Index Vakbarát Hírportál

Három csapás sújtja a hazai cégeket, és a rezsidémon ezek közül csak az egyik

2022. december 20., kedd 15:25

A cégvezetők a bőrükön érzik a tomboló energiaválságot; a növekvő energiaköltségeket nevezték meg a legnagyobb pénzügyi tehernek egy friss felmérésben. Habár fogy körülöttük a levegő, a vállalatok próbálnak kitartani, bezárással egyikük sem számol.

A cégvezetők csökkenő nyereségességre számítanak, de többségük egyáltalán nem tartja valószínűnek cége teljes leállását a következő fél évben, elképzelhetőbbnek véli a kapacitáskihasználtság csökkentését, mint a teljes leállást – közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) kedden az MTI-vel.

A kamara gazdaságkutató intézete 2135 hazai vállalkozás vezetőjének októberi válasza alapján a cégek pénzügyi helyzetét elemezte.

Borúsan látják a jövőt

A kutatóintézet rávilágított, hogy a vizsgált időszakban főként a tíz fő alatti kisvállalkozások és a legalább 250 főt foglalkoztató vállalatok számoltak be legnagyobb arányban a nyereségesség csökkenéséről.

Korábban megírtuk, hogy szinte mindenkit elküldtek a Tungsramnál. A cég már hosszabb ideje küzdött a koronavírus-járvány és az ukrajnai háború által okozott problémákkal, visszakapaszkodnia azóta sem sikerült. 

A vállalatvezetők harmada úgy látja, hogy cége nem lesz nyereséges a következő fél évben, további 26 százalékuk pedig a nyereség mértékének csökkenésére számít.

A válaszadók húsz százaléka vélekedett úgy, hogy cége nyereségessége nem fog változni, 22 százalékuk pedig a nyereségesség növekedését prognosztizálta a következő fél évre – írják a közleményben.

Az elemzésben kimutatták, hogy a legtöbb vállalkozásnak a 2022 októberét megelőző hónapokban az energiahordozók kifizetése jelentette a legnagyobb pénzügyi problémát, ami főleg a kisebb vállalatokat érintette.

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter az Indexen megjelent írásában is rámutatott arra, hogy a hazai gazdaság számára a legnagyobb kihívást a megnövekedett energiaárak jelentik, éppen ezért újraiparosítást szorgalmaz, és az energiahatékonyság növelését.

A második leggyakrabban említett pénzügyi nehézség az adók és járulékok befizetése volt, a cégek nyolc százaléka mondta azt, hogy ez a tétel a vállalat működését veszélyeztető érdemi nehézséget okozott, 34 százaléknál pedig kisebb problémát jelentett.

A harmadik leggyakrabban említett nehézség, a megrendelt alapanyagok és nyersanyagok kifizetése a vállalatok öt százalékának okozott érdemi nehézséget, és 32 százalékának kisebb nehézséget – világítottak rá a közleményben.

(Borítókép: James Leynse / Corbis / Getty Images)

Rovatok