Ha Brüsszel nem lép, akkor hazánk szeptember 15. után nemzeti hatáskörben fogja meghosszabbítani az ukrán gabonára vonatkozó behozatali tilalmat – jelezte Nagy István agrárminiszter Szófiában, ahol Kiril Vatev bolgár mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel egyeztetett kedden.
Nagy István agrárminiszter arra hívta fel a figyelmet, hogy közösen kell fellépni az ukrán gabonadömpinggel szemben és együttes megoldást kell találni a piaci zavarok hosszú távú kezelése érdekében.
Korábban megírtuk, hogy az Európai Unión belül nagy vita alakult ki tavasszal, amikor a tagállamok gazdáihoz képest alacsonyabb költséggel előállított ukrán gabona elárasztotta az uniós piacot – Lengyelországban például több ízben is tüntettek emiatt. Végül öt tagállam, köztük Magyarország kérésére importkorlátozást vezettek be, azonban ez szeptember 15-én lejár, most pedig azon megy a vita, hogy meghosszabbítsák-e a lejáró megállapodást.
Amennyiben az Európai Bizottság nem hosszabbítja meg a szeptember közepén lejáró moratóriumot, akkor Magyarország nemzeti hatáskörben fog cselekedni és minden lehetséges eszközzel meg fogja védeni a gazdák érdekeit
– emelte ki a tárcavezető, hozzátéve, hogy továbbra is támogatni kell Ukrajna mezőgazdasági termékeinek kivitelét, különösen a fekete-tengeri szállítás összeomlása után. A leginkább érintett tagállamok szempontjából megnevezte a jelenleg három legfontosabb kihívást:
„Azon kell közösen dolgoznunk, hogy ezekre a nehézségekre gyors és hosszú távú megoldásokat találjunk. Bulgária helyzetét tovább nehezíti, hogy a tárolók tele vannak hazai napraforgóval, a piac ennek ellenére a jóval olcsóbb ukrán terményt keresi” – fogalmazott Nagy István.
A találkozón a két tárcavezető a klímaváltozással szembeni kihívásokról is megbeszélést folytatott.
Hazánk szemléletváltást hajtott végre, vagyis bő víz esetén nem elvezetjük, hanem betároljuk a csapadékot
– emelte ki Nagy István az MTI tudósítása szerint, hozzátéve, hogy emellett kiemelt figyelmet fordítunk az öntözésfejlesztésre is, a vízzel ugyanis gazdálkodnunk kell. A miniszter a szélsőséges időjárással szembeni küzdelem kapcsán beszélt a magyar jégkármérséklő rendszerről is.
Az agrárminiszter még a nap folyamán Pozsonyban találkozik Jozef Bíres szlovák mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszterrel, akivel szintén az ukrán gabona okozta nehézségekről és a megoldási javaslatokról tárgyal majd.