A magyarországi vagyonkezelő alapítványok egyre inkább a figyelem középpontjába kerülnek, hiszen jelentős mértékben veszik fel a hazai nagyvállalatok osztalékait. Most összesen 91 milliárd forintos profit került hozzájuk.
A tavalyi évben a Mol történelmi profitot ért el 628 milliárd forint értékben az üzemanyagárstop és az extraprofitadó ellenére. A cég korábban állami kézben lévő részvényeit a kormány vagyonkezelő alapítványoknak adta át 2020-ban és 2021-ben, így a cég nyereséges működéséből származó profit már ezeket az alapítványokat gazdagítja. Az állami kézben lévő Richter-részvényeket is alapítványoknak adták, így a gyógyszeripari cég osztalékjövedelme szintén ezeket gyarapítja.
Az idei évben a Mol és a Richter rekordmértékű osztalékot fizethet a tavalyi rekordnyereség túlszárnyalása után.
A Mol igazgatósága 287 milliárd forint kifizetését javasolta a társaság közgyűlésének tavalyi eredményéből.
A 24.hu szerint a fent említett a Mol és a Richter eredményének köszönhetően 90,8 milliárd forintnyi osztalékot vehetnek fel az állam helyett a kedvezményezett alapítványok.
A legnagyobb haszonélvezők az MCC és a MUC alapítványok, amelyeknek vezetői Orbán Balázs és Hernádi Zsolt. Mindkét alapítvány 10-10 százaléknyi tulajdonrészt kapott a Mol Nyrt.-ben és a Richter Gedeon Nyrt.-ben.