Összegyűlnek a világ vezetői a Világgazdasági Fórum davosi találkozóján, hogy megvitassák a legégetőbb globális kérdéseket. A konferencián mintegy 3000 vezető vesz részt több mint 130 országból, köztük 60 állam- és kormányfő. A január 20–24. között tartott találkozó középpontjában olyan kulcsfontosságú témák állnak, mint a geoökonómiai bizonytalanság, a mesterséges intelligencia térnyerése és a fenntartható növekedés.
A davosi találkozó idei témája különösen aktuális, hiszen a világgazdaság jelentős átalakuláson megy keresztül. A Világgazdasági Fórum (WEF) közleménye szerint tavaly is szembetűnő volt a remények és félelmek közötti szakadék, és a 2025-ös davosi kontextus sem kevésbé ellentmondásos.
A geoökonómiai bizonytalanság, a kereskedelmi feszültségek, a kulturális polarizáció és a klímaszorongás továbbra is meghatározó tényezők, azonban a gyors innováció – a mesterséges intelligencia, a kvantum-számítástechnika és a biotechnológia – ígéretes lehetőségeket kínál a termelékenység és az életszínvonal növelésére.
A technológiai fejlődés különösen hangsúlyos szerepet kap a találkozón, erre enged utalni a találkozó mottója: „Együttműködés az intelligens korért”. A találkozó programját öt tematikus prioritás köré építették fel:
Katie McGinty, a Johnson Controls alelnöke, egyben fenntarthatósági és külső kapcsolatokért felelős vezetője szerint: „Davosban olyan világesemények, mint a katonai konfliktusok, a kereskedelmi háborúk, az infláció és az AI-forradalom fogják uralni a vitákat. De arra is számítok, hogy az éghajlatváltozás és a fenntarthatóság is kulcsfontosságú lesz, különösen a pusztító Los Angeles-i erdőtüzek fényében.”
Donald J. Trump amerikai elnök videokapcsolaton keresztül vesz részt egy interaktív párbeszédben a résztvevőkkel. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pedig személyesen lesz jelen.
A WEF közlése szerint a konferencián mintegy 3000 vezető vesz részt több mint 130 országból, köztük 60 állam- és kormányfő, a teljesség igénye nélkül:
A WEF kiemelten fontosnak tartja az üzleti szektor részvételét: több mint 1600 üzleti vezető, köztük több mint 900 vezérigazgató és elnök vesz részt a találkozón.
Az eseményen külön figyelmet szentelnek a következő generáció vezetőinek. Több mint 160 tag vesz részt a Fórum különböző közösségeiből. Ezek a résztvevők a globális kihívásokra adott helyi innovációs megoldásokat mutatják be, ami különösen fontos a fenntartható fejlődés szempontjából.
A CNBC információi szerint azonban számos vezető nem vesz részt a fórumon, köztük Narendra Modi indiai miniszterelnök, Hszi Csin-ping kínai elnök és néhány európai vezető: Emmanuel Macron francia elnök, Giorgia Meloni olasz kormányfő és Keir Starmer brit miniszterelnök.
Magyar idő szerint 18 órakor kezdődött Donald Trump elnöki beiktatási ceremóniája, amit a Világgazdasági fórumon is kommentálnak: egy előzetes eseményen Mina Al-Oraibi, Patrick Foulis és Sam Jacobs újságírók járták körül, várhatóan hogyan fog működni az új kormányzat.
A beszélgetés során szóba kerültek az aktuális világkonfliktusok, Amerika globális erejének kilátásai és a növekedésről szóló retorika és a politika közötti szakadék.
Az USA továbbra is a legfontosabb szuperhatalom
– mondta Mina Al-Oraibi, miközben rávilágított a külpolitika körüli nagy kérdésekre. Patrick Foulis hangsúlyozta Trump belpolitikai mandátumának erejét és a belpolitikával kapcsolatos erős bizalom valószínűségét. A programfüzet szerint késő délután díjátadó ceremóniára és nyitókoncertre került sor.
(Borítókép: A Világgazdasági Fórum 55. davosi találkozójának otthont adó kongresszusi központ 2025. január 20-án, az esemény első napján. Fotó: MTI / EPA / Keystone / Laurent Gillieron)