Kész kompromisszumot kötni Brüsszellel a budapesti vezetés. Navracsics Tibor arra számít, hogy még idén megszülethet a megállapodás a helyreállítási alapról.
Magyarország kész kompromisszumot kötni Brüsszellel annak érdekében, hogy megszűnjön a régóta húzódó patthelyzet, amely megakadályozta az ország hozzáférését az EU koronavírus utáni helyreállítási alaphoz – közölte Navracsics Tibor, a regionális fejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős miniszter.
Bízom abban, hogy ez a változás, vagyis az új miniszteri kinevezésem segíthet új lendületet adni a tárgyalásoknak
– mondta a miniszter az Euronewsnak. Hozzátette: „Mivel Magyarország az utolsó olyan uniós tagállam, amelynek még nincs megállapodása az Európai Bizottsággal a nemzeti gazdaságélénkítési tervről, az a célunk, hogy a lehető legjobban felgyorsítsuk a tárgyalásokat, hogy az év végéig aláírhassuk ezt a megállapodást”.
Korábban a frissen kinevezett területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős miniszter azt is elmondta, hogy a kormány mindent megtesz azért, hogy az év második felében, legkésőbb az év vége felé alá tudja írni a koronavírus-helyreállítási alap megérkezéséhez szükséges megállapodást az Európai Bizottsággal.
A miniszter az európai uniós tagállamok kohézióért felelős miniszereinek luxembourgi tanácskozását követően nyilatkozott az ügyben, miután egyeztetett Elisa Ferreira kohézióért és reformokért felelős uniós biztossal. Navracsics Tibor azt mondta: a megbeszélésen áttekintették, hogy milyen feladatokat kell még elvégezniük ahhoz, hogy idén létrejöhessen a megállapodás.
Elmondása szerint törekednek arra is, hogy az uniós operatív programok – köztük a területi, a gazdasági és innovatív vagy az emberi erőforrással kapcsolatos programok – finanszírozását lehetővé tevő partnerségi megállapodásokat Magyarország és az Európai Bizottság szintén az év második felében alá tudja írni.
Mint arról korábban az Index is beszámolt, április elején hivatalosan is megindult a jogállamisági eljárás Magyarországgal szemben. Az Európai Bizottság továbbra is aggályait fejezte ki Magyarország és Lengyelország esetében, főképp az igazságszolgáltatás függetlensége és a korrupció miatt.
Akkor Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke elmondta, hogy Magyarországon elsősorban a korrupció jelent problémát, a 7-es cikk szerint indul eljárás az országgal szemben. Ez az első alkalom, hogy az EU kipróbálja új eszközét, amelynek célja, hogy megakadályozza a közös kiadásokkal való visszaélést. Erről 2020 végén mind a 27 EU-vezető megállapodott.
Az unió végrehajtó testülete a napokban arról döntött, hogy Lengyelország már hozzáférhet a helyreállítási alaphoz. Az alapból Lengyelország 23,9 milliárd euró (mintegy tízezer milliárd forint) vissza nem térítendő forrás és 11,5 milliárd euró (4600 milliárd forint) rendkívül kedvező, a piacon elérhetőnél jóval alacsonyabb kamatozású hitel lehívására jogosult.
(Borítókép: Navracsics Tibor. Fotó: Dursun Aydemir / Anadolu Agency / Getty Images)