A belföldi célú nyári foglalások száma csökkent, míg a Horvátországba irányulók száma nőtt – derül ki a szallas.hu adataiból, amiből az is jól látszik, hogy a horvát tengerparton szállást foglalni közel ugyanannyiba kerül, mint a Balatonnál.
A szallas.hu-n megtett, belföldi úti célú nyári foglalások száma 15 százalékkal csökkent tavalyhoz képest, a visszaesés mértéke a 2019-es, pandémia előtti utolsó teljes évhez képest 3,7 százalékos volt – közölte a szállásközvetítő portál szerdán.
A vendégéjszakák száma tavalyhoz viszonyítva 17,7 százalékkal, 2019-hez képest 6,7 százalékkal esett vissza.
Az áremelkedések eredményeként a bruttó közvetített szobaárbevétel alig több mint 3,5 százalékkal csökkent tavalyhoz képest.
A SZÉP-kártyás fizetések aránya nőtt: tavaly a vendégek nyári foglalásaik 22,9 százalékát, idén pedig 23,2 százalékát fizették ilyen módon.
A foglalások alapján az átlagos ár 12 ezer forint volt személyenként egy éjszakára, ami 17 százalékos emelkedés tavalyhoz mérten.
Idén arányaiban többen választották az 1-2 éjszakás tartózkodási időt: ez a kategória a portálon leadott nyári foglalások 57,7 százalékát tette ki, ami tavaly 56,2 százalék, 2019-ben pedig 56,5 százalék volt.
A legnépszerűbb település 2023-ban Siófok volt, amelyet Budapest, Hajdúszoboszló, Eger, Gyula, Balatonfüred, Hévíz, Szeged, Pécs és Zalakaros követett.
A foglalások harmada apartmanba, 27 százaléka hotelbe, 22 százaléka vendégházba, 14 százaléka panzióba és 6 százaléka egyéb típusú szálláshelyre szólt.
A horvátországi foglalások darabszáma tíz százalékkal, a vendégéjszakák száma 7 százalékkal nőtt az idén nyáron, a szeptemberi foglalások pedig tovább javíthatnak a számokon.
A magyarok kedvencei Vir, Crikvenice, Njivice, Bibinje és Vodice voltak.
Az átlagos ár 13 600 forint volt éjszakánként egy főre, ami 19 százalékos növekedést jelent tavalyhoz képest.
Az Index korábban több alkalommal is beszámolt arról, hogy miként alakul a balatoni turizmus. Míg az egyik szakmai szervezet arról számolt be, hogy bajban lehet idén nyáron a „magyar tenger” turizmusa, addig a másik cáfolta ezt, mondván: a Balaton köszöni szépen, jól van.
A szállás.hu adataiból azonban az olvasható ki, hogy a belföldi turizmus visszaesett tavalyhoz képest, míg Horvátországba több magyar utazott pihenni, mint egy évvel ezelőtt. Továbbá a – szállásokat nézve – valóban nem sokkal drágább egy horvátországi, mint egy balatoni nyaralás.