A BBC helyszínen tartózkodó szerkesztője, John Simpson Mubarak-párti tüntetők között töltötte az elmúlt perceket. Jelentése szerint a mubarakisták "Mindenféle fegyvereket készítenek, vasrudakat szereztek, felszedték az utcakövet és folyamatosan támadják az ellenzéki tüntetőket. Nagyon elszántak, ki akarják verni az ellenzékieket a térről. A katonák is itt vannak, de csak ücsörögnek a tankjaikon, néha fedezékbe bújnak, de meg se próbálnak beavatkozni" - jelentette.
A Muzulmán Testvériség idáig börtönben ülő prominenseit is látták a Tahrír téren a tömegben. Az elmúlt két napban négy börtönből is kiszabadultak a rabok, közöttük sok politikai fogoly, ugyanakkor köztörvényes bűnözők is. (al-Dzsazíra)
Biztonsági források szerint hétfőn is kijárási tilalom lesz, de ezúttal már délután háromtól másnap reggel nyolcig életbe lép. Eddig délután négytől vezették be a kijárási tilalmat, amelyet ugyanakkor nem nagyon vettek figyelembe a tüntetők az elmúlt napokban. (Guardian)
Már korábban írtuk, hogy bírók is csatlakoztak a Tahrír téren a tüntetőkhöz, egyikük most azt állítja, hogy a rendőrök korruptak és több ügyben is bizonyítékokat semmisítettek meg. (BBC)
Egyiptomban felülvizsgálják a legutóbbi, az ellenzék által szabálytalannak minősített parlamenti választások eredményét - jelentette be vasárnap a kairói törvényhozás elnöke. Fati Szurur, a Népi Gyűlés elnöke közölte: bár a parlament feloszlatását is egyre többen követelik, ezt a kérdést még vizsgálják a legfelsőbb semmítőszéken.
Az ellenzék fő erői a tavaly év végi egész választás érvénytelenítését követelték a csalások miatt, amelyek eredményeként Hoszni Mubarak elnök Nemzeti Demokrata Pártja több mint 80 százalékos többségbe került a parlamentben. Ezek a választások is táplálták azt az ellenségességet a rendszerrel szemben, amely most az utcai tüntetésekben megnyilvánul.
Lassan komoly gazdasági hatásai is érződhetnek a már hatodik napja tartó tüntetéseknek. A BBC egyik olvasója azt írta a tengerparti Hurghadából, hogy a településen már alig van üzemanyag, mivel azt Szuezból és Kairóból szállítják oda. Sorok állnak a még üzemelő benzinkutak előtt. Az élelmiszerkészletek is apadnak, fosztogatók támadták meg a boltokat, de a helyiek megvédték a szupermarketeket. (BBC)
Úgy tűnik, hogy a rendőrség hétfő helyett már most visszatért az utcákra. Korábban azt mondták az állami tévében, hogy tüntetőkhöz nem nyúlnak, csak az egyéb feladataikat látják el. (al-Arabíja)
Egy tank is csatlakozott a tüntetők menetéhez Alexandriában, a parancsnoka állítólag azt állította, hogy a hadsereg nem akarja megállítani őket. (al-Dzsazíra)
Hétfőn az Európai Unió tagországainka külügyminiszteri találkozóján is az egyiptomi helyzet lesz a legfontosabb napirendi pont Brüsszelben. (AP)
Tízezrek követelik Mubarak távozását Manszúrában, és a tüntetők Alexandriában is az utcán vannak a kijárási tilalom ellenére. (al-Dzsazíra)
Az állami tévében Hoszni Mubarak elnököt mutatták, amint napközben Omar Szulejmán tegnap kinevezett alelnökkel és Ahmed Safík miniszterelnökkel találkozott. A híradás szerint meghatározták az új kormány prioritásait. (BBC)
Hoszni Mubarak egyiptomi elnök a tiltakozások negyedik napján, pénteken bevetette hadseregét, de a katonák nem verték szét a tüntetéseket. Szombaton a rezsim visszarendelte az utcáról a rendőrséget, a katonaság azonban megint nem lépett semmit, csak a fontosabb épületeket biztosította. Egy nyugállományú egyiptomi tábornok szerint ebben semmi meglepő nincs, a vérengzés a rendőrség dolga lenne. De mit tenne a hadsereg, ha a rendőrök komolyabb mészárlásba kezdenének?
Az egymást követő amerikai kormányzatok próbálták figyelmeztetni Hoszni Mubarakot, hogy foglalkozzon az egyiptomiak kéréseivel, de most már Barack Obamának és a Fehér Háznak úgy tűnik, nincs más választása, mint az egyiptomi nép mellé állni, vélte Martin Indyk, az Egyesült Államok egyik korábbi egyiptomi és izraeli nagykövete. (BBC)
Egy biztonsági forrás szerint a rendőrök még ma este visszatérnek az utcákra, ugyanakkor csak a forgalmat irányítják, elkapják a bűnözőket, de nem tűznek össze a tüntetőkkel. A pénteki összecsapások után a rendőrök pedig egyszer csak felszívódtak, és főként a katonák foglalták el az utcákat. (Reuters)
Az állami tévé a kormányzati épületeket védő katonákat mutatta Baradei helyett, az al-Dzsazíra adása pedig még mindig nem érhető el Egyiptomban. A HRW felszólította a rezsimet, hogy tegye újra elérhetővé a tévé adását. (Guardian)
"Kína szoros figyelemmel követi az egyiptomi helyzet fejleményeit" - mondta Hung Lej (Hong Lei). "Egyiptom baráti ország, amely reméljük, hogy mielőbb helyre tudja állítani a társadalmi stabilitást és a normális rendet" - mondta. (MTI)
"A Magyar Köztársaság Külügyminisztériuma megkülönböztetett figyelemmel követi a több arab ország után immár a régió stabilitásában meghatározó szerepet játszó Egyiptomban is kirobbant, szociális és politikai hátterű megmozdulásokat, elégedetlenségi hullámot" – olvasható a minisztérium vasárnap kora este kiadott közleményében.
A külügy szerint a legfontosabb, hogy véget vessenek az erőszaknak és "az utcai önkényeskedés terjedésének, a hatóságok békés eszközökkel helyre tudják állítani a közrendet". Ezt követően "kezdődjön a politikai partnerek között olyan párbeszéd, amely biztosíthatja a társadalmi elégedetlenség orvoslásának átfogó előkészítését. Ez szociális és gazdasági reformok, valamint a demokratikus intézményrendszer megerősítése révén, az emberi jogok érvényesülése és a demokratikus politikai akaratnyilvánítás biztosítása mellett érhető el" – olvasható a közleményben.
"A változás eljön a következő néhány napban" - folytatta. "Egy fontos követelésünk van: érjen véget a Mubarak-rezsim és kezdődjőn új korszak, egy új Egyiptom. Tisztelettel hajolok meg Egyiptom népe előtt. Türelmeteket kérem." A tömeg "Le Mubarakkal!" kiáltásokkal reagált Baradei szavaira.
"Amit elkezdtünk, azt már nem lehet visszafordítani" - kezdte beszédét a Reuters szerint.
Baradei kapott egy hangosbeszélőt, mosolyogva készül a beszédre. Sokan örülnek neki, azonban mások fújolnak: "Hogy lophatod el most a forradalmunkat?" - kiáltozzák. (Guardian)
Sokan örülnek Baradei érkezésének, azonban olyanok is vannak, akik úgy érzik, csak megkésve későn, akkor csatlakozik a tüntetéshez, amikor már nem olyan nagy a veszély, számolt be róla a Guardian tudósítója. Ugyanakkor sokan az elmúlt napokban is hiányoltak valamilyen vezetőt, és Baradei úgy tűnik, megegyezett a Muzulmán Testvériséggel, és több ellenzéki mozgalommal is, amelyek támogatják, hogy ő tárgyaljon nevükben a Mubarak-vezetéssel.
Baradei megérkezett a Tahrír térre. Sokan úgy érzik, hogy most nagy dolgok történnek majd, a rezsim elbukhat. Tüntetők egy csoportja a testével védi az ellenzéki vezetőt. (Guardian, BBC)
A legtöbb közel-keleti regionális tőzsdemutató esett a hétvégén, miután folytatódtak Egyiptomban a Hoszni Mubarak elnök távozását követelő tüntetések. A válság az európai börzék hétfői teljesítményére is kihathat.
Kairóban több ellenőrző pontot is felállítottak a katonák, jelentette az al-Dzsazíra stábja.
Alexandirában sokan attól félnek, hogy a kormány ma az eddigieknél erőszakosabban léphet fel a tüntetőkkel szemben. A lakók nemcsak a fosztogatók miatt aggódnak, hanem azért is, mert a boltok többsége nem nyitott ki, és kezdenek kifogyni az otthoni készleteik. (BBC)
Fontos lesz a tömeg reakciója Baradei érkezésére. A Nobel-díjas ellenzéki csütörtök este azért érkezett haza, hogy személyével arcot adjon a szervezetlen megmozdulásoknak, azonban péntek délután háttérbe szorult. Egyes hírek szerint házi őrizetben volt, mások szerint csak nem hagyta el otthonát, mindenesetre a tömeg valamiért meg sem próbálta kiszabadítani, vagy legalábbis gyülekezni a házánál.
Mindenki kezében botok vannak, ahogy helyi lakosok próbálják védeni otthonaikat a sötétedés után Kairóban. Rögtönzött úttorlaszok is vannak sok helyen. (al-Dzsazíra)
"A következő lépés, ahogy abban mindenki egyetért, egy átmeneti nemzetmentő kormány, egységkormány, amely előkészíti az új alkotmányt, a szabad választásokat, ez a három alapvető követelés" - mondta még korábban Baradei. Szerinte Egyiptomnak tartania kell a lépést a világ többi részével, szabad, demokratikus társadalomra van szükség, ahol az emberek szabadon és méltóságban élhetnek. (CNN)
A Külügyminisztérium vasárnap délután utazásra nem javasolt térségnek minősítette Egyiptom egyes városait. Ez azt jelentheti, hogy a turisták könnyebben visszamondhatják lefoglalt útjaikat. Több nyugat-európai utazási iroda döntötte el a hétvégén, hogy leállítja az egyiptomi utakat, köztük a nálunk is jelenlévő Neckermann és TUI.
A tüntetők sokat várnak Baradeitől, aki állítólag már elindult a térre, ahol várhatóan beszédet mond majd a demonstrálóknak. (BBC)