A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 245,60 pontos, 2,09 százalékos emelkedéssel, 11.981,26 ponton zárt kedden. A részvénypiac forgalma 18,94 milliárd forint volt kedden, a vezető részvények erősödtek az előző kereskedési napi záráshoz képest. Balásy Zsolt, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője elmondta, hogy a nemzetközi hangulat a kereskedés nagy részében negatív volt, majd megfordult az újabb FED mentőcsomag hírére az indexek emelkedni kezdtek. A BUX alakulásában ugyanakkor még egész nap érződött a hétfői lendület - amelyet a Magyar Nemzeti Bank alapkamat-vágása indukált -, ám az elemző szerint ez szerdára már könnyen kifulladhat. Így Balásy Zsolt nagy esélyt adott a profitrealizálásnak.
A BÉT-et kedden is meghatározó mértékben az OTP és Mol papírjai húzták, több, mint 3 százalékos emelkedéssel. A szakember ugyanakkor furcsállta, hogy a Magyar Telekom részvényei a kedvező üzletmenet ellenére sem erősödtek szignifikáns módon. A Concorde elemzője szerint a BÉT ismét hullámvasúton van, és a mostani enyhe emelkedésnek is hamarosan vége szakad.
A Mol 300 forinttal, 3,16 százalékkal 9.800 forintra erősödött, 3,2 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 91 forinttal, 3,40 százalékkal 2.770 forintra nőtt, forgalmuk 11,6 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 4 forinttal, 0,71 százalékkal 565 forintra emelkedett, forgalma 2,0 milliárd forint volt. A Richter papírok árfolyama 330 forinttal, 1,30 százalékkal 25.700 forintra növelte értékét, a részvények forgalma 1,6 milliárd forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 241,3 millió forintos forgalom mellett 40 forinttal, 0,36 százalékkal 10.960 forintra csökkent. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1.526,99 ponton zárt hétfőn, ez 2,75 pontos, 0,18 százalékos emelkedés a hétfői záráshoz viszonyítva. (MTI)
A jen hétfőn is erős maradt, nem sokat törődve azzal, hogy a Hetek (G7) pénzügyminiszterei közös nyilatkozatban "aggódtak" a jen kiszámíthatatlan mozgása miatt - de csupán azzal "fenyegették" a spekulánsokat, hogy továbbra is figyelni fogják a helyzetet. (MTI)
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vasárnap telefonon beszélt Nicolas Sarkozy francia elnökkel és Gordon Brown brit miniszterelnökkel - jelezte a kormányszóvivő. Daróczi Dávid elmondta: a francia elnök, aki egyben az Európai Unió soros elnöke, vasárnap azért hívta fel a magyar miniszterelnököt, hogy megtudakolja, Magyarországon milyen intézkedések születtek a nemzetközi pénzpiaci válság hatásainak kezelésére, illetve egyeztettek arról is, hogy az unió milyen lépéseket tesz.
Gordon Brownnal a két nappal ezelőtti beszélgetést folytatták ugyanebben a témában.
Az Egyesült Államokban a mostanihoz képest kevesebb kiskereskedelmi vállalat élheti meg az újévet. A válságban lévő pénzpiacok, a romló fogyasztói bizalom és az óvatos hitelezési gyakorlat együttes hatására egyes üzletek a túlélést célzó átalakítás helyett a roló lehúzása mellett dönthetnek - állítja a Davidowitz & Associates kiskereskedelmi konzulens és befektetői banki cég.
Az érintett vállalatok egyes boltjaik bezárását a készpénzhez jutás eszközének tekinthetik - állítja a társaság. Az évnek ezen időszakában a legtöbb kiskereskedelmi vállalat már felkészült az ünnepi forgalomra, régen feladta megrendeléseit, készleteket halmozott fel úgy, hogy elvben a nehezedő hitelfeltételek közepette is ki tudjon tartani a szezon utáni időszakig. A gond az - állítja a Customer Growth fogyasztói kutatásokkal foglalkozó cég -, hogy a készletfelhalmozás révén alacsony szintre süllyedt a cégek készpénzállománya, ami gondot okozhat a válság idején, ha a fogyasztók kevesebbet költenek. A hitelezők is jobbnak tarthatják, ha egyelőre tartózkodnak kölcsönök nyújtásától.
(MTI)Délkelet-Ázsia egyik legszegényebb országa, Kambodzsa jelentősen függ a civilszervezetektől, mivel gyakorlatilag ezek képezik az ország szociális hálóját. A nemzetközi pénzügyi válság azonban komolyan veszélyezteti ezeknek a segélyszervezeteknek a működését. nyagi forrásaik részben magánadományokból, részben különböző kormányok által folyósított összegekből származnak. Azonban a nemzetközi pénzügyi válság a források elapadásához vezethet. "2009-ben mintegy negyedmillió dollárra lesz szükségünk ahhoz, hogy a legfontosabb projektjeinket folytathassuk" - mondja Ou Virak, a Kambodzsai Emberi Jogok Központjának elnöke. "Ha az adakozó országok gazdasági nehézségekkel küzdenek, többször is meggondolják, fenntartsák-e az anyagi támogatást. Emiatt a jövő évi tevékenységünk kérdésessé válhat."
Az oroszok rettenetes faviccekkel reagáltak a pénzügyi válságra, íme.
Egy bankár felhív egy másikat. Szevasz, hogy vagy? Kösz, jól. Bocsánat, téves.
Két bankár találkozik. Azt mondja az egyik: Teljesen kiborít ez a válság. Te hogy aludtál? Mire a másik: Mint egy csecsemő. Egész éjjel sírtam és kétszer összecsináltam magam.
Napi hír 2018-ban: A gazdasági élet kezd visszatérni a normális kerékvágásba. A tőzsdéken délelőtt érezhetően emelkedett egy köbméter só árfolyama.
Az illetékes minisztérium cáfolta, hogy a halálos ítéletet évi 25 százalékos kamattal járó jelzálogra változtatják.
A pénzügyminiszter kijelentette, hogy az egyszerű állampolgároknak nincs miért félni a válságtól. Félni korábban kellett volna, most már késő.
Egy ügyfél tanácsot kér a bankban. Kisvállalkozást szeretnék indítani, mit kell tennem? Vegyen egy nagyvállalkozást, és várjon egy kicsit.
A hitelválság mélyül. Nemrég kölcsönadtam az öcsémnek egy százast pár hétre, és most kiderült, hogy én vagyok az ország negyedik legnagyobb hitelezője. (MTI)
Peer Steinbrück német pénzügyminiszter szerint a pénzügyi összeomlás veszélye - a kormány mentőcsomagja ellenére - Németországban még távolról sem múlt el. Mint mondta, az 500 milliárd eurós pénzügyi mentőcsomag 2009 végéig szól. "Addig pedig biztosan szükségünk lesz rá". A miniszter megerősítette, hogy a kormány nem adta fel a kiegyensúlyozott, új adósságok nélküli államháztartás 2011-ig történő megteremtésének célkitűzését. Elismerte ugyanakkor, hogy ez a célkitűzés a válság következményei miatt aligha tartható.
Ugyancsak borúlátóan nyilatkozott a pénzügyi válság következményeiről egy másik tekintélyes német politikus. Günter Verheugen annak a nézetnek adott hangot, hogy egész Európát 0 százalékos növekedés fenyegeti. Az Európai Bizottság ipari biztosa szerint a 2009-es esztendő rendkívül kockázatos év lesz. Nemcsak Németországban, de egész Európában recesszió fenyeget. (MTI)