Index Vakbarát Hírportál

Fontos döntés született egy ukrajnai olajvezetékről, Magyarországot is érinti

2024. február 2., péntek 06:39

Az ukrán legfelsőbb bíróság jóváhagyta, hogy állami kézbe kerüljön a Barátság-kőolajvezeték ukrajnai része, az úgynevezett Medvedcsuk-vezeték, amelyen Magyarországra is érkeznek orosz szállítmányok.

Még 2021-ben írtunk arról, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök utasítást adott a vezeték államosítására. A kőolajvezeték Putyin barátjaként ismert oligarchához, Viktor Medvedcsukhoz köthető (akit a háború kitörése után Ukrajnában elfogtak, és később egy fogolycsere részeként szolgáltattak ki Moszkvának).

Az oligarcha ellen még korábban indult nemzetbiztonsági eljárás Ukrajnában terrorizmus finanszírozása miatt. Ez az eljárás érintette a Barátság-kőolajvezeték Ukrajnán több mint 1100 kilométer áthaladó részét is, amely Viktor Medvedcsuk egyik vállalatának tulajdonában állt (a vezeték Zsitomir, Rivnye, Ternopil, Lviv és Kárpátalja megyéken halad át Magyarország irányába).

Az ukrán legfelsőbb bíróság egy csütörtöki döntésben hagyta jóvá azt, hogy a vezeték állami tulajdonba kerüljön. A hírről beszámolva az ukrán Ekonomicsna Pravda emlékeztetett arra, hogy

a vezeték még a Szovjetunió idején épült, és elméletileg már Ukrajna függetlenedése után állami tulajdonba kellett volna kerülnie.

Ez viszont nem történt meg, és a vezeték a Transznyefteprodukt nevű orosz energiacég tulajdonában maradt.

Az ukrán állam először 2011-ben tett jogi lépéseket annak érdekében, hogy állami tulajdonba kerüljön ez a szakasz, de az eljárás közben a vezeték rejtélyes körülmények közt (egy svájci cégen keresztül) Medvedcsuk tulajdonába került az orosz cégtől.

Emiatt egy ideig Magyarországra érkező szállítmányok is elakadtak (Medvedcsuk egyébként utóbb, a 2022-es fogságba esése után azt vallotta, hogy Petro Porosenko volt ukrán elnökkel együtt intézte a vezeték megvásárlását 23 millió dollárért).

Most a legfelsőbb bíróság döntésével úgy fest, hogy végleg lezárul ez a 13 éves ügy. A vezetéket egyébként 2021 óta már az Ukrtransznafta nevű állami vállalat felügyeli a gyakorlatban.

Rovatok