Két hete nagy tételben vásárol külföldi befektető magyar állampapírokat. Nem valószínű, hogy hosszú távú célok vezérlik ezt a titokzatos óriást, a magyar kötvény most egyszerűen jó üzlet. Csak már túl sok van belőlük külföldi kézen, aminek komoly kockázata van.
A múlt heti aukciókon tapasztalthoz hasonlóan a most keddi kötvényaukción is közel ötszörös túlkínálat volt a háromhónapos diszkont kincstárjegyekre, szakzsargonban ezt ötszörös lefedettségnek nevezik. A 40 milliárd forintos meghirdetett mennyiségre most 192,9 milliárdnyi ajánlat érkezett. A múlt héten eladásra kínált 3, 5 és 10 éves futamidejű kötvényekre négy-hatszoros volt a túljegyzés. Ráadásul az eheti aukción a hozamok minimuma, maximuma és így az átlaga is egyaránt 5,7 százalék volt, továbbá a 94 benyújtott ajánlatból tizenhárommal elvitték a teljes mennyiséget, vagyis csak néhány nagy szereplő vásárolt. A szerdai aukción a meghirdetett 50 milliárd forintnyi keretre összesen 187,9 milliárd forintnyi vételi ajánlat érkezett, amely mellett a kibocsátó csak a meghirdetett mennyiséget értékesítette.
Hogy mindez miért furcsa, ahhoz elöljáróban néhány szó az állam finanszírozásának szabályairól. Az állam a működésének és az adóssága törlesztésének költségeit részben kölcsönökből fizeti – az állampapír megvásárlásával a vevők lényegében az államnak adnak kölcsönt, előre meghatározott kamatra és előre meghatározott időre. Kétféle állampapír van, az egy évnél nem hosszabb, jellemzően 3 és 12 hónapos futamidejű kincstárjegy és a 3-15 éves futamidővel vásárolható államkötvény.
Az állampapírokat az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. hozza forgalomba előzetesen elkészített finanszírozási terv szerint. Az ÁKK előre közli, hogy egy adott kibocsátási napon mely állampapír-fajtából milyen értéket hirdet meg értékesítésre. A potenciális vevők ajánlatokat tesznek, hogy milyen összegben és milyen hozammal vennének papírt (minél magasabb a hozam, annál jobban jár a befektető, ugyanakkor annyival drágább az állam finanszírozása).
Ha az eladásra meghirdetett mennyiségnél sokkal többet vennének, akkor beszélünk túljegyzésről – az elmúlt két hétben ez történt. Túljegyzés esetén különösen szembetűnő, ha sok ajánlattevő van, és mégis csak néhányan tudnak vásárolni – az elmúlt két hétben ez is történt.
Sőt, a most keddi aukció a 2008-as válság óta a tíz legeredményesebb között van az érdeklődők számát tekintve, utoljára hasonlóan vonzóak 2009 decemberében voltak a magyar állampapírok. Nem csoda, hogy ilyen különleges helyzetben – pláne, hogy a világgazdaságban általános bizalmatlanság van – a piacokon pletykálni kezdenek a különleges vásárlásokról, a különleges vásárlóról.
Az államkötvény 3, 5, 10, 15 éves futamidejű, fix kamatozású, 10 000 forint névértékű értékpapír. A diszkont kincstárjegy szintén 10 000 forint névértékű, legfeljebb egyéves futamidejű papír. Nem kamatot fizet, hanem a névértéknél alacsonyabb, diszkont áron kerül forgalomba, lejáratkor pedig a névértéket fizeti vissza. Mindkét állampapírt belföldi magánszemélyeken és gazdálkodó szervezeteken kívül a külföldi befektetők is megvásárolhatják, illetve értékesíthetik a papír teljes futamideje alatt.
Nos, a mostani pletykák szerint kínai vagy amerikai nagybefektetők állhatnak a gigantikus ügyletek mögött (voltak olyanok is, akik az MNB-t emlegették, ám épp a vevői túlkínálat jelzi, hogy nincsenek olyan, az állampapírpiacon aggasztó körülmények, amik alapján a jegybanknak kellene ilyen lépéseket tennie). Egyik forrásunk is azt mondta, hogy most kedden egy nagy külföldi megbízó vásárolt jelentős mennyiségű állampapírt a K&H-n keresztül.
Hogy ki vagy kik lehetnek azok, aki vagy akik szemet vetettek a magyar állampapírra, és mi vele a hosszú távú cél, arról biztosat nem lehet tudni. A kínaiakról szóló pletykák azonban nem meglepőek: két hónapja sincs annak, hogy Orbán Viktor és Ven Csia-pao budapesti miniszterelnöki találkozóján Peking vállalta: hajlandó magyar állampapírokat is vásárolni; nyilvánosan arról nem volt szó, hogy milyen körülmények között és milyen összegben. Az ÁKK vezetői korábban többször részt vettek már magyar-kínai tárgyalásokon, de Fellegi Tamás fejlesztési miniszter már a múlt év végén Indexnek adott interjúban is beszélt erről.
Az általuk megkérdezett elemzők szerint azonban nem kell összeesküvés-elméletekre gondolni, azt sejteni, hogy mondjuk Kína készülne a magyar államadósság felvásárlására. És nemcsak azért, mert március végén Fellegi határozottan kijelentette, hogy nem veszi meg Kína a magyar adósságot. Hanem azért is, mert nincs másról szó, mint hogy a magyar kincstárjegy most kimondottan jó üzletnek számít.
"Az biztos, hogy nem a kínaiak, illetve nem a Magyar Nemzeti Bank veszi az utóbbi napokban erőteljesen a magyar állampapírokat mind a másodpiacon, mind az aukciókon, hanem valamilyen nagy külföldi szereplő" - jelezte a Portfolio.hu érdeklődésére Borbély László András. Az Államadósság Kezelő Központ általános vezérigazgató-helyettese hangsúlyozta: az e heti 3 és 12 hónapos diszkontkincstárjegy aukciók erős vételi oldala mögött nagy valószínűséggel nem a külföldiek állnak, 3 hónapos papírt szavai szerint "a külföldiek nem vesznek".
"Az elmúlt néhány napban a kockázatéhség emelkedett a piacokon. Ebben a környezetben a magyar hozamok vonzónak tűnhetnek a külföldi befektetők szemében, viszonylag alacsony infláció mellett ígérnek magas hozamot". – állítja Gerőcs Tamás, az Equilor elemzője. A devizás finanszírozás a magyar bankrendszer devizaéhsége miatt ráadásul nagyon olcsóvá vált, így akár 2-3 százalékos hozamot is realizálhatnak ezeken az ügyleteken a befektetők.
Úgyhogy Gerőcs szerint a legvalószínűbb az, hogy olyan befektetési házak, vagy bankok a vásárlók, akik „a bizonytalan európai hangulatban megragadják ezt a lehetőséget, de egyáltalán nem biztos, hogy hosszú távú terveik vannak a magyar papírokkal”.
Egyfelől tehát örülhetünk, hogy működőképes a hazai állampapírpiac, egy-két kivételtől eltekintve a magyar papírok iránt stabil a kereslet. Másik oldalról viszont jelentős kockázatokat is hordoznak a hozamvadász külföldi nagy szereplők.
A külföldi kézen lévő magyar állampapírállomány soha nem látott szintre nőtt, több mint 3500 milliárd forintnyi kötvényt tulajdonolnak külföldi befektetők – ez az állampapírok csaknem negyven százaléka –, miközben a hazai befektetési alapok vagyona csökken, a nyugdíjpénztári papírokat pedig váltja vissza az állam. A külföldi, nem stratégiai nagybefektetők veszélye, hogy amilyen könnyen idehozták a pénzüket, olyan könnyen el is viszik innen, ha úgy hozza a gazdasági helyzet.
Ha pedig egyszerre távoznak, az jelentős felfordulást okozhat a piacon. Ebben az esetben az új államkötvényeket csak magasabb kamat mellett lehet kibocsátani, aminek következtében nőnek az állam kamatkiadásai is, drágábban tudja magát finanszírozni a piacról. A magyar gazdaság még viszonylag stabilnak tűnik, alacsony hiánnyal, alacsony inflációval és egészséges hozamokkal. Ha azonban jövőre meginog az egyensúly, amire van is esély, miután a pocsék GDP-adatok miatt a kormánynak újra kell terveznie a gazdaságpolitikai pályát, a nagyok könnyen távozhatnak.