Lemondott a 4iG felügyelőbizottsági elnöki posztjáról és az általa alapított EuroAtlantic tanácsadó cég igazgatósági elnöki pozíciójáról Fellegi Tamás, hogy teljes figyelmét az Egyesült Arab Emírségekben folytatott üzleti tevékenységére fordíthassa – tudta meg elsőként az Index. Az üzletember lapunknak elárulta, hogy egyre inkább kétlaki életet él, és a jövőben Dubaj és Budapest között osztja meg idejét.
Fellegi Tamás pályafutása során több mint tíz évet töltött az egyetemi világban Magyarországon és az Egyesült Államokban, egyebek mellett megalapításától a Bibó Szakkollégiumban. Egyik alapítója volt a Századvég folyóiratnak. Emellett hosszabb-rövidebb ciklusokat töltött a politikában. A második Orbán-kormányban nemzeti fejlesztési miniszter, majd az IMF-tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter volt.
Minisztersége alatt főtárgyalóként a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Központi Bankkal folytatott tárgyalásokat, és ugyanez igaz a legfőbb európai uniós intézményekre is. Magyarország első EU-elnöksége alatt több formációt elnökölt, együtt dolgozott az uniós tagállamok minisztereivel. Emellett magyar–kínai és magyar–orosz kapcsolatokért felelős kormánybiztos is volt.
Ezek mind olyan tapasztalatok, amelyek rendkívül hasznosak, a világlátást és a stratégiai gondolkodást új dimenzióba helyezik, ami máshogy nem lenne lehetséges
– értékelte karrierjének ezen állomását. A politikai pályát önként hagyta ott feladatai befejeztével, és inkább az üzleti szférát választotta.
Már miniszteri megbízatása előtt üzletemberként dolgozott, így a politikából való visszatérése az üzleti életbe természetes lépés volt számára.
A politika és az üzlet világában egyaránt olyan tapasztalatokra tettem szert, amiket határozott elképzeléseim és személyes vízió mentén sikeresen tudtam kamatoztatni
– mondta lapunknak Fellegi Tamás, aki szerint az üzleti világból hozott tapasztalatokat a politikában is lehet kamatoztatni. „Az üzleti világból olyan rutint és jó értelemben vett pragmatizmust hoztam magammal a politikába, ami értéknek bizonyult, és megkönnyítette a napi folyamatok kezelését, az óriási méretű apparátus vezetését.”
Az 1990-es és 2000-es években mind a tanácsadói, mind a nagyvállalati világban üzletemberként elért sikerei motiválták alapvetően arra, hogy a politika világából való kilépése után újból ezen a pályán haladjon tovább.
Csaknem 29 évvel ezelőtt alapította az EuroAtlantic nevű tanácsadó céget, amellyel egyre erősebb nemzetközi kapcsolatrendszert épített ki. Az EuroAtlantic-csoport folyamatosan irodát működtetett az Egyesült Államokban, Brüsszelben, a Nyugat-Balkánon és Romániában, valamint a Covid-pandémiáig Izraelben is jelen voltak.
A miniszteri munkámat követően visszatértem az EuroAtlanticba, és kiköltöztem az Egyesült Államokba, ahol létrehoztuk az EuroAtlantic amerikai leányvállalatát
– idézte fel lapunknak. Emellett alapítóként és első ügyvezetőjeként közreműködött a washingtoni Hungary Foundation munkájában, amely az elmúlt 11 év során ösztöndíjasok, kutatók, szeniorok és pályakezdők tucatjait juttatta ki az Egyesült Államokba, illetve hozott Magyarországra.
A mostanáig vezető út számos mérföldkövet tartogatott. A klasszikus üzleti tevékenységek mellett felépítettük az EuroAtlantic kutató-elemző, valamint geopolitikai tanácsadási hátterét, amellyel számos magánpiaci és állami ügyfelünket segítettük a döntéshozatalban
– részletezte. Jelenleg az EuroAtlantic rendelkezik a legnagyobb brüsszeli irodával a magyar magántulajdonú tanácsadó cégek körében, amelyre építve működtetik a cég pályázati üzletágát, amely kiemelten koncentrál a brüsszeli közvetlen uniós források hazahozatalára.
Emellett tanácsadóként számos jelentős nemzetközi és hazai tranzakciós ügyletben vettek részt az elmúlt években.
Most pedig Kelet felé vették az irányt.
Fellegi Tamás a vállalat képviseletében idén novemberben együttműködési megállapodást kötött az Investopia nevű szervezettel, amely az Emirátusok gazdasági miniszterének elnöksége alatt működő globális befektetői-üzleti közösség. Tagjai nemzetközi szinten elismert vállalatok és befektetők, akik jelentős hozzáadott értékkel bíró lehetőségeket keresnek befektetési céllal világszerte.
Az EuroAtlantic és az Investopia stratégiai együttműködése nemcsak Magyarországra, hanem a közép-kelet-európai régióra és a Nyugat-Balkánra is kiterjed. „Ez annak az eredménye, hogy a 2024-es évben intenzív üzleti építkezést folytattunk az Emirátusokban” – árulta el Fellegi Tamás, aki szerint az Investopia és az EuroAtlantic együttműködéséből a magyar vállalati szektor számos szegmense profitálhat, startupoktól a nagyvállalatokig bezárólag.
Magyar cégek az Investopia hálózatán keresztül – természetesen megfelelő nemzetközi szintű termék vagy szolgáltatás esetén – hozzáférhetnek az Egyesült Arab Emírségek vagy akár más Öböl-menti országok piacaihoz
– magyarázta az Indexnek az üzletember. Hozzáfűzte, hogy a külpiacra lépés és az exportnövekedés mellett a tőkebevonási potenciál kiaknázása, nemzetközi partnerségek felépítése, a tudás- és technológiatranszfer egyaránt komoly jelentőséggel bíró lehetőségek a magyar vállalatok számára.
„A bankszektortól az energetikáig, az űr- és védelmi ipartól az egyéb, technológiaintenzív iparágakig bezárólag jelenthetnek a fent említett lehetőségek komoly üzleti hozzáadott értéket” – világított rá.
Az Emirátusok a világ egyik gazdasági-üzleti csomópontjává vált, annak ellenére, hogy a napokban volt 53 éves az Egyesült Arab Emírségek (UAE).
„Ez egyedülálló példa a világban arra, hogy rövid idő alatt milyen eredményt lehet elérni, ha van vízió, stratégia és végrehajtási képesség.
Számunkra különösen fontos, hogy az Emirátusokban komoly érdeklődés mutatkozik régiónk és Magyarország iránt”
– világított rá az üzletember. „Ebben a környezetben az évtizedek alatt üzletemberként és korábbi közéleti szereplőként felhalmozott tudásom és tapasztalatom szeretném kamatoztatni, ami remélhetőleg a bilaterális gazdasági és üzleti kapcsolatok fejlődéséhez is hozzájárul.”
Elárulta, hogy most intenzív üzleti építkezést folytatnak, ennek keretén belül hozta létre a dubaji székhellyel működő – szintén EuroAtlantic elnevezésű – helyi vállalkozását is.
Az üzletembert arról is kérdeztük, hogyan bír egyszerre ennyi vasat tartani a tűzben, a 4iG-nél betöltött felügyelőbizottsági elnöki pozíciót és az EuroAtlantic nemzetközi irányítását.
„Az idei évben rövid idő alatt sikerült komoly eredményeket elérni, erre példa az Investopia-megállapodás is. Ez idő alatt rá kellett jönnöm, hogy az Emirátusokban végzett üzleti tevékenység teljes embert kíván. Így tehát arra az elhatározásra jutottam, hogy minden energiámat a dubaji vállalkozásra fordítom.
Ennek érdekében lemondok jelentős, idő- és energiaigényes hazai pozícióimról, nevezetesen a 4iG Nyrt. felügyelőbizottságának elnökeként és az EuroAtlantic Zrt. igazgatósági elnökeként sem folytatom tovább a munkámat”
– árulta el az Indexnek Fellegi Tamás. Ezt kiegészítette azzal, hogy a jövőben még inkább kétlaki életet él majd, megosztva az idejét Dubaj és Budapest között, az Emirátusokban felépített vállalkozása érdekében. „Ez ugyanis természetszerűen nem teszi lehetővé a magyarországi pozícióimmal járó munkát” – indokolta a döntést, majd bővebben is kifejtette:
„Az EuroAtlantic jövőre lesz 29 éves, én pedig 69. Több mint tíz évet töltöttem az egyetemi világban Magyarországon és az Egyesült Államokban, hosszabb-rövidebb ciklusokat a politikában töltöttem, voltam miniszter. 25 évet pedig üzletemberként dolgoztam a nagyvállalati és a tanácsadói szektorban. Úgy érzem, hogy a mostani, a távoli Emirátusokhoz kötődő munkám mellett már nem tudom vállalni a többi feladatot.”
Arról is kérdeztük az alapítót, hogy távozása után milyen sors vár a cégére.
„Az EuroAtlantic az elmúlt években meghatározó szereplővé nőtte ki magát a magyar tanácsadó cégek körében, különösen a nemzetközi kapcsolatok területén, illetve olyan iparágakban, mint az űr- és védelmi ipar vagy az energetika.
Így a társaság jövője a lemondásomat követően is stabil alapokon áll”
– válaszolta Fellegi Tamás. „Azt gondolom, hogy a vállalat stratégiája valamilyen mértékben át fog alakulni a távozásomat követően, talán a brand is változni fog idővel. A stratégiai irányok meghatározása a jövőben már a nélkülem működő igazgatóság feladata lesz. Felnőtt egy nagyon rátermett, professzionális csapat és kialakult egy tőlem független menedzsment.”
Jogász végzettségű üzletember. Az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán diplomázott. 1985-ben amerikai IREX-ösztöndíjjal a Harvard Egyetemen kutatott. Hét évet töltött az Amerikai Egyesült Államokban, ahol egyetemen oktatott, valamint doktori fokozatot szerzett.
Az 1990-es évek elején a Fidesz elnökének tanácsadója volt, valamint a politikai kampányokban is dolgozott. 1996-ban alapította meg az EuroAtlantic cégcsoportot.
1996–2000 között először a MATÁV Rt. ágazati igazgatója, majd vezérigazgató-helyettese volt.
Az EuroAtlantic vezetése mellett 2009-ben megalapította az Infocenter.hu Zrt. nevű vállalkozást, amellyel megvásárolta a Heti Válasz folyóiratot.
2010–2012-ben először nemzeti fejlesztési miniszter, majd tárca nélküli miniszter volt a II. Orbán-kormányban, ami után visszatért az üzleti életbe az EuroAtlantic ügyvezetőjeként.
Az elmúlt időszakban többek közt az EuroAtlantic Zrt. igazgatósági elnöke, a 4iG Nyrt. felügyelőbizottságának elnöke volt, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem felügyelőbizottságának elnöke és Paks II Zrt. igazgatósági tagja. 2024-ben új vállalkozást indított az Egyesült Arab Emirátusokban szintén EuroAtlantic néven.
(Borítókép: Fellegi Tamás. Fotó: EuroAtlantic Zrt.)