A 2018-as költségvetés a munkából élők költségvetése, ami a gazdasági növekedésre és a csökkenő közterhekre épül – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a 2018-as költségvetési javaslatot bemutató bemutató sajtótájékoztatón kedden.
Varga azt mondta, a költségvetés a családok támogatására épít, arra, hogy az állam legtöbb intézkedése a családok támogatásán keresztül valósuljon meg. A büdzsé céljai a teljes foglalkoztatottság, a gazdasági növekedés fenntartása és a biztonság erősítése.
A kormány 4,3 százalékos gazdasági növekedésre számít 2018-ra, idén pedig 4,1 százalékra. A terv szerint a 2018-as költségvetés hiánya 2,4 százalék lesz. Ez azt is jelenti, hogy végül nem azt a törvényjavaslatot terjesztik a parlament elé, ami három százalékos hiánnyal számol (erről az Index birtokába került előterjesztésről itt és itt írtunk részletesebben).
Varga elmondta, a 2018-as költségvetés a tavalyi büdzséhez hasonlóan három részre lesz osztva:
Az első részben az állam bevételei és kiadásai lefedik egymást, hiány csak a beruházások miatt keletkezik.
Varga több adócsökkentést is bejelentett. A halhús áfája 27-ről 18 százalékra csökken, az internet és az éttermi szolgáltatások áfája pedig 18-ról 5 százalékra. A kisvállalkozói adó (kiva) 14-ről 13 százalékra csökken a terv szerint. Az ábrán az látszik, hogy az adócsökkentések ellenére áfából és kisvállalkozói adóból is több bevételt várnak 2018-ban 2017-hez képest, de szja-ból is növekvő bevételekre számítanak. Társasági adóból viszont csaknem 400 milliárd forinttal kevesebb bevétel van betervezve. Az is érdekes, hogy a lecsökkentet kivából csaknem kétszeres bevételt várnak 2017-hez képest.
2018 januárjában havi 35 ezer forintra nő a kétgyerekes családok havi adókedvezménye, ennek nyomán fejenként évi 240 ezer forint marad egy átlagos kétgyermekes családnál. A munkáltatói járulék 22 százalékról 20 százalékra csökken, a társasági adókulcs marad 9, az szja pedig 15 százalékos. A minimálbér 8, a garantált bérminimum 12 százalékkal nő.
Varga arról is beszélt, hogy 2018-ban folytatódnak az életpályamodellek alapján beígért béremelések. Ennek keretében jövőre
Varga azt is elmondta, hogy a nyugdíjakat az infláció mértékének megfelelően akarják emelni, ugyanakkor 2018-ban nyugdíjprémiumra is lehet számítani (erről itt írtunk részletesebben).
Varga Mihály azt mondta, hogy bár minden terület több pénzt kap, nem lesz választási költségvetés, a parlamenti és a következő évben tartandó önkormányzati választások nem befolyásolják a tervezést
A nemzetgazdasági miniszter elmondta,
jut több a 2018-as költségvetési tervezet alapján, és a családi otthontermtési kedvezményre pedig 226 milliárd forint van elkülönítve a büdzsében, amiből 15 ezer lakás megépülésére számítanak. Az ábrán mindez látszik is, de a tervezetből az is kiderül, hogy környezetvédelemre kevesebb jutna 2018-ban 2017-hez képest.
A központi költségvetés főbb kiadásai sorai közül a 2017 és 2018 közötti változást tekintve kiemelkedik egy pár terület. Ahogy azt a Portfolio kiszúrta, csaknem 30 százalékkal csökken például a közmunka finanszírozása, amelyre 2018-ra 225 milliárd forintot terveztek be. Látványosan felpörögnek viszont az uniós kiadások, erre a kormány 2400 milliárd forintot tervezett be 2018-ra. Lakásépítésre nagyjából hét százalékkal lesz több állami pénz, és az önkormányzatok állami támogatása is nagyjából ennyivel nő.
A kórházaknak több forrása lesz gyógyító-megelőző célokra (nagyjából 15 százalékkal) és nyugellátásra is csaknem 240 milliárddal több pénz fog jutni a tervezet alapján. A paksi projektcégre is költenek: 2018-ra egy csaknem 107 milliárd forintos tőkeemelés van betervezve a Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt részére, az idei tervekben szereplő 100 milliárd után.
A már korábban bejelentett infrastrukturális projektekre is költeni fog a kormány 2018-ban: 255 milliárd jut közúti fejlesztésekre, 150 milliárd a Modern Városok programra, illetve 40 milliárd közútfelújításra.
A költségvetési tervezet parlamenti tárgyalása május 18-án kezdődik meg. Május 18-ig lehet módosítókat benyújtani, a vita 23. és 25. között lesz. Június 12-én dönthetnek a módosítókról és 15-én fogadhatják el véglegesen a költségvetést.