Eurókötvények segíthetik ki a Nitrogénművek Zrt.-t jelenlegi helyzetéből. Bige László elnök-vezérigazgató novemberben jelentette be, hogy harcba száll a cégért, amelynek jelenleg is az újraindításán dolgoznak.
Ahogy az Index beszámolt róla, Bige László november elején jelentette be, hogy 93 év után befejezi gyártói tevékenységét a Nitrogénművek.
A cég elnök-vezérigazgatója ekkor azzal indokolta a döntést, hogy egy júliusban megjelent rendelet olyan gazdasági környezetet teremtett, amelyben lehetetlen a többletköltség érvényesítése az árakban. A bejelentés utáni órában már azzal jelentkezett be az RTL Híradó műsorában, hogy harcolni fognak, és nem rúgják ki az embereiket.
Úgy tűnik, a magyar műtrágyagyártó valóban keresi a cég fenntartásához szükséges lehetőségeket.
A VÁLLALATNAK 200 MILLIÓ EURÓ ÉRTÉKBEN VANNAK KÖTVÉNYEI a FRANKFURTI TŐZSDÉN, AMELYEK 2025-BEN JÁRNAK LE
– írta meg a Világgazdaság. Hozzátették, hogy ezzel a cég 200 millió dollárnyi kötvényét refinanszírozzák, amelyet még 2013-ban 7,85 százalékos kamattal bocsátottak ki.
A Nitrogénművek termelésének leállítása után az elemzők rövid kötvénypiaci kilengést jósoltak. Az állítást a frankfurti tőzsde adatai is alátámasztják, amelynek oldalán jól látható, hogy a kötvények nagy zuhanása után ismét az emelkedés jelei mutatkoztak az utóbbi napokban.
Felidézték, hogy tavaly a leállások mellett is 30 milliárd forintos adózás előtti eredményt ért el a Nitrogénművek. Az elemzők szerint, mivel a műtrágyapiac erősen szezonális, így 3–6 hónap leállás sem okozhat tartós problémát a kötvénypiacon.
A Portfolio ezzel összefüggésben a Bloomberg hírügynökségre hivatkozva írt arról, hogy a Nitrogénművek Zrt. kötvényei újrafinanszírozására keresi a lehetőségeket, miközben a gyártás újraindításán dolgozik
Mint említettük, a vállalatnak 200 millió euró értékben járnak le kötvényei 2025 májusában. Bige Zoltán stratégiai igazgató (Bige László fia) egy interjúban azt mondta: a refinanszírozással az a cél, hogy ennél jóval korábban egy likviditási puffert hozzon létre a cég.
Mint mondta, a Nitrogénművek számára a kötvények újbóli kibocsátása lenne a legmegfelelőbb választás, bár más alternatívák, például banki hitelfelvétel is szóba jöhet. A külső finanszírozási forrásaikat ezzel együtt a jelenlegi szint körül tervezik tartani – közölte.
A cég még nem nevezett ki tanácsadókat a közelgő kibocsátáshoz, közlésük szerint a korábbi partnerekkel már folynak a tárgyalások. A 2018-as kibocsátásban a Banca IMI, a BNP Paribas, a JPMorgan Chase és a Raiffeisen Bank International voltak a partnerek a Bloomberg által összeállított adatok szerint.
A Nitrogénműveknél az elmúlt héten aláírtak egy új beruházásról szóló szerződést is, amely lehetővé teszi a termelés újraindítását. A rendszer előreláthatólag júniusra fog elkészülni.