felirat (ÜZLETHÁZ) is sejthető.
Az i-re a pontot egy napokkal később érkezett levél tette föl, ahol nem csak a helyszínt igazolta vissza egy lenti olvasónk, de a képen igazoltató rendőrt is felismerték!
Az igazoltatós kép valóban Lentiben készült. Az akkori Kossuth út 1. szám előtt, a Belfegor-nak nevezett üzlet előtt. A ház közvetlen szomszédságában volt nagyszüleim illetve dédszüleim (Richterék) háza. A nagymamám is megerősítette hogy mit ábrázol a kép. Szóval ez már nem kérdés. Az üzlet valóban a Csömödéri TSZ tulajdonában volt, és az egyik felében húsbolt, a másikban zöldséges volt. Az épület háta mögött pedig egy vendéglő. A focicsapat amiről a táblán írnak az nagy valószínűséggel Lenti VM volt, hisz így hívták a helyi csapatot. (Vörös Meteor) Még az igazoltatást végző rendőrt is sikerült azonosítani: Buti Pál-nak hívják. Az épületet valamikor 1982-84 között bontották le. Van egy 1980 körül készült fotóm amin a Richter ház látható, és mellette bal oldalon az említett üzlet. Jelenleg egy park van helyén. Valamint emeletes házak.
Köszönjük szépen mindenkinek, aki hozzászólt és ha van kedvük, folytathatjuk a többszáz megfejtésre váró fotó leírását a Fortepan Fórumán, itt