A tornateremben, ahol a túszokat tartották, felrobbant egy bomba, a túszok között pánik tört ki, és menekülni kezdtek. Lövöldözés tört ki, és akcióba léptek a rendfenntartók. Legalább százötven halott, hatszáznál több sebesült van, hétszáz embert vittek kórházba. Hivatalosan hetvenkilenc áldozatot azonosítottak.
A túszdráma percről percre >>>
A káosz azután tört ki, hogy egy szemtanú beszámolója szerint a tornateremben, ahol a túszokat tartották, leesett a falról egy bomba - az épület falát a terroristák körbeaknázták -, és felrobbant. A túszok között pánik tört ki, és az épület felrobbantásától tartva menekülni kezdtek. Ezzel egy időben érkeztek meg azok a mentőalakulatok is, amelyek a terroristákkal megbeszéltek értelmében a túszdráma előző napi áldozataiért jöttek. Az orosz rendfenntartók harminc túsz kitörése után léptek akcióba, a rendőrök rést robbantottak az iskola falán.
Éjszakába nyúló utóvédharcok
A zűrzavarban lövöldözés tört ki, majd megindult a mentőakció. A menekülők közé vegyülve több terrorista megszökött, egyik csoportjuk estig tartotta magát elbarikádozva egy közeli épületben. A terroristák egy másik csoportja több túszt ejtve az iskola pincéjében barikádozta el magát, őket csak magyar idő szerint este nyolc körül sikerült likvidálni.
A zűrzavarra jellemző, hogy estig nincenek hivatalos összesítések az áldozatok, a sérültek, a megmenekültek és a támadók számáról. A hírügynökségek többsége sokkal több mint százötven halottról beszélnek, hivatalos források hetvenkilenc áldozat azonosítását jelentették, elismerve, hogy ennél többen vesztették életüket. A sebesültek száma a legutóbbi adatok szerint meghaladja a hatszázötvenet, kétszáznál is több gyerek sérült meg. A túszejtők között kilenc arab és egy afrikai származású is volt.
Lincselnek
A hatóságok arra kérték a helyieket, hogy csapatokba verődve segítsenek a terroristák felkutatásában és megsemmisítésében. A felhívás eredményeként már két lincselés is történt, az első esetben a hatóságoknak sikerült kimenekíteniük az elfogott terroristát, a másodikban a hordágyról lerángatott túszejtőt a tömeg megfékezhetetlenül rugdosta. Állapotáról nem érkezett jelentés.
A kezdet
A túszdráma szerdán vette kezdetét, fegyveresek egy csoportja teherautóval tört be a Vlagyikavkaztól nem messze fekvő Beszlan iparváros 1. Középiskolájának évnyitó ünnepségére. A túszszedők lövöldözve és gránátokat dobálva terelték egybe a megnyitón részt vevő gyerekeket és rokonaikat. A kisgyerekeket csokoládéval csábítgatták magukhoz.
Összefoglalónk az első nap eseményeiről>>
Tervezetlen akció?
A túszdrámában hamar patthelyzet alakult ki, az öngyilkos merényletekre is kész terroristák teljesíthetetlent, Csecsenföld függetlenségét követelték, így hamar megrekedtek a tárgyalások. A két évvel ezelőtti moszkva túszdráma megismétlődésétől tartva - a Dubravka utcai színházban fogva tartott hétszáz túsz közül száznál is többen vesztették életüket a rendőrségi roham előtt bevetett harci gáz hatására - Putyin elnök csütörtökön ígéretet tett a túszok életének megkímélésére. A biztonsági erők mindvégig tagadták, hogy akcióra készülnének, a pénteken történteket sem ők kezdeményezték. Az Indexnek nyilatkozó szakértők ennek ellenére véres véget jósoltak a túszdrámának.
Összefoglalónk a túszdráma második napjáról>>
Véres véget jósol a túszdrámának a szakértő
Erőszakkal oldhatják meg a túszdrámát
A túszdráma során végig tisztázatlan volt, és még most sem ismert, hogy hány túszt tartottak fogva Beszlanban. Az első jelentések százhúsz túszról szóltak. A szám előbb 354-re, majd ötszáz fölöttire emelkedett a hivatalos források közlései szerint. Azonban a szemtanúk és több helyi politikus is ezer fölötti túszt említettek. Hasonló titkolózás folyt a túszszedők számáról, ami pillanatnyilag sem ismert. Az áldozatok számáról is hallgatnak a hatóságok. Első közléseik szerint a kialakult káoszban heten vesztették életüket. A hírügynökségek már százötven körüli áldozatról beszéltek, mire a válságstáb elismerte hetvenkilenc áldozat azonosítását.