Történelmi csúcsra drágult a benzin a héten, körvonalazódik, hogyan válik szét az állami és a magánegészségügyi ellátás a nőgyógyászatban, a víziközmű-társaságok egy része pedig külső segítség nélkül nem húzza ki a választásokig. Fordulat a harmadik oltások kérdésében, hétfő óta pedig egy kkv-s pályázat is borzolta a kedélyeket. A forint két hónapja nem volt ilyen gyenge. Heti összefoglaló.
A szerdai áremeléssel történelmi csúcsra drágultak az üzemanyagok. Ráadásul a koronavírus okozta pandémia miatt a jelenlegi árak a tavalyiakhoz képest még mellbevágóbbak. Ha nem történik egy kisebb csoda az olajpiacon, vagy nem táltosodik meg a forint, akkor további áremelkedés jöhet.
Kiírtak egy pályázatot, jelentkeztek sokan, aztán volt egy kis gikszer. Majd másnap még egy. Sokan már botrányt kiáltottak, de úgy fest, pár napon belül úrrá lett a helyzeten a kiíró, és mindenki elégedetten dőlhet hátra. Win-win?
A víziközmű-társaságok több mint felét megrengette a rezsicsökkentés, lesznek cégek, amelyek külső segítség nélkül nem húzzák ki a választásokig. Az áramár 30–50 százalékos drágulása lehet az utolsó csepp.
Egészségügy
Már körvonalazódik, hogy az eddig ezer szállal egymásba fonódott állami és magánegészségügyi ellátás hogyan válik szét, legalábbis a nőgyógyászat egyik fontos területe jól mutatja, hogyan muzsikál a március óta életbe lépett, új egészségügyi szolgálati jogviszony.
Nagy fordulat Orbán Viktor péntek reggeli bejelentése az engedélyezett harmadik oltásról, miután a Semmelweis Egyetem a hét elején is azt állította, hogy teljes védelmet nyújt mind az öt itthon használt vakcina. Miközben az Indexnek nyilatkozó akadémikus és csapata már jó ideje jelzi a döntéshozóknak, hogy az ő adataik alapján az idős korosztályt kevésbé védi a Sinopharm.
A mesterséges intelligenciának és egy magyar cég fejlesztésének köszönhetően a mentőszolgálat munkatársai már a baleset előtt tudni fogják, hogy az hamarosan be fog következni.
21 évesen diagnosztizálták rosszindulatú heredaganattal, a Kékgolyó utcai onkológiáról ingázott fél éven át a Műszaki Egyetemre, mert minden álma az volt, hogy mérnök lehessen. Most a kemoterápia máig ható szövődménybetegségére fejleszt saját orvosi innovációt, maratont fut, könyvet írt, közösséget szervez. Ismerjék meg Thuróczy Berci élni akarásának nem mindennapi történetét!
Minden más
Lassan kap lendületet a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara éttermeket támogató akciója. Egyelőre még lassan fogy a meghirdetett, 50 millió forintos támogatási keret, de folyamatos a vállalkozói érdeklődés a június 18. óta elérhető #újranyitvaBP pályázatunkon – közölte az Index érdeklődésére a BKIK.
A zártkertek agrárhasznosítását segítenék a duplájára emelt, útépítésre, villamosításra, vadkárelhárításra fordítható támogatásból. Az önkormányzatok 5 milliárd forintos keretre pályázhatnak.
A Raiffeisen elemzői 6 százalékos növekedést és éves átlagban 4,7 százalékos inflációt várnak a magyar gazdaságtól 2021-ben. Az Egyesült Államokban évtizedek óta nem látott növekedés jöhet, míg az euróövezetben az első két negyedév makroadatai a vártnál kedvezőbben alakultak, így igen jók a világgazdasági kilátások, köszönhetően elsősorban a vártnál gyorsabb nyitásnak.
A pandémiás időszak ellenére eredményes évet zárt a Shell Hungary. A cég elnöke, Solti Andrea az Indexnek elmondta, hogy a koronavírus-járvány alatt bevezetett intézkedésekből többet is megtartanak. A HBLF új vezetője beszélt arról is, miért fontos, hogy minél több nő kerüljön a cégek vezetőségébe. Az Index cégvezetőket bemutató sorozatának következő része.
Forint és tőzsde
Hétfőn még jellemzően 355,5 környékén mozgott a forint az euróval szemben, kedden még járt 355 körül is, azonban utána folyamatosan gyengült a héten a magyar fizetőeszköz, pénteken járt 360 felett is, végül 359,5 körül zárta a hetet az euróval szemben. Egyébként legutóbb több mint két hónapja, május első felében volt ilyen gyenge a forint az euróval szemben. Péntek este egy svájci frank 331, míg egy dollár 304 forintot ért.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 0,32 százalékkal 48 003,25 pontra csökkent a pénteki zárásra. Az összforgalom 37,936 milliárd forint volt a múlt heti 30,201 milliárd forint után. A vezető részvények vegyesen teljesítettek:
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 2,04 százalékkal, vagyis 78,32 ponttal nőtt 1,659 milliárd forintos forgalomban.
Ezek is a héten történtek:
(Borítókép: Perez Meca / Europa Press News / Getty Images Hungary)