A rezsi megugrásától tartó ügyfelekre lőhetnek a bankok
További Pénz beszél cikkek
- Történelmi lehetőség: így szerezhet részesedést egy magyar bankban
- Nagy Mártonék történelmi megállapodásról beszélnek, így nézhet ki a magyar álomfizetés
- Az uniós tanács jóváhagyta az EU 2025-ös költségvetését
- Trump győzelme után a piacok euforikus állapotba kerültek, mégis érdemes volt kivárni
- Húsz éve nem térül meg a világ egyik legerősebb márkájának felvásárlása
A blogról
Siker volt a zöldhitel
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által a bankoknak 0 százalékos kamat mellett biztosított forrásból meghirdetett, az ügyfelek számára maximum évi 2,5 százalékos kamatozással bíró NHP Zöld Otthon Lakáshitel (ZOP) megmozgatta az ingatlanpiacot. A sikert jól mutatja, hogy alig pár hónap alatt elfogyott a 300 milliárd forintos keret.
Az emberek és az építők ráharaptak az olcsó hitelre. A fenntarthatóság szempontjából pedig komoly lépést jelentett a program, amely az energiatakarékos lakások építését irányozta elő.
A rezsidíjak emelkedése új lehetőséget nyitott
A terméknek most a rezsidíjak emelkedése adhat új lendületet. Ma már minden család ki tudja számolni a money.hu rezsikalkulátora segítségével, mit is jelent az, hogy az átlagfogyasztáson felül világpiaci áron kapja a gázt és az áramot. A már meglévő lakásban élők pedig elkezdtek azzal kalkulálni, hogy milyen energiahatékonysági beruházásokkal lehet csökkenteni a számlát. Nekik az is fontos lehet, hogy ehhez milyen hitelek felvételében lehet gondolkodni.
Az energiadíjak drágulása a bankokat is lépéskényszerbe hozta. A jövőben a rezsiköltségek emelkedését be kell építeni a hitelbírálati modellekbe, a régi építésű házak, lakások ebből a tekintetből a magasabb költségek miatt nehezebben hitelezhetővé válnak. Mindez annak köszönhető, hogy az adósnak a törlesztőrészlet mellett a jövedelem nagyobb részét kell a megélhetésre fordítani. A helyzetet még tetézi az egyéb területeken (pl. élelmiszereknél) is tapasztalható komoly infláció.
Itt az első piaci zöldhitel – szélesebb felhasználás
Ebben a helyzetben teljesen érthető, hogy a K&H Bank úgy döntött, saját, piaci alapú zöldhitel-konstrukciót indít. Az augusztus elsejétől elérhető K&H zöld lakáshitelt úgy alakították ki, hogy annak feltételei összhangban legyenek az NHP ZOP feltételeivel, azaz ugyanolyan energiahatékonysági elvárásokat támasztanak a finanszírozandó lakás/ház esetében, mint amit az MNB előírt.
- Az ingatlan energetikai besorolása legalább BB minősítésű kell hogy legyen,
- primer energiafogyasztása max. 80 kwh/m2/év lehet.
- Korszerűsítés, felújítás vagy használt lakás vásárlása esetén a fenti feltételek kiválthatóak azzal, hogy a korszerűsítés után a primer energiafogyasztásban minimum 30%-os javulás érhető el.
A K&H terméke így nemcsak új lakás vásárlására alkalmas, mint az NHP ZOP, de olyan használt ingatlan vásárlására is fordítható, amely megfelel a fenti energetikai körülményeknek. Emellett pedig mód nyílik arra, hogy a meglévő ingatlan modernizációját, felújítását is a kölcsön segítségével végezzük el. Sőt, arra is mód van, hogy egy szerződésben állapodjunk meg a bankkal az ingatlan vásárlására és annak felújítására szolgáló kölcsön összegéről.
A K&H saját zöldhitelét természetesen össze lehet kapcsolni a családtámogatási rendszer elemeivel (csok, zöld csok, babaváró), ám azok az ügyfelek is igényelhetik, akik nem felelnek meg a fenti konstrukciók feltételeinek.
A money.hu szakértőinek értékelése szerint a bank számára az új zöldhitel kockázatcsökkentő megoldás, hiszen az új vagy felújított, energetikailag modernizált lakások értékállósága magasabb. A termékkel jól meg lehet lovagolni a rezsiárak emelkedése miatt megélénkülő felújítási keresletet is. Az pedig, hogy a feltételeket az NHP ZOP-hoz idomították, a későbbiekben megteremtheti a lehetőségét annak, hogy a hitelt könnyen az újrainduló támogatásokhoz vagy újabb refinanszírozási termékhez kapcsolhassák.
Piaci feltételek – egyedi árazás lehetősége
Merthogy a K&H terméke jelenleg a bank által kínált mindenkori Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel (MFL) mindenkori piaci hitelkamat mellett érhető el. Ennek mértéke a kamatperiódus és a hitelösszeg, valamint az ügyfélminősítés alapján jelenleg 8,54 és 10,59 százalék között mozog.
Ugyanakkor a bank a K&H zöldhitele esetében fenntartja a jogot egyedi árazású ajánlat megtételére. (Ezt a gyakorlatot folytatta több bank az eredeti NHP ZOP-ból kimaradt hitelek esetében. A piaci kamatozástól való kismértékű eltérést a fenn már említett értékállóság és így kisebb kockázatok magyarázzák.)
A hitelt egyéb akciókkal igyekszik kedvezőbbé tenni a K&H:
- A kölcsön elő-/végtörlesztési díja 1%, maximum 30.000 forint.
- A kölcsönösszeg 1%-át, maximum 120 ezer forintot a folyósítást követően jóváír az ügyfélnek.
- Az energetikai tanúsítvány díját (maximum 40 ezer forintot) visszatéríti.
- A hitelcél teljesülésének ellenőrzéséhez kapcsolódó műszaki ellenőrzés díja szintén visszatérítésre kerül utólag.
Jönnek majd a többiek is
A money.hu szakértői szerint a K&H az első fecske lehet, idővel mind több bank szállhat be az energiatakarékos ingatlanok finanszírozásába saját zöldhiteltermékkel. Az olcsóbb finanszírozást a Zöld Jelzáloglevél Program kibocsátásain elérhető, a piacinál némileg kedvezőbb árazás támogathatja a jövőben.