Már gyűjtik az érdeklődőket azok a vállalkozók, akik a tavaly március óta fogalmi szinten már létező nemzeti otthonteremtési közösség (nok) intézményében fantáziát látnak - írja a Portfolio.
Ahogy arról korábban írtunk, ezeknek a közösségeknek a lényege, hogy azok, akik új lakásokat akarnak venni, ilyen otthonteremtéri közösségekbe tömörülhetnek, amikbe a tagok 10-15 évig összedobják a pénzüket, hogy aztán a közös pénzből egy-egy tag lakást tudjon vásárolni. Erről bővebben például itt olvashat.
A cikkből kiderül, hogy nyilvános tagtoborzás még nem volt, de az már van egy oldal, az elsőlakás.hu, ahol gyűjtik a nemzeti otthonteremtési közösség iránt érdeklődőket. Az oldalon kiderül, hogy a havi akár 10-40 ezer forintos szervezői díj mellett a lakás-takarékpénztárakra jellemző 1 százalékos kezdeti díjjal is számolhatnak, akik belépnek a nokba.
A Portfolio számítása alapján az elérhető 30 százalékos állami támogatáshoz képest egy 10 évig élő közösségben összegyűjtött 10 millió forinthoz például
Mivel az állami támogatás maximuma havi 25 ezer forint (pontosabban évi 300 ezer), 25 milliós lakásérték felett a szervezési díj akár az állami támogatás teljes összegét is elviheti.
Az áprilisban kihirdetett nok-törvényből az is kiderült, hogy ha valaki nokot akar szervezni, akkor olyan igazgatósági tagot is be kell szerveznie, aki korábban fogyasztói csoportot szervező cégnél dolgozott, és ezt számára a korábbi cége igazolni is hajlandó.
Arról már korábban is írtunk, hogy a a Nyéki Zoltán vállalkozóhoz kötődő Carion és a Poligrupo az a két cég, amik megfelelnek a szervezői kritériumoknak. Ez azt is jelenti, hogy ez a két cég válogathatja ki a saját konkurenciáját, hiszen a 30 százalékos állami támogatás csak olyan nok tagjainak jár majd a törvény szerint, akiknek az otthonteremtési fogyasztói csoportját ún. megbízható szervező szervezi – vagyis egy olyan cég, ami már legalább 1000 lakóingatlant felépített vagy értékesített két év alatt.