Index Vakbarát Hírportál

Ingyenpénzt ígért a spekuláció a gazdagoknak, de az inflációval visszanyalt a fagyi

2022.07.23. 18:30

A blogról

A bejegyzések a szerzők személyes véleményét, nem a cégek álláspontját tükrözik, és semmilyen formában nem minősülnek befektetési ajánlatnak.
Bár kiváló ötletnek tűnt, hogy tömegével vették lombardhitel segítségével az infláció nélküli években extra magasnak számító, 4,95 százalékos éves hozamot kínáló MÁP+ állampapírt a leggazdagabb magyarok, a meredek infláció és a kamatok emelkedése ezen ügyletek egy részét masszív veszteségbe fordította – vélekedik Karagich István, a Blochamps Capital ügyvezető igazgatója.

Sokak szerint a lakosság pénzügyi tudatosságának fejlődését mutatja, hogy az inflációs környezetben kifarolnak a korábbi sikersztoriból, a Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) befektetésekből. Egyetért ezzel?

A lakosság pénzügyi tudatosságának fejlődésében valóban van némi – jelenleg még igen szerény – előrelépés, ám azt gondolom, abban, hogy az elmúlt fél év alatt a MÁP+-állomány közel ötödével, 1300 milliárd forinttal apadt, döntő részben nem a háztartások, hanem a nagyobb privát befektetők játszanak szerepet. Vannak olyan becslések, amely szerint a MÁP+-állomány nagyobb része 1000-1200 magánszemély birtokában kötött ki az elmúlt években. A becslés véleményem szerint az érintettek számát tekintve nem túlzó, a MÁP+-állomány birtoklási arányát tekintve viszont biztosan. A kérdésre visszatérve, bár nem zárom ki, hogy a 10 százalék feletti inflációval szembesülve jó néhány háziasszony is visszaváltotta a 2019-ben még elképzelhetetlenül magasnak számító, öt évre átlagosan évi 4,95 százalékos „bónuszhozamot” kínáló papírt, a visszaváltások döntő része bizonyosan a vagyonosokhoz, a privátbanki ügyfelekhez köthető. Jó részüket nemcsak az infláció miatti hozamveszteség, hanem a választott befektetési konstrukció is az állampapírok visszaváltására ösztönözhette. Ne feledjük, 2019-ben nagyon sok tehetősebb ügyfél lombardügyleteket kötött bankjával az állampapírra. Aligha véletlen, hogy az MNB friss stabilitási jelentésében külön felhívta a figyelmet arra, hogy az idén nagymértékben leépült a lombardhitel-állomány.

Miért és hogyan épült fel ez a most leépülő lombardhitel-állomány?

A szuperállampapír akkor, amikor évek óta nem láttunk inflációt, és lényegében nem volt betéti, de hitelkamat sem, azzal, hogy már az első évre 3,785 százalékos hozamot kínált, olyan befektetés volt, amire - érthetően – mindenki lecsapott. A vagyonosok – banki segédlettel – ugyanakkor rájöttek, hogy meg lehet többszörözni a kibocsátó eredeti szándéka szerint a kisbefektetők széles körét így premizálni kínáló állampapír-befektetést. Ha egy ügyfél 100 millió forintért MÁP+-t vásárolt, akkor az – mivel minimális kockázatú értékpapírról van szó – 80-90 millió forintnyi lombardhitel fedezetéül szolgálhatott. A kölcsönből pedig újabb állampapírokat lehetett vásárolni. Összességében 100 millió forintból akár 270 millió forint értékű MÁP+-állományt lehetett felépíteni. A lombardhitel ára az akkoriban mélyponton lévő bankközi kamatláb, a 3 havi BUBOR +1-2 százalék között mozgott – s miután itt inkább milliárdos, semmint 100 milliós tételekről volt szó, a kamat inkább az alsó szintet közelítette. Ez azt jelentette, hogy az ügyfél a 100 milliós befektetésére vetítve a hitel kamatfizetési terhei után az első év végén akár közel 8 százalékos hozamot is tudott realizálni. Nem csoda, hogy sokan rákaptak a lehetőségre – persze azok közül, akiknek ezt felajánlották.

Ez a többszörös tőkeáttét az indulás után hamar felkeltette a jegybank figyelmét, nem?

Ne feledjük a kibocsátói szándékot. Mivel az átlagos háztartások esetében szó sem lehetett ilyen ügyletekről, a befektetési léptékeket látva az MNB teljesen érthető módon néhány hónap után megtiltotta, hogy a forgalmazók lakossági állampapírt bármilyen hitel-, kölcsön- vagy egyéb ügylethez fedezetként elfogadhassanak. Más kérdés, hogy mire 2019. október 14-én ez a tiltás megszületett, már több száz milliárdos lombardhitel-állomány épült a MÁP+-ra. Ennek a levét issza most valamelyest a költségvetés is.

Miért lenne ez gond az államnak?

Három éve, 2019 nyarán a 3 havi BUBOR 0,25 százalék volt, most 11,25 százalék. A lombardhitel olyan mértékben drágult meg, hogy a befektetők menekülnek a konstrukcióból. Sokan a visszafizetéshez a már nem túl vonzó MÁP+-papírokat is visszaváltják. Az, hogy ötödével csökkent az állomány, önmagában persze nem gond, hiszen az idén az első fél évben a visszaváltások ellenére 142 milliárd forinttal bővült a lakossági állampapír-állomány. Ám ezt a bővülést már az állam számára drágább papíroknak, így az inflációkövető Prémium Magyar Állampapírnak köszönhetjük, és érthető módon nem az egykori „szuperpapír” címkéjét levedlő, ma már „csak” évi 5 százalékot fizető MÁP+-nak. Persze az államnál sokkal rosszabbul jártak azok a vagyonosok, akik a lombardmegoldásban úgy spekuláltak, hogy nem 5 évre fixálták a hitelkamatot, hanem változó kamatozással vették fel a lombardhitelt, és idén tavaszig bennragadtak a konstrukcióban. Nekik még az is megdrágította a kiszállást, hogy év közben drasztikusan csökkent a MÁP+-papírok visszavásárlási értéke – már a Magyar Államkincstár is 99,5 százalékon veszi vissza a papírt, a banki forgalmazóknál pedig lehet akár több száz bázispont a levonás.

De a MÁP+ évente egyszer, a kamatfizetés utáni héten 1 hétig névértéken visszaváltható...

Ez igaz, azonban a lombardhitel kamata hónapról hónapra gyorsabban nő, mint a visszaváltási veszteség. Ezért nem volt érdemes kiülni ezt az időt az ügyfeleknek, hiszen hónapról hónapra többe került a leves, mint a hús. Összességében a MÁP+ 2019-ben racionális befektetés volt, az inflációs és kamatkörnyezet változása azonban elemi szinten borította az eredeti matekot.

A vagyonosok befektetési folyamatait monitorozzák; mit mutat a számla a gazdagoknál?

Azt gondolom, hogy döntő részük az elmúlt 3 évben összeszedett hozameredmény miatt nem csupán a pénzénél van, hiszen sokan 5 évre fix kamaton kötötték meg a konstrukcióhoz tartozó hitelmegállapodást. Ők biztosan meleg szívvel tekintenek a MÁP+-ra. Egy részük – aki ultraolcsón kapta a változó kamatozású lombardhitelt, és gyorsan reagált az infláció emelkedésére – szintén nyerhetett a konstrukción. Van ugyanakkor egy későn ébredő kör is, akiknek masszív veszteséget okozott a megoldás. Ne feledjük, az 5 évre meghirdetett és 3,78-ról induló, majd a futamidő egészére visszamenőlegesen 4,95 százalékos átlaghozamot kínáló konstrukció az utolsó 2 évben hozott volna igazán busás profitot. Ugyanakkor az idő és a piacihozam-körülmények gyors átalakulása meggátolták ezt a könnyű arbitrázs lehetőséget.

Van-e nyertese az elmúlt éveknek, egykor az állam, a befektetők és a bankok is lelkesen fogadták a MÁP+-t?

Az elején kis túlzással valóban mindenki nyertese volt, indokolt volt tehát a lelkesedés. A kisbefektető örült a prémiumhozamnak, az infláció felfutása évekig távoli kockázatnak tűnt számukra. A lombardozók vegyes lelkesedéséről már beszéltünk, csakúgy, mint az állam megosztott lelkesedésélményeiről. Akik talán a legjobb szívvel gondolnak a MÁP+-ra, azok a bankok. A kibocsátáskor az állampapír-forgalmazás után az értékesítési aktivitást ösztönzendő tisztes jutalékot kaptak az államtól, ráadásul az általuk nyújtott hitelből vett értékpapírok után is járt a jutalék. Hiteloldalról pedig, meglehet, olcsón, de abszolút kockázatmentesen tudtak több száz milliárdot kihelyezni.

(Borítókép: Index)



Rovatok