A tőzsdén jegyzett Opus Global Nyrt, vagyis az egyik Mészáros-részvény kibocsátója alaptőkét emelt és 26,7 milliárd forintos értékben megszerezte a visontai keményítőgyár 51 százalékát. Mészáros Lőrincéknek egyre nagyobb tervei vannak Visontán, állítólag már újabb helyi cég is a csőben van.
Hamarosan, állítólag már novemberben elindulhat a visontai keményítőgyár. A Viresol Kft. a régió legnagyobb és legmodernebb búzafeldolgozó üzeme lesz – írja az erről szóló közlemény, ráadásul, és ez egyelőre eléggé ritka a Mészáros-cégek világában, a Viresol erős exporttevékenységet is folytathat.
De mit is gyárt egy keményítőgyár? A közlemény szerint az évi 250 ezer tonna hazai búzából eleinte keményítőt, alkoholt, takarmány-alapanyagokat adnak majd el a régiós élelmiszer-, gyógyszer- és vegyipar számára.
Majd 2019 tavaszától már maltodextrint (ez egy súlyjavító, amit például chipsekben használ az élelmiszeripar), kationos keményítőt és különböző takarmánymixeket is értékesítenek. Az üzem összesen 280 embernek ad munkát.
A közlemény VIRESOL-ként, vagyis csupa nagy betűvel használja a 2015-ben (akkor még Visonta Projekt Kft. néven) alakult cég nevét. Mindez határeset, mert a magyar helyesírás szabályai szerint tényleg így kell írni a rövidítésekből álló neveket, és állítólag a cég elnevezése egy rövidítés, amely csupa pozitív vállalkozói tulajdonságot ötvöz, a vállalkozói szellemet, az innovációt, a rugalmasságot, az elhivatottságot, a szakértelmet, az optimumot, illetve a lojalitást, de azért ez talán mégsem egy klasszikus rövidítés.
Helyesírási dilemmáink miatt természetesen még nem írtunk volna cikket, de ma az Opus Global Nyrt. bejelentette a Budapesti Értéktőzsdén, hogy Mészáros Lőrinc egyik érdekeltsége, a Talentis 26,7 milliárd forintos értéken apportálja a Viresol Kft. üzletrészét az Opus Global Nyrt-be.
Ha egy kicsit visszamegyünk az időben, egy ideig fele-fele részben Mészáros Lőrinc és Szíjj László egy-egy érdekeltsége, a Mészáros és Mészáros és a Duna Aszfalt voltak a tulajdonosok, aztán az arányok eltolódtak Mészáros irányába., és Mészáros már a Talentis Groupon keresztül volt tulajdonos.
A tervezett tőkeemelés után 51 százalék lesz az Opusé, 33 százalék Szíjjé (Duna Aszfalt) és 16 százalék közvetlenül Mészárosé (Talentis). Az Opus Nyrt. már jó ideje egy tőkeemelés-sorozattal bővíti az ipari portfólióját. A Viresol miatt 1,1 milliárd forinttal kell megemelni az Opus Global alaptőkéjét, amely így el 10,7 milliárd forintra nőhet. A tőkeemelés során kibocsátandó új részvényeknél 611 forintos árfolyamot vesznek majd figyelembe.
A BÉT honlapján közzétett határozat szerint az Opus Nyrt. igazgatósága a Viresol Kft. 51 százalékos üzletrészének apportját 26,7 milliárd forintos értéken fogadta el, amit az EQCA határozott meg. Ha az EQCA így nem lenne ismerős, az cég a tőzsde egyik legaktívabb brókercégének, az Equilor-csoportnak a része. Maga a diszkontált cash-flow alapon történő értékelés is olvasható a BÉT honlapján, a teljes céget 52,3 milliárd forintra értékelte a társaság.
Mindez lehet sok is, és kevés is. Ha a közlemény azon pontjára utalunk, hogy a cég nettó értékesítési árbevétele meghaladhatja majd az évi 100 millió eurót, akkor nem tűnik elszálltnak az értékelés. Viszont eddig arról lehetett hallani, hogy a gyár 24,1 milliárd forintos beruházással már hamarabb elindul, mégis a működése előtt több mint duplájára nőtt az érték. Igaz a közlemény arról is megemlékezik, hogy menet közben nőtt meg az étvágy és végül nagyobb lesz az üzem, ezért a csúszás.
A beruházás tavaly tavasszal indult a Mátrai Erőmű ipari parkjában, jelenleg a próbaüzem előkészítése zajlik. A projekten dolgozott állítólag a Penta Industry Kft. nevű építőipari cég is (legalábbis ez olvasható a Penta honlapján). Ez annyiban lehet releváns, hogy a Penta mostanában rendre megcsúszott a vállalásaival (Bibó Kollégium, visegrádi iskola, Deák Ferenc utcai orvosi rendelő).
A visontai projektet az állam is támogatta, egyrészt kiemelt üggyé nyilvánította, másrészt mintegy 6 milliárd forintos támogatást is nyújtott A Heves megyei Visontán Mészárosék egyre nagyobb birodalommal rendelkeznek. Övék a Mátrai Erőmű többsége, a Geosol hulladékfeldolgozó, illetve a Viresol.
Ráadásul információnk szerint a Mátrai Erőmű lassan megszerezheti a felszámolási eljárás alatt álló Zöldolaj BB nevű céget is, amely szintén agrártermékek feldolgozását végzi, biodízelt állít elő. Azt hallottuk a cég környékéről, hogy állítólag a visontai logisztika megszervezése miatt szükséges Mészároséknak, hogy ez is a cégcsoport birtokába kerüljön. Sőt, egyes hírek szerint a Mátrai Erőműben már nyilvánosan is elhangzott, hogy hamarosan a Zöldolaj BB is a csoport része lesz.
(Borítókép: Mészáros Lőrinc a Visonta Projekt Kft. tulajdonosa Tóth László a Duna Aszfalt Kft. ügyvezető igazgatója Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter Horváth László a térség fideszes országgyűlési képviselője és Tóth Anett a Visonta Projekt Kft. ügyvezető igazgatója (b-j) a Visonta Projekt Kft. búzafeldolgozó üzemének alapkőletételén Visontán 2017. április 24-én. - f otó: Komka Péter / MTI)