Az EUR/HUF keresztárfolyam a hétfő reggel átlépte a 372 forintos szintet, 9.23-kor 372,2-n állt az árfolyam – ennyire gyenge még soha nem volt a forintunk az euróhoz képest.
2021 novemberében és decemberében az EUR/HUF árfolyam járt már 372 forint környékén, és most újra sikerült ezt a szintet elérnie.
A kamatemelési ciklus kezdetétől, 2021 júniusától a forint árfolyama a jegybanki kamatemelések ellenére a 350-es szint környékéről 370-es szint fölé gyengült. Ennek oka részben abban keresendő, hogy az utóbbi egy év alatt jelentősen emelkedő infláció alaposan gyengítette a forintot, másrészt a nemzetközi hangulat sem tett jót a magyar fizetőeszköznek, hiszen a forintot, mint feltörekvő piaci devizát, nem kezelik kesztyűs kézzel a devizapiacon, amikor a világban bizonytalansági tényezők uralkodnak. Az előző hónapok pedig másról sem szóltak, mint a bizonytalanságról: háborús konfliktus, világszerte magas inflációs adatok, külföldi kamatemelési várakozások borzolták a befektetők kedélyét. Ilyen körülmények között pedig a befektetők elsősorban a menekülőeszközöket keresik, ilyen biztonságosnak tekintett eszköz például a svájci frank és az amerikai dollár.
A jegybanki alapkamat 2021 közepétől 0,6 százalékról 2022 február végére 3,4 százalékra emelkedett. Eközben az egyhetes jegybanki betét kamata a 2021. májusi 0,75 százalékról 4 százalékra növekedett. Tehát a jegybank már lassan egy éve a szigorítás útjára lépett, de történelmi átlagban még mindig nincsenek magas szinten a magyar kamatok, igaz, a további szigorítást a Magyar Nemzeti Bank elsősorban a fogyasztói árindex változásától teszi függővé.
(Borítókép: Gorondy-Novák Edit / Index)