Így változott az EU energiafelhasználása az elmúlt harminc évben
További Pénz beszél cikkek
- 2025: tétre, helyre, befutóra – hogy alakul a részvénypiac jövőre?
- Új időszámítás jöhet a kormány lakáspolitikájában, megvannak a részletek
- Történelmi lehetőség: így szerezhet részesedést egy magyar bankban
- Nagy Mártonék történelmi megállapodásról beszélnek, így nézhet ki a magyar álomfizetés
- Az uniós tanács jóváhagyta az EU 2025-ös költségvetését
A blogról
Most, hogy az elmúlt két hétben szinte minden gondolatunk a rezsicsökkentés körül forgott, egyre többet filozofálunk az energiafogyasztáson, és egyre többet is akarunk tudni erről a témakörről. De mit is kell tudnunk pontosan? A villamos energia és a földgáz ára jellemzően három összetevőből áll:
- az energia alapára,
- hálózati díjak,
- adók és/vagy illetékek.
Az adók és illetékek aránya viszont meglehetősen eltérő az Európai Unió tagállamai között.
Dániától Magyarországig – avagy a két véglet
Az Eurostat közlése szerint 2021 második felében a háztartások villamosenergia-ára – a 2 500–5 000 kWh éves fogyasztású háztartások esetében – átlagosan 0,237 eurót tettek ki kWh-onként az EU-ban.
A LEGMAGASABB ÁRAT A DÁN FOGYASZTÓK FIZETTÉK AZ ÁRAMÉRT, 3,4-SZER ANNYIT, MINT MAGYARORSZÁGON.
Míg Dániában az adók és/vagy illetékek aránya a villamos energia teljes árának 56,9 százaléka volt, addig Hollandiában negatív (–3,0 százalék) arányt figyeltek meg a támogatások, a visszatérítések és juttatások miatt.
A földgáz ára – itt a 20–200 GJ éves fogyasztású háztartásokat figyelték – átlagosan 0,078 euró/kWh volt az EU-ban 2021 második felében.
A SVÉD FOGYASZTÓK 6,1-SZER ANNYIT FIZETTEK A FÖLDGÁZÉRT, MINT A MAGYAROK.
Az adók és/vagy illetékek a fogyasztók által Hollandiában fizetett teljes ár több mint felét (57,8 százalékát) tették ki, míg ez az arány Görögországban volt a legalacsonyabb (6,2 százalék).
Növekszik a megújuló energia aránya
2020-ban az EU végső össz-energiafogyasztása 886 millió toe volt; ez 5,6 százalékkal volt alacsonyabb a 2019-es, a Covid–19-válság előtti szintnél.
- A kőolajtermékek az EU energiafelhasználásának több mint egyharmadát (35 százalékát) tették ki (bár arányuk csökkenőben volt),
- a villamos energia (23,2 százalék)
- és a földgáz (21,9 százalék) is viszonylag magas arányt képviselt.
1990-hez képest az unió energiafogyasztása 2020-ban többé-kevésbé stabil maradt – átlagosan évi 0,1 százalékos visszaeséssel. Azonban jelentős elmozdulást történt az EU végső energiafogyasztásának szerkezetében, méghozzá a szilárd tüzelőanyagoktól és a kőolajtermékektől a villamos energia, valamint a megújuló energiaforrások és a bioüzemanyagok felé való elmozdulást illetően.
- A szilárd tüzelőanyagok aránya például 11,5 százalékról 2,6 százalékra csökkent 1990 és 2020 között,
- ezzel szemben a megújulók és a bioüzemanyagok aránya 4,3 százalékról 11,8 százalékra emelkedett ugyanebben az időszakban.
Csak a válság és a pandémia csökkentette a közlekedés energiafelhasználását
2020-ban az ipar az Európai Unión belül elfogyasztott energia valamivel több mint egynegyedét (26,1 százalékát), míg a közlekedés a 28,4 százalékát tette ki, 45,5 százalékot hagyva az egyéb ágazatokra – ezek főként lakossági felhasználásra és szolgáltatásokra vonatkoznak.
Bár 1990-ben és 2020-ban szinte nem volt különbség az EU végső energiafogyasztásának általános szintjét illetően, jelentős különbségek voltak a különböző végfelhasználások között.
A közlekedés energiafelhasználása viszonylag gyorsan emelkedett – megszakítás nélküli ütemben – 1990 és 2019 között (kivéve a globális pénzügyi és gazdasági válságot és annak következményeit), tekintve hogy a fogyasztás összességében 30,9 százalékkal nőtt.
Ezzel szemben az iparon belüli végső energiafelhasználás közel egynegyedével (22,8 százalékkal) esett vissza ugyanebben az időszakban, és különösen nagymértékben csökkent a fogyasztás a 2009-es pénzügyi és gazdasági világválság idején (13,6 százalékkal).
Ezeket a hosszú távú tendenciákat 2020-ban megszakította a koronavírus-járvány. Az EU végső energiafogyasztásának általános szintje 2020-ban (2019-hez képest) 5,6 százalékkal esett vissza, különösen a közlekedés esetében, mivel a fogyasztás 12,8 százalékkal csökkent.
Silányan állunk a megújuló energiaforrásokkal – nem úgy egyes tagállamok
2020-ban az EU bruttó végső energiafogyasztásának mintegy 22,1 százaléka származott megújuló energiaforrásokból, szemben az egy évtizeddel korábbi 14,4 százalékkal.
2020-ban Svédországban a végső energiafelhasználás több mint háromötöde (60,1 százalék) megújuló forrásból származott,
míg Finnországban, Lettországban, Ausztriában és Portugáliában is több mint egyharmados arányt regisztráltak.
Nem mindenki áll viszont ilyen jól a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatban, ugyanis 15 százalék alatti felhasználást mértek Hollandiában, Magyarországon, Belgiumban és Luxemburgban is, míg Máltán rögzítették a legalacsonyabb, 10,7 százalékos értéket.
Itthon is vége az aranykornak
S bár az Eurostat valamennyi energiaárral kapcsolatos mérési grafikonján Magyarország áll a legelőkelőbb helyen, a helyzet nálunk is változik, ugyanis augusztus 1-jétől vége a hagyományos rezsicsökkentési modellnek.
Aki ugyanis éves szinten átlépi
- áramfogyasztásban a 2523 kWh-t,
- földgázfogyasztásban a 1729 m3-t,
az a többlethasználat után már világpiaci árat fog fizetni.