Index Vakbarát Hírportál

Újabb lépés a Moltól, alapjaiban változik meg a hulladékfeldolgozás

2024. június 5., szerda 12:24

A Mol-csoport a közép- és kelet-európai vegyipar egyik meghatározó szereplőjeként megkapta a Nemzetközi Fenntarthatósági és Szén-dioxid-kibocsátási Tanúsítványt (ISCC Plus) a tiszaújvárosi Mol Petrolkémia telephelyén induló kémiai újrahasznosítási tevékenységéhez – tájékoztatott a vállalat. A tanúsítvány lehetővé teszi, hogy átfogó értékláncot hozzanak létre, amely magában foglalja a műanyaghulladék teljes életciklusát.

„A kémiai újrahasznosítás innovatív megoldást kínál a növekvő műanyaghulladék problémájának kezelésére, különösen azoknál az anyagoknál, amelyeket hagyományos mechanikai újrahasznosítással nem lehet feldolgozni” – összegezte a hírt Császár Péter, a Mol-csoport Vegyianyagok ügyvezető igazgatója, majd hozzátette, „a Mol továbbra is elkötelezett, hogy olyan gazdaságilag is fenntartható fejlesztéseket valósítson meg, amelyek támogatják a fenntarthatósági célok elérését”.

Az ISCC Plus tanúsítvány lehetővé teszi a vállalat számára, hogy egy átfogó értékláncot hozzon létre, amely magában foglalja a műanyaghulladék teljes életciklusát. Ez az értéklánc a MOHU tevékenységével kezdődik.

A MOHU kulcsszerepet játszik a műanyaghulladék összegyűjtésében és értékes erőforrássá történő átalakításában. A vállalat elkötelezett az európai uniós célok elérése mellett, többek között a hazai újrahasznosítási arány jelentős növelését tűzte ki célul, a jelenlegi 32 százalékról a tervezett 65 százalékra – olvasható a vállalat közleményében.

A Mol-csoport még idén el szeretné kezdeni a próbagyártást, amelynek célja a vállalat termékportfóliójának bővítése kémiailag újrahasznosított polimerekből készült típusokkal. A próbagyártás az LDPE termékvonalon indul majd el, azonban a portfólió bővítése tervben van más terméktípusok esetében is.

A vállalat célja, hogy a kis- és középvállalkozások számára is elérhetővé váljanak az újrahasznosított anyagokból készült termékei. Ezenkívül a vállalat középtávú tervei között szerepel egy 40 000 tonna kapacitású pirolízisüzem felépítése Tiszaújvárosban. Ez a tervezett beruházás is alátámasztja a vállalat elkötelezettségét a műanyagipar fenntarthatóbb jövője mellett – összegezték.

A Mol-csoport és az új Poliol Komplexum

Korábban már beszámoltunk arról, hogy a Mol-csoport és a thyssenkrupp szoros együttműködésének köszönhetően felépült a Poliol Komplexum, a Mol-csoport legnagyobb organikus beruházása, amelynek segítségével a Mol Petrolkémia a régió piacvezető vegyipari vállalatává kíván válni. A tiszaújvárosi avatóünnepségen beszédet mondott Orbán Viktor miniszterelnök és Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója.

„Büszkeséggel tölt el, hogy befejeztük a Poliol Komplexum beruházást. Igazi nemzetközi csapatmunkával, több ezer ember hat éven át tartó szisztematikus kollaborációjával értük el, hogy felépült a Mol-csoport eddigi legnagyobb beruházása, ami az ország jelenkori történetének talán legnagyobb vegyipari fejlesztése. Nagy utat tettünk meg, de még hosszabb az út, ami előttünk van” – mondta akkor Hernádi Zsolt.

A poliolberuházással jelentősen erősödik a Mol-csoport versenyképessége, hiszen a kőolaj-feldolgozástól kezdve a poliolok előállításáig kézben tartjuk a gyártás teljes értékláncát. „Visszatettük Tiszaújvárost az európai vegyipar térképére, itt épül a régió egyik legjelentősebb ipari központja. A beruházás a gazdaság katalizátora tud lenni, és hazánk ipari versenyképessége is erősödik. Az egész ország erősödik, mert a Mol sikere az ország sikere.”

Az avatóünnepségen Orbán Viktor elmondta, hogy kellő szerénységgel, de a Mollal kialakult egy jó szokásuk, hogy pár évente összegyűlnek, és átadnak egy gyárat. A miniszterelnök szerint jól tette a Mol, hogy ezt a technológiát megvásárolta. „A Mol a legsikeresebb vállalat, ha ők megépítenek valamit, akkor az megépült.” Leszögezte, hogy az egész Magyarország és az egész magyar nemzet sokat köszönhet a Molnak, „ők a mentsvár, mert a valóban elavult ipart ők átalakították”.

Rovatok