Amennyiben az uniós tagországok kormányfőinek keresetét hasonlítjuk össze, az látható, hogy Orbán Viktor az élmezőnyhöz tartozik. Ez a magyar átlagkeresetekről viszont nem mondható el: a bruttó átlagbérek tekintetében, a részmunkaidős keresetet is beleszámítva, épp csak a bolgárokat előzzük meg – írja az Euronews.
A magyar kormányfő fizetése márciustól 4,87 millió forintról bruttó 5,727 millió forintra nőhet, ami bruttó 857 ezer forintos fizetésemelésnek felelne meg. A parlamenti képviselők 2023-ban legalább 230 ezer forint fizetésemelésre számíthatnak, ennek okairól ebben a cikkben írtunk.
2021-ben a bruttó éves átlagbér 33 511 euró volt az uniós tagországokban az Eurostat adatai szerint. A magyaroknál a románok, a lengyelek, a görögök, a szlovákok és a horvátok is jobban kerestek, déli szomszédunknál egyébként januártól az euró vált a hivatalos fizetőeszközzé.
Az Eurostat egy szemléletes grafikont is készített, ahol az átlagos éves bruttó béreket hasonlítja össze az Európai Unióban. A 2021-es uniós ranglista az alábbiak szerint alakult (ország és éves bér forintban):
Az uniós miniszterelnöki bruttó fizetések kiszámítása már kicsit macerásabb feladat, az Euronews kormányzati forrásokra és sajtóértesülésekre támaszkodott a kalkuláció elvégzésekor – jelezték, adataikat több, nehezen ellenőrizhető forrásból gyűjtötték, majd ismertették. Szemléjük szerint az uniós miniszterelnöki bruttó fizetések kategóriájában 52,7 millió forint volt az átlagkereset az Európai Unióban,
Orbán Viktor évi több mint 58 milliós bruttó fizetésével meghaladta az uniós átlagot.
A magyar miniszterelnök többet keresett a finn Sanna Marinnál, a holland, francia, svéd, luxemburgi, ír, belga és dán kormányfő összességében azonban több pénzt tehetett zsebre. Érdekesség, hogy a Magyarországnál négyszer népesebb Lengyelország miniszterelnöke jóval kevesebb keresett, mint a Fidesz elnöke: Mateusz Morawiecki egy év alatt valamivel több mint húszmillió forinttal gazdagodott. A magyar bérek és a miniszterelnök fizetése tehát köszönőviszonyban sincs egymással, és az olló még tovább nyílik, miután Orbán Viktor márciustól automatikusan fizetésemelésben részesül.
Szintén táblázatban ábrázolják a 2022–2023-as miniszterelnöki éves bruttó béreket az Európai Unióban. Az uniós ranglista az alábbiak szerint alakul (miniszterelnöki éves bruttó bér forintban):
December elején Orbán Viktor rendkívüli nyugdíjemelést jelentett be, január elsejétől 15 százalékkal nőttek a nyugdíjak idehaza. Varga Mihály pénzügyminiszter Facebookon közölte, hogy havonta 473 milliárd forintba kerül a nyugdíjemelés a költségvetésnek. A Menedzsment Fórum szerint a 15 százalékos nyugdíjemelés átlagosan havi közel 27 ezer forintos többletet fog jelenteni, így az átlagnyugdíj 206 800 forint lesz.
A Belügyminisztérium államtitkára, Rétvári Bence pár napja hangsúlyozta, az Orbán-kabinet elkötelezett a pedagógusbér-emelés mellett. A magyar kormány a hazai mellett az uniós forrásokat is szeretné felhasználni a béremelésre.
Ha ez megvalósul, akkor 2023-ban nem 10, hanem 21 százalékos lesz a pedagógusbér-emelés, 2024-ben nem 10, hanem 25 százalékos, 2025-ben pedig 29 százalékos béremelés valósulhat meg. Ezzel elérhetjük, hogy három év alatt 75 százalékos béremeléssel egy magyar pedagógus átlagos fizetése 777 ezer forint legyen
– jegyezte meg a politikus.
(Borítókép: Orbán Viktor 2022. december 21-én. Fotó: Kisbenedek Attila / AFP)