2023. május 1., hétfő 14:54
Az Európai Bizottság 17 nagyon nagy online platformot (VLOP) és két nagyon nagy online keresőmotort (VLOSE) nevezett meg, amelyek a digitális szolgáltatásokról szóló törvény hatálya alá fognak tartozni. A közlemény szerint azért választották ki pont ezeket a vállalatokat, mert több mint 45 millió havi aktív felhasználóval rendelkeznek.
A vállalatok, amelyeknek be kell majd tartaniuk a digitális tartalomszabályozásról szóló törvény (DSA) szigorú új szabályait – amelyeket lejjebb ismertetünk –, a következők: Alibaba AliExpress, Amazon Store, Apple AppStore, Booking.com, Facebook, Google Play, Google Maps, Google Shopping, Instagram, LinkedIn, Pinterest, Snapchat, TikTok, Twitter, Wikipedia, YouTube, Zalando, Bing és Google Search. Az utolsó kettő a VLOSE, a többi pedig a VLOP kategóriába tartozik.
Most, hogy kijelölték őket, a következő négy hónapon belül az alábbi szabályoknak kell megfelelniük:
Több felhasználói jogosítvány
- A felhasználóknak egyértelmű tájékoztatást kell kapniuk arról, hogy miért ajánlanak nekik bizonyos információkat, és joguk lesz lemondani a profilalkotáson alapuló ajánlórendszerekről.
- A felhasználók könnyen jelenthetik majd az illegális tartalmakat, a platformoknak pedig gondosan fel kell dolgozniuk az ilyen bejelentéseket.
- A hirdetések nem jeleníthetők meg a felhasználó érzékeny adatai (például etnikai származás, politikai vélemény vagy szexuális irányultság) alapján.
- A platformoknak minden hirdetést fel kell tüntetniük, és tájékoztatniuk kell a felhasználókat arról, hogy ki népszerűsíti azokat.
- A platformoknak könnyen érthető, közérthető nyelvű összefoglalót kell készíteniük általános szerződési feltételeikről azon tagállamok nyelvén, ahol működnek.
A kiskorúak védelme
- A platformoknak úgy kell átalakítaniuk rendszereiket, hogy biztosítsák a kiskorúak magánéletének magas szintű védelmét és biztonságát.
- A továbbiakban nem megengedett a gyermekek felé irányuló, profilalkotáson alapuló célzott reklámozás.
- A kijelölés után négy hónappal különleges kockázatértékeléseket kell benyújtani a bizottságnak, beleértve a mentális egészségre gyakorolt negatív hatásokat is, és legkésőbb egy évvel később nyilvánosságra is kell hozni.
- A platformoknak e kockázatok csökkentése érdekében át kell alakítaniuk szolgáltatásaikat, beleértve a felületeiket, az ajánlórendszereket, valamint a felhasználási feltételeket.
Szigorúbb tartalommoderálás, kevesebb dezinformáció
- A platformoknak és a keresőmotoroknak intézkedéseket kell hozniuk az illegális tartalmak online terjesztésével, valamint a véleménynyilvánítás és a tájékoztatás szabadságára gyakorolt negatív hatásokkal kapcsolatos kockázatok kezelésére.
- A platformoknak világos feltételekkel kell rendelkezniük, és szigorúan és nem önkényesen kell érvényesíteniük.
- A platformoknak rendelkezniük kell egy olyan mechanizmussal, amellyel a felhasználók jelezhetik a jogellenes tartalmakat, és az értesítések nyomán gyorsan kell cselekedniük.
- A platformoknak elemezniük kell sajátos kockázataikat, és azokat enyhítő intézkedéseket kell hozniuk − például a dezinformáció terjedése és szolgáltatásuk nem hiteles használata ellen.
Nagyobb átláthatóság és elszámoltathatóság
- A platformoknak biztosítaniuk kell, hogy kockázatértékeléseiket és a DSA-kötelezettségeknek való megfelelésüket külső és független ellenőrzésnek vessék alá.
- Hozzáférést kell biztosítaniuk a kutatók számára a nyilvánosan elérhető adatokhoz; később külön mechanizmust hoznak létre az ellenőrzött kutatók számára.
- Közzé kell tenniük a felületükön kiszolgált összes hirdetés tárolóját.
- A platformoknak átláthatósági jelentéseket kell közzétenniük a tartalommoderációs döntésekről és a kockázatkezelésről.
A digitális szolgáltatásokról szóló törvényt egy páneurópai felügyeleti struktúra fogja végrehajtani. Ez a kijelölt platformok és keresőmotorok felügyeletét ellátó bizottságból áll, de a nemzeti digitális szolgáltatási koordinátorokat (DSC) is magában foglalja. A DSC-k a kisebb platformok és keresőmotorok felügyeletéért is felelősek lesznek.
A szigorú szabályok miatt a platformoknak és a keresőmotoroknak rengeteg munkájuk lesz annak érdekében, hogy megfeleljenek a szükséges előírásoknak. A bejelentésben nem vázoltak fel büntetést, de tavaly a Neowin arról számolt be, hogy a szabályokat megszegő vállalatok akár globális forgalmuk hat százalékára is megbírságolhatók lesznek − írta meg a Neowin portál.
(Borítókép: Az Európai Bizottság épülete Brüsszelben. Fotó: Thierry Monasse / Getty Images)