A mezőgazdasági termelőknek költségnövekedéssel, a minőség romlásával és egyre aggasztóbb körülményekkel kell szembenéznie – írja sajtóközleményében a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ). Mint közölték, mindez többek között a munkát hátráltató időjárásnak köszönhető.
Volt rá esély, hogy akár rekordtermés is lehet a tavalyi aszályos időszak után kedvezőnek tűnő, csapadékos időjárás miatt, ma már azonban látszik, hogy közepes hozammal kell kiegyezni a kalászos terményeknél, melyeket napjainkban még veszteséggel sem lehet eladni – olvasható a MOSZ közleményében.
A gabonaalku összeomlása és a tengeri szállítás kedvezőtlen helyzete nyomán a Magyarországon átvezető európai tranzitútvonalak ismét előtérbe kerülhetnek. A MOSZ szerint emiatt az ukrán termények még jobban ellehetetleníthetik a magyar export lehetőségét.
A raktárakban jelenleg tavalyi, illetve ukrán készletek állnak, az új termények iránt lényegében egyáltalán nincs kereslet.
Ha valaki mégis venne gabonát, az irányadó európai árnál csak 30-35 százalékkal kevesebbet adna érte
– írja a MOSZ.
A búzatermesztésnél ez végső soron 130 ezer forintot meghaladó veszteséget jelent hektáronként. Az olajos növényeknél pedig még ennél is rosszabb a helyzet – teszi hozzá a szövetség.