A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 33,97 pontos, 0,19 százalékos csökkenéssel, 17 835,61 ponton zárt hétfőn.
Az OTP 3 927 forinton, 0,07 százalékos visszaeséssel, a Mol 17 440 forinton , 0,83 százalékos emelkedéssel fejezte be a napot. A Richter 36 600 forinton, 0,27 százalékos mínuszban, az Egis 16 995 forinton, 0,56 százalékos pluszban zárt. Egy MTelekom részvény a kereskedés végén 400 forintot ért, ami 0,25 százalékkal magasabb az előző napi értékénél.
Már az európai bankok is az új, szigorúbb tőke- és likviditási követelményeket előíró Bázel III szabályozás bevezetésének elhalasztását követelik azt követően, hogy az amerikai pénzintézeteknek sikerült elérniük, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed határozatlan időre felfüggesztette a szabályok bevezetését.
Az Európai Bankszövetség múlt szerdán küldött levelet Michel Barnier-nek, a belső piacért felelős európai biztosnak, amelyben hivatalosan is a Bázel III szabályok későbbi bevezetését kérték. A bankok azzal indokolták a lépést, hogy versenyhátrányuk származna abból, ha nem egyszerre vezetnék be a szabályokat Európában és az Egyesült Államokban. A bankok egyben azt kérték, hogy egy évvel, 2014. január elsejére halasszák az új szabályozás európai bevezetését.
A Fed november 9-én közölte: a szabályozás bizonytalanságai miatt, illetve a bankok részéről felmerülő számos kérdés miatt nem számítanak arra, hogy január elsejével hatályba lép a szabályozás.
A L'Oreal SA hétfőn megállapodott az Urban Decay Cosmetics megvételéről. A Wall Street Journal információi szerint 300-400 millió dollár közötti összeget fizetnek a céget tulajdonló Castanea Partnersnek.
A felvásárlás "gyönyörűen fogja kiegészíteni" a L'Oreal eddigi luxusmárkáit, mint a Ralph Laurent vagy az YSL Beautét, mondta Nicolas Hieronimus, a L'Oreal Luxe vezetője.
A L'Orealt az elmúlt hónapokban főleg a luxusszegmens segítette növekedéshez, ennek megfelelően fektet be azóta is a vállalat a felsőkategóriás, speciális termékeket gyártó cégekbe, mint tavaly Pacific Bioscience Laboratories-ba.
A várakozásokkal ellentétben csökkent a decemberi várakozásokat tükröző német fogyasztói hangulatindex - közölte hétfőn a GfK piackutató intézet.
A mutató 5,9 pontra csökkent a novemberi 6,3 pontról 6,1 pontra módosított értékről. Elemzők 6,2 pontot vártak. A hangulatindex a csökkenéssel együtt is meghaladja az egy évvel korábbi, 2011 decemberi 5,6 pontot. Az index nulla feletti értéke bizakodó fogyasztói hangulatot jelez.
A GfK kétezer fős reprezentatív minta alapján számítja ki havi rendszerességgel fogyasztói hangulatindexét. Az index "vásárlási hajlandóságot" tükröz, egypontos változása a lakossági fogyasztás éves összevetésben 0,1 százalékos változásának felel meg.
Nem változtat a héten az üzemanyagok nagykereskedelmi árán a Mol Nyrt. A múlt héten a Mol emelte bruttó 2 forinttal a 95-ös benzin literenkénti nagykereskedelmi árát, a gázolajé nem változott.
A héten a 95-ös benzin literenkénti átlagára 407-408 forint, a gázolajé pedig 424-425 forint marad. A benzin ára az idén április elején érte el a csúcsát, akkor egy liter átlagosan 451 forintba került. A gázolaj január közepén volt a legdrágább, akkor egy liter átlagosan 449 forint volt. Az autósok 20-25 forintos árkülönbséget is tapasztalhatnak a kutaknál.
Közel 30 millió font sterling bírságot rótt ki a brit pénzügyi felügyelet a svájci UBS bankcsoportra a tavalyi brókerbotrány miatt. A svájci pénzügyi felügyelet pedig szigorú ellenőrzést vezet be az UBS-nél. Az azóta elvégzett vizsgálat megállapításai szerint a ghánai születésű Kweku Adoboli 2008 októbere és 2011 szeptembere között összesen 2,3 milliárd dollárnak megfelelő veszteséget okozott a UBS londoni részlegében végrehajtott "csalárd és felelőtlen" tranzakcióival, amelyek értéke messze meghaladta a személyére megszabott limitet. A brókert a múlt héten hétévi börtönbüntetésre ítélték. A brit felügyeleti hatóság hétfői közlése szerint az UBS "kockázatkezelési rendszerében és az ellenőrzésben tapasztalt hibák" miatt rótta ki a bírságot a legnagyobb svájci bankra. A svájci FINMA pénzügyi felügyelet pedig úgy döntött, hogy az UBS-nek a következő években engedélyeztetnie kell minden nagyvolumenű új üzleti kezdeményezését.
Egyszerűsített vállalkozói adóból (eva) októberben 30 milliárd forint, az első tíz hónapban 103,7 milliárd forint folyt be a büdzsébe, ami a tavalyi hasonló időszak 85 százaléka - derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) friss államháztartási adatközléséből.
Az eva-körbe tartózók 2012 októberében 3,5 milliárd forinttal, 10,3 százalékkal kevesebb adót fizettek be, mint tavaly októberben. A csökkenésben két hatás együttesen érvényesült, egyrészt kisebb lett az adóalanyi kör, másrészt 2012. január 1-jével az eva kulcsa 30 százalékról 37 százalékra emelkedett, olvasható az NGM magyarázatában. Az idén még decemberben fizetnek evát a vállalkozások. A módosított 2012. évi költségvetési előirányzatban 225 milliárd forint bevétel szerepel. Tavaly decemberben a költségvetés 49,9 milliárd forint evabevételt regisztrált. A múlt évi csökkentett előirányzat 180,1 milliárd forint volt, a teljesítés 172,3 milliárd forint.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 121,77 pontos, 0,69 százalékos emelkedéssel, 17 869,58 ponton zárt pénteken.
Az orosz kormány ötéves lejáratra 800 millió dollár hitelt nyújt Szerbiának 4,1 százalékos kamatra - jelentették pénteken orosz hírügynökségek Anton Sziluanov pénzügyminiszterre hivatkozva. A hitelből szerb infrastrukturális programokat finanszíroznak. Csütörtökön Milan Bacevic, a természeti erőforrások minisztere egymilliárdos hitelről beszélt, "amelynek minden feltételében megállapodtak, a kamatot kivéve". Bacevic azt mondta, hogy 300 millió dollár az idei költségvetési deficit finanszírozását szolgálja.
Nőtt a világkereskedelem szeptemberben, május óta először a holland CPB gazdaságelemző központ pénteken ismertetett adatai szerint. A világon lebonyolított kereskedelmi ügyletek volumene 0,8 százalékkal nőtt az augusztusi stagnálás után. A harmadik negyedévben viszont összességében még csökkent a forgalom, 0,2 százalékkal, igaz kisebb mértékben, mint április-június között, amikor még 0,5 százalék volt a visszaesés.
A szeptemberi növekedés elsősorban annak köszönhető, hogy élénkült az ázsiai országok kereskedelme, ugyanakkor az euróövezetben csökkent a volumen. A holland elemző központ adatait nagy figyelemmel kísérik a politikai és gazdasági élet szereplői, miután ez a társaság ad ki elsőként adatokat a világkereskedelem havi alakulásáról.
Rekord nagyságú beruházásra készül a Volkswagen a következő három évben. Európa legnagyobb autógyártójának felügyelőbizottsága pénteken hagyta jóvá az 50,2 milliárd eurós programot, amelynek révén a VW jó eséllyel pályázhat a világ legnagyobb autógyártójának címére.
"A kihívásokkal teli gazdasági környezet ellenére minden eddiginél többet költünk beruházásra, hogy elérjük hosszú távra szóló céljainkat" - mondta Martin Winterkorn vezérigazgató a program ismertetésekor. Az összeg közel több mint négyszerese a tavalyi 11,3 milliárd eurós működési eredménynek. Fele a VW csoporthoz tartozó 12 márka korszerűsítésére, illetve új modellek fejlesztésére megy, A beruházások 60 százaléka a 27 németországi telephelynek jut.
Az 50 milliárd eurón felül a VW kínai érdekeltségei 9,8 milliárdot fordítanak fejlesztésre saját forrásból. A VW hosszú távú célja, hogy 2018-ban a világ legnagyobb autógyártója legyen, megelőzvén a jelenlegi első helyezett Toyotát.
Franciaországban némileg erősödött novemberben az üzleti bizalom a feldolgozóiparban októberhez képest, amikor hároméves mélyponton volt - közölte pénteken az ország statisztikai hivatala, az Insee. A bizalmi index 88 pontra emelkedett novemberben az októberi 85 pont után (szeptemberben 90 pont volt). A Dow Jones által megkérdezett elemzők kisebb javulásra, 86 pontos bizalmi mutatóra számítottak. Az Insee adatai szerint az építőipart, a kis- és nagykereskedelmet, valamint a szolgáltatást is érintő átfogó üzleti bizalom is javult novemberben, az októberi 84 pontról 86 pontra nőtt.
Hat egymást követő negatív hónap után javult novemberben az üzleti hangulat Németországban - közölte a müncheni ifo gazdaságkutató intézet.
A piaci várakozásokkal szemben nem romlott tovább, hanem javult novemberben a német üzleti bizalmi index: a mutató az októberi 100,0 pontról 101,4 pontra nőtt. Elemzők átlagosan 99,5 pontra számítottak.
A hétezer német feldolgozóipari, építőipari, nagy- és kiskereskedelmi vállalat megkérdezésével készülő felmérés részmutatói közül a jelenlegi helyzet megítélésének indexe 108,1 pontra nőtt az októberi felülvizsgált 107,2 pontról. A fél évre előre tekintő üzleti várakozások részmutatója is javult, 95,2 pontra nőtt az októberi 93,2 pontról. Az ifo vizsgálataiban száz pont alatti mutató azt jelzi, hogy a megkérdezettek többsége a helyzet romlására, száz pont feletti érték pedig azt jelzi, hogy a többség annak javulására számít.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 45,37 pontos emelkedéssel, 17 793,18 ponton nyitott pénteken. A csütörtöki záró értékéhez képest 0,26 százalékkal erősödött.
A Resource Property Awards életműdíját idén Demján Sándornak, a TriGranit Fejlesztési Zrt. elnönek ítélte a Portfolio.hu és a Resource IngatlanInfó szerkesztősége. A többek között Demján Sándor érdekeltségébe tartozó TriGranit ugyanis az elmúlt 15 év során a régió legnagyobb fejlesztőjévé vált. Az üzletember vezetése alatt a cég a budapesti Westend City Center példájára hasonló vegyes funkciójú beruházást valósított meg többek között Zágrábban, Krakkóban, Poznanban és jelenleg is a Közép-Európa hét országában van jelen. A Resource Property Awards "Év projektje" díját a közönség szavazatai alapján a szintén a TriGránit nyerte el, miután a résztvevők a K&H Bank irodaházát találták a legjobb idei fejlesztésnek.
Bár 0,29 százalékos pluszban nyitott, a kereskedés első perceiben 0,1 százalékos mínuszba süllyedt a pesti tőzsde részvényindexe. A BUX 18 077 ponton kezdte a napot, de erről az értékről 17 985 pontig esett az első húsz percben. A vezető részvények az OTP kivételével mínuszban vannak, a bankpapír 0,3 százalékot erősödött, a Mol, az MTelekom és a Richter 0,3-0,6 százalékos veszteséget szenvedett el a kereskedés kezdetén.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 51,69 pontos emelkedéssel, 18 077,09 ponton nyitott csütörtökön.
A szerdai záró értékéhez képest 0,29 százalékkal erősödött.
A HSBC Holdings PLC által készített kínai feldolgozóipari index értéke októberben tizenhárom hónapos csúcsot jelentő 50,4 pontra nőtt az előzetes adatok szerint a szeptemberi, végleges 49,5 pontról. A mutató 50 feletti értékei az ágazat bővülését jelzik, míg az ennél alacsonyabbak a tevékenység visszaesését.
Az októberi érték "megerősíti, hogy a kínai gazdaság az év vége felé új lendületet vesz" - fogalmazott Csü-Hung-ping, a HSBC vezető közgazdásza. Figyelmeztetett ugyanakkor, hogy a kilábalás még korai szakaszában van, a világgazdasági növekedés pedig továbbra is sérülékeny. "Ez további gazdaság- és monetáris politikai enyhítést teszi indokolttá" - tette hozzá.
Annak ellenére, hogy elemzők átlagosan a harmadik negyedévben tapasztalt 7,4 százaknál gyorsabb növekedési ütemet várnak a negyedik negyedévben, az idei, egész éves kínai GDP-bővülés üteme a legalacsonyabb lehet az ezredforduló óta.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 32,46 pontos, 0,18 százalékos csökkenéssel, 18 025,40 ponton zárt szerdán. A Mol 17 500 forinton, 0,57 százalékos emelkedéssel, az OTP 3919 forinton, 0,83 százalékos eséssel fejezte be a napot. A Richter 37 880 forinton, 1,55 százalékos emelkedéssel zárt.
Újraindul az öblösüveggyártás Salgótarjánban: december 3-án készül el az első üvegpohár a Tarján Glass Kft. üzemcsarnokában, amelyet a 2009 áprilisában bezárt URSA Salgótarjáni Üveggyapot Zrt. telephelyén alakítanak ki - közölte a kft. ügyvezetője szerdán Salgótarjánban.
A beruházás 47 új munkahelyet teremt, az első ütem 160 millió forintból valósult meg. Salgótarján önkormányzata erre a célra elkülönített keretéből további 13 millióval támogatja a vállalkozást - jelezte Czékmán József.
Tájékoztatása szerint a felszámolás alatt álló Salgótarjáni Öblösüveggyár még meglévő piacait célozzák meg termékeikkel. Az első ütemben 1200 négyzetméteren kezdi meg működését az üzem. Ebben a szakaszban két kisebb kemencét és egy hűtőszalagot helyeznek üzembe. Egyelőre csak kézi gyártású, illetve félautomata technológiával előállított termékeket készítenek.
Romlott a fogyasztói hangulat az Egyesült Államokban novemberben: a Thomson Reuters és a Michigan Egyetem által készített fogyasztói bizalmi index a végleges adatok szerint 82,7 pont volt az előző havi 82,6 pont után, de kevesebb lett a hó elején közzétett előzetes adat, a 84,9 pont után.
A romlás a bizonytalan gazdasági kilátásokkal hozható összefüggésbe, miután az utóbbi időben egyre nagyobb teret kapnak Amerikában a tetemes költségvetési hiány rendezését illető kérdések.
Az index összetevői közül a jövőbeli várakozásokat tükröző alindex 77,6 pontra esett az októberi 79, és az előzetesen becsült 80,1 pontról. Az aktuális helyzet megítélése 90,7 pontra emelkedett az októberi 88,1 pontról.
A befektetési alapok vagyona 98 milliárd forinttal nőtt októberben, a hónap nyertesei az abszolút hozamú alapok voltak, de a kötvény- és a vegyes alapok is szépen teljesítettek - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ).
A múlt hónap végén a szövetség tagjai összesen 3280 milliárd forint vagyont kezeltek befektetési alapokban, ami szeptemberhez képest 3,1 százalékos növekedés.
A spanyol államháztartási hiány a hazai össztermék (GDP) 3,9 százaléka volt az idei első tíz hónapban, nem változott az előző hónaphoz képest, és ezzel várhatóan sikerül teljesíteni az idei hiánycélt a pénzügyi tárca szerdai közlése szerint.
A 3,9 százalékos deficit 41,2 milliárd eurónak felel meg. A kormány 6,3 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt vár ez évre, és 4,5 százalékosat jövőre.
A tavalyi államháztartási deficit a GDP mintegy 9 százaléka volt. A spanyol gazdaság recesszióban van, az első negyedévi 0,3 százalék után a második negyedévben 0,4 százalékkal, a harmadik negyedévben 0,3 százalékkal zsugorodott a hazai össztermék, rendre az előző negyedévhez képest. A kormány arra számít, hogy a GDP nemcsak az idén, hanem jövőre is csökkenni fog.
Határozatlan időre felfüggesztette a szerdán 13 órára meghirdetett 72 órás általános sztrájkot a DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség, miután a tulajdonosok a jövő héten tárgyalóasztalhoz ülnek velük - közölte a szakszervezet vezetője szerdán az MTI-vel. A cégvezetés megerősítette a hírt.
Mucsi Zoltán, a szakszervezet vezetője elmondt, hogy délelőtt mintegy félórás telefonbeszélgetést folytatott Oleg A. Mkrtcsannal, az ukrán ISD Donbass Csoport vezérigazgatójával. Tájékoztatást adott az elmúlt hét hónap eseményeiről, köztük a prémiumszabályzat tervezett anyagi fedezetéről és az idei alapbérfejlesztés második részének kifizetéséről. A vezérigazgató személyes tárgyalást kezdeményezett a szakszervezettel.
Csaknem 5 százalékkal zsugorodott a hazai biztosítási piac az idei év első háromnegyedében az előző év hasonló időszakához képest. A csökkenés jelentős része a befektetési célú, unit-linked életbiztosítási termékek díjbevétel-visszaesésével magyarázható - jelentette a Magyar Biztosítók Szövetsége. A díjbevételek összege 593,1 milliárd forint volt az év első kilenc hónapjában.
Az életbiztosítási szerződésekre 297,4 milliárd forint folyt be, ez 8 százalékos visszaesés az egy évvel korábbihoz képest. Ezen belül a legnagyobb szegmenst képviselő unit-linked életbiztosítások díjbevétele csaknem 12 százalékot esett egy év alatt, 192,7 milliárd forint volt.
Emelkedett ugyanakkor a kockázati életbiztosítások díjbevétele, a halálesetre szóló életbiztosításoké például 14,7 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Főként az egyszeri és eseti díjas termékek népszerűsége nőtt. Ez a Mabisz szerint azt mutatja, hogy az ügyfelek egy része rövidebb időtávra képes ugyan tervezni, de az öngondoskodás igénye a jelenlegi helyzetben is fennáll.
Oroszország arany- és devizatartaléka 28 milliárd dollárral nőtt az év eleje óta és november elsején 527 milliárd dollárt tett ki - közölte az orosz központi bank elnöke szerdán.
Szergej Ignatyev nem tért ki arra, hogy mennyi volt külön a deviza- és az aranytartalék. Egy június végi adat szerint az orosz devizatartalék 452,1 milliárd dollár volt, a harmadik legnagyobb a világon. Oroszországot csak Kína és Japán előzte meg a devizatartalék nagyságát tekintve.
Ugyancsak az orosz központi bank elnöke közölte azt is, hogy az idei első tíz hónapban 61 milliárd dollár volt a nettó tőkekiáramlás Oroszországból.
A Gazprom 500 milliárd köbméterre csökkenti idei gáztermelését a tavalyi mintegy 510 milliárd köbméterről - mondta az orosz gázipari cég vezérigazgató-helyettese szerdán. Valerij Golubjov közölte továbbá, hogy a Gazprom jövő évi beruházási programja megegyezik majd az idei 975 milliárd rubellel (31 milliárd dollár).
Az illetékes elmondta még, hogy a Gazprom elad 1 százaléknyi részesedést a Nortgas gáztermelőből a Novatek cégnek, amely a legnagyobb orosz független gáztermelő. A Novatek november elején jelentette be, hogy 49 százaléknyi részesedést szerez a Nortgas vállalatban 1,38 milliárd dollárért, amelyben a Gazprom részesedése 51 százalék.
Kedden az orosz energetikai miniszter azt mondta, hogy Oroszország az idén 4-5 százalékkal kevesebb földgázt exportál tavalyhoz képest. Alekszandr Novak akkor azt mondta, hogy a kivitel visszaesésében számos európai ország gazdasági nehézségei játszanak szerepet, valamint az, hogy újraindult a líbiai gázexport.
Japán 549 milliárd jenes (6,61 milliárd dollár) külkereskedelmi deficitet regisztrált októberben, a Kínába irányuló autóexport 82,4 százalékkal esett - ezt mutatják a szerdán közzétett adatok.
A hagyományosan exportorientált szigetország külkereskedelmi mérlege immár sorozatban negyedik hónapja mutatott passzívumot és az export folyamatosan csökkent elmúlt öt hónapban, októberben 6,5 százalékkal esett a kivitel éves összevetésben. A pénzügyminisztérium által közzétett adatok jelentősen elmaradtak a korábbi elemzői várakozásoktól.
A kereskedelmi mérleg romlásáért elsősorban a Japán legfőbb kereskedelmi partnerének számító Kínába irányuló export visszaesése a felelős, amely 11,6 százalékkal esett októberben. A kínai autóexport drasztikusan, éves összevetésben 82,4 százalékkal zuhant, míg az elektromos generátorok kivitele 42,7 százalékkal csökkent. Kínával szemben összesen 406,5 milliárd jen (4,9 milliárd dollár) deficitet regisztrált a szigetország.
Indexcsökkenéssel indult a kereskedés szerdán a főbb európai értékpapírpiacokon. A tőzsdeindexeket a görög adósságfinanszírozás ügyében elakadt tárgyalások terhelték meg, miután kedd nem született megállapodás az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácskozásán a görög adósságfinanszírozásról, így a segélycsomag esedékes részleteinek átutalása elől nem hárultak el az akadályok.
A kereskedés kezdetén a frankfurti Xetra DAX index 0,27 százalék, a londoni FTSE-100 index 0,28 százalék, a párizsi CAC-40 index 0,28 százalék, a legnagyobb európai vállalatok részvényeinek árfolyamát követő EU Stoxx 50 index pedig 0,40 százalék veszteséget mutatott.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 2,14 pontos csökkenéssel, 18 055,72 ponton nyitott szerdán. Ez 0,01 százalékkal alacsonyabb a keddi zárásnál. A kereskedés első perceiben az index felfelé indult, a vezető részvények mindegyike néhány tized százalékos pluszban állt.