Index Vakbarát Hírportál

Szijjártó Péter: Az év legnagyobb beruházását hajtják végre Nyíregyházán

2022. június 17., péntek 13:10

Mintegy 290 milliárd forint értékben az idei év eddigi legnagyobb beruházását hajtja végre egy dél-koreai vállalat Nyíregyházán, ahol elektromos autók akkumulátorához használt szeparátorfóliát gyártanak.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a W-Scope beruházásának bejelentésén arról számolt be, hogy a cég Magyarországon nyitja meg első európai üzemét, a fejlesztés 1200 új munkahelyet teremt, és a megépülő gyárban évente 1,2 milliárd négyzetméternyi szeparátorfilmet fognak előállítani.

A tárcavezető szerint az autóipar mára a magyar gazdaság gerincoszlopává vált, mivel a szektor termelési értéke 2010-ben 3600 milliárd forint volt, míg 2021-ben 9400 milliárd forint, és a lendület nem kopott meg, ugyanis ez a szám az idei év első négy hónapjában elérte a rekordnak számító 3500 milliárd forintot.

És aki az elektromosautó-ipari beruházásokat megnyeri, az a jövőt nyeri meg, s a jövőbeli gazdasági növekedés alapjait tudja letenni

– húzta alá Szijjártó Péter, hangsúlyozva, hogy a globális autóipari forradalom tempóját diktáló, nagy nemzetközi vállalatok egyik kedvenc beruházási helyszíne Magyarország.

Magyarország az autóipari átállás zászlóshajója

Szijjártó Péter kijelentette, hogy az európai autóipari átállás egyik zászlóshajója Magyarország, amely az elektromos akkumulátorok gyártásában és exportjában is nagyhatalommá vált.

Az ország a világ harmadik legnagyobb elektromosakkumulátor-gyártó kapacitásával rendelkezik Kína és az Egyesült Államok után, ez a jelenlegi évi 50 gigawattóráról 2025-re 150 gigawattórára emelkedik.

Az elektromos akkumulátorok exportjában Magyarország a világranglista ötödik helyén áll.

Az „iparág passzátszelét keletről fújják”, és a keleti nyitás stratégiájának egyik legfőbb eredménye, hogy a keleti vállalatok európai beruházásaikhoz kedvelt beruházási helyszínként tekintenek Magyarországra. A legtöbb beruházás 2019 és 2021 után jó eséllyel idén is Dél-Koreából fog érkezni az országba. A dél-koreai vállalatok mára a negyedik legnagyobb beruházói közösséget alkotják Magyarországon. A kétoldalú kereskedelmi forgalom tavaly rekordot döntött, értéke 9 százalékos növekedéssel megközelítette az ötmilliárd dollárt, és az is világos, hogy a kapcsolatrendszerből Magyarország rendkívül sokat profitál.

(MTI)

Rovatok