A nemzetközi hírtelevíziók befejezték élő adásukat a Tahrír térről, így az Index közvetítése is szünetel reggelig. Búcsúzóul a nap lényegi eseményei:
A hadsereg a nap folyamán kérésekkel és fenyegetésekkel próbálta rávenni a tüntetőket a Tahrír tér elhagyására, de végül nem lépett fel ellenük. A tüntetők elszántságuk bizonyítékaként sokszor a földre feküdtek, jelezvén, hogy a tankok elé vetik magukat, ha kell.
Mubarak elnök leváltotta a kormánypárt teljes vezérkarát, megszabadult a párt főtitkárától, utódjelölt fiától, Gamal Mubaraktól is. Elterjedt, hogy ő maga is lemondott a pártelnöki tisztről, de az állami televízió egy órán belül visszavonta az erről szóló közleményt.
Félreértést okozott Frank Wisner, Obama elnök egyiptomi különmegbízottja is, aki arról beszélt, hogy az átmenetet Mubaraknak kéne levezényelnie. Az amerikai külügyminisztérium sietve közölte, hogy mennyire hálásak eddigi munkájáért, de szombati nyilatkozatát már magánemberként tette. A Fehér Ház közleményben erősítette meg, hogy Obama rendezett, de azonnali átmenetet szeretne.
Vasárnap a muzulmán világban munkanap van, tíz nap után először nyitnak majd ki a bankok. Várhatóan nagy lesz a tumultus, mert csak rövidített nyitvatartással várják a napok óta pénzhez jutni képtelen egyiptomiak rohamát.
Egy, a tüntetésre tartó egyiptomi tweetje szerint nincs nyoma rendőröknek - közlekedésinek vagy rohamrendőrnek, vagy bármilyennek - Kairó központjában, a Tahrír tér környékén. A rezsim a pénteki vérengzés után vonta vissza a rendőrséget az utcákról, és bár hétfőn elvileg vissza kellett volna térniük, a rendőri jelenlét nem jellemző.
A BBC helyszíni tudósítója szerint Alexandriában gyakorlatilag megszűnt az állami kontroll, az utcákon karszallagot viselő civilek tartják fenn a rendet.
Az al-Jazeera értesülései szerint magyar idő szerint délelőtt tizenegykor sajtótájékoztatót tart az al-Vafd párt, Egyiptom legnagyobb liberális ellenzéki pártja.
A Reuters jelentése szerint az izraeli sajtóban még mindig a bizonytalanság a fő téma. A Maariv egyik publicistája cikkében árulással vádolta az Egyesült Államokat, amiért Obama és külügyminisztere, Hillary Clinton "naív diplomáciát folytat" figyelmen kívül hagyva a kockázatokat. Kik adták nekik a tanácsot, hogy "tüzeljék az Egyiptom utcáin dühöngő csőcseléket és annak az embernek a fejét követeljék, aki öt perce még szövetségesük, a Közel-Kelet egyetlen értelmes hangja volt", tette fel a kérdést a lap publicistája.
A BBC egyik tudósítója szerint az egyiptomi hatóságok már a reptéren elkobozzák a kamerákat és minden egyéb technikai eszközt az országba érkező újságíróktól.
A Human Rights Watch egyik vezetője aggasztónak tartja, hogy a hadsereg, ígérete ellenére, akadályozza a tüntetést. "Lezárták Kairó körútjait is. Ennyit arról, hogy nem akadályozzák meg az embereket, hogy kifejezzék jogos sérelmeiket" - nyilatkozta Peter Bouckaert.
A tüntetők bizakodnak, hogy Mubarak órákon belül távozik a hatalomból - írja jack Shenker a Gurdiannek Egyiptomból. A kormány újabb és újabb ötlete, hogy megakadályozza a mai tüntetést, nem fog eredményt hozni - jósolja Shenker. Már most több tízezren vannak a téren, jóval többen, mint az eddigi napokon ezekben az órákban. Folyamatosan ezrek áramolnak a legkülönbözőbb irányokból - számol be a brit újságíró.
A frissen kinevezett pénzügyminiszter a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy a helyzet nagyon komoly, de egyelőre kezelhető. "A kormánynak egyértelmű terve" van a munkanélküliség, a szegénység és a korrupció legyőzésére.
Mubarak nagyon határozott ember. "Ne felejtsék el, hogy Mubarak egy harcos" - nyilatkozta.
Lezárták az Alexandria és Kairó közötti utakat, hogy megakadályozzák az egyiptomiakat, hogy részt vegyenek a mai tüntetésen. A vonatokat már hétfőn leállították.
Ötven egyiptomi jogvédő szervezet levélben kérte Mubarak elnököt, hogy mondjon le hatalmáról.
Az egyiptomi állami tévé folyamatosan próbálja lebeszélni az embereket, hogy részt vegyenek a mai tüntetésen. Meghívott vendégek könyörögnek, hogy álljanak le a tüntetők, és Isten óvja a népet, mások azzal fenyegetőznek, hogy vérbe fogják fojtani a mai tüntetést.
Egyelőre kevés katona van a Tahrir tér környékén. Rendőröket egyáltalán nem látni a környéken. A mobilok egyelőre működnek, de internet nincs - számolt be egy tüntető az al-Dzsazírának.
Az egyiptomiak szerint fogytán van az élelem, mert zárva vannak a boltok - írja a Twitteren Nick Kristof, a The New York Times helyszíni tudósítója.
A BBC tudósítója szerint a hadsereg bejelentése, hogy nem lép fel erőszakosan a tüntetőkkel szemben, egyértelműen azt jelzi, hogy nem támogatja tovább Mubarakot. Jon Leyne szerint Mubaraknak maximum napjai lehetnek már csak hátra, de akár órákon belül is elveszítheti hatalmát.
A BBC-nek egy tüntető azt mondta, hogy legalább 8-10 ezer ember aludt a Tahrir téren keddre virradóra. "Egyre több a sátor. Jól érezzük magunkat, mindenki ünnepi hangulatban van".
Az egyiptomi állami televízió szerint egyre több embert nem tudnak ellátni a kórházakban. Az állami tévé elkeseredett vesebetegeket mutat, akik nem tudnak eljutni a kórházba dialízisre. A televízió ezért arra próbálja rábeszélni az egyiptomiakat, hogy ne menjenek ki az utcákra, inkább maradjanak otthon, és térjenek vissza régi, biztonságos életükhöz.
Folyamatosan gyülekeznek az emberek Kairóban a Tahrir térre. Az egyiptomiak ma készülnek az eddigi legnagyobb tüntetésre, a cél, hogy egymillió ember vonuljon az utcára.
A bizonytalan belpolitikai helyzet miatt az amerikai labdarúgó-válogatott nem utazik el Kairóba, ahol február 9-én barátságos mérkőzést játszott volna a hatszoros Afrika-bajnok egyiptomi csapattal, közölte hétfőn Sunil Gulati, az Egyesült Államok labdarúgó-szövetségének elnöke. "A jelenlegi helyzetben a felek megállapodtak, hogy lemondják a mérkőzést" - írta Gulati, aki megköszönte az Egyiptomi Labdarúgó-szövetség és az amerikai külügyminisztérium által nyújtott segítséget a végső döntés kialakításában. (MTI)
Az egyiptomi Hurghadán nyugalom uralkodik. A tüntetések és zavargások annyiban éreztetik hatásukat, hogy egyre kevesebb az üzemanyag, nincs internetkapcsolat, és a bankok zárva tartanak. (MTI)
Az egyiptomi hatóságok lehetetlenné tették a hozzáférést az internethez, és zavarják a mobiltelefon-szolgáltatást napok óta. A Google ezért speciális szolgáltatást indított, amelynek révén az egyiptomiak internet nélkül is eljuttathatják üzeneteiket a Twitterre. Három nemzetközi telefonvonalat (+16504194196, +390662207294, +97316199855) létesítettek, amelyeken hangüzenetet lehet hagyni, és ezeket automatikusan átküldik a Twitter honlapjára. Az érdeklődők ugyanezeket a számokat felhívva meghallgathatják az üzeneteket, vagy bárhol a világban elolvashatják a twitter.com/speak2tweet című oldalon. (MTI)
Egy kisebb Mubarak-párti csoport jelent meg Kairó központjában. A tüntetések kezdete óta ez az első eset, hogy kormánypárti tüntetők tűnnek fel az utcákon. (al-Dzsazíra)
Csütörtökön gyakorlatilag megszűnt az internetszolgáltatás Egyiptomban, a négy nagy szolgáltató – a Link Egypt, a Vodafone/Raya, a Telecom Egypt és az Etisalat Misr – által üzemeltetett oldalak elérhetetlenné váltak, és a cégek helyi ügyfelei sem fértek hozzá az internethez. Egyetlen kisebb szolgáltató, a Noor Group (amely többek között az egyiptomi értéktőzsde oldalát is hosztolja) maradt talpon, de a legfrisseb hírek szerint mostanra ez a szolgáltató is leállt. (BBC)
A Human Right Watch adatai szerint a tüntetéseken már legalább 174 ember meghalt - ezt két alexandriai, két kairói és egy szuezi kórház felkeresése után állapították meg, de a halottak száma ennél magasabb is lehet. (BBC)
A BBC egyik helyi tudósítója úgy értesült, hogy a kormány egy magasrangú tagja magyar idő szerint kedden délben állítólag tárgyalna a tüntetők egyik vezetőjével, amit a téren elhelyezett kivetítőkön közvetítenének is.
A tüntetők felállítottak négy óriáskívetítőt, és azon figyelik az al-Dzsazíra adását. (al-Dzsazíra)
A Kairóban tartózkodó legendás színész, Omar Sharif ismét megszólalt. Szerinte a tüntetők egy dolgot akarnak, az elnök távozását. "Ez az elsődleges. Azt nem tudják, mit akarnak, ha ez megtörténik. Én magam sem tudom" - mondta. (BBC)
"Nem foglalunk állást az utcákon tüntetők és a kormányzat között" - mondta Robert Gibbs, a Fehér Ház sajtószóvivője. Szerinte régóta jogos követelései vannak az egyiptomi népnek, ezekre megfelelő választ kell adni. "Nem a kinevezések számítanak, hanem a tettek" - reagált az új kormány felállására. A sokat emlegetett rendezett átmenet széleskörű tárgyalások a jelenlegi kormány részvételével.
Nem az Egyesült Államok dönti el, hogy ki van a szavazólapon, reagált arra, hogy ki van a szavazólapon, reagált arra a kérdésre a sajtótájékoztatóján, hogy tesznek-e lépéseket, hogy Hoszni Mubarak ne induljon a szeptemberi elnökválasztáson. Szerinte azt sem nekik kell meghatározniuk, hogy mit jelent a változás, amelyre Egyiptomnak szüksége van. (BBC)
Amr Musza, az Arab Liga főtitkára hétfőn az AFP hírügynökségnek nyilatkozva egy "békés", "egyik korszakból a másikba átvezető" átmenetre szólított fel Egyiptomban. (MTI)
Frank Wisner, az Egyesült Államok korábbi egyiptomi nagykövetét Kairóba küldték, hogy találkozzon a kormánnyal, és tájékozódjon a helyzetről,t tájékoztatott a külügyminisztérium. Ennél többet nem árultak el, szerintük Wisnernek lehetősége lesz megerősíteni az Egyiptomnak szóló amerikai üzenetet. (Guardian, BBC)