A Guardian jelentése szerint éles lőszerrel lövik az Október 6. híd felüljárójáról kövekkel és Molotov-koktéllal dobáló mubarakistákat. Mint írja, nem tudni, ki lő a kormánypárti tüntetőkre. Korábbi jelentése szerint a hadsereg adott le figylemeztető lövéseket, amikor a mubarakisták visszafoglalták a felüljárót. A tudósító szerint egy embert biztosan eltaláltak a golyók.
A téren bírók és civilek egy csoportja beöltöztetett bábuk segítségével eljátszotta Mubarak és a kormánypárt verőlegényeinek tárgyalását, számol be róla Sultan al-Qassemi a Twitteren.
Korábban Jonathan Rugman, a Channel 4 tudósítója arról számolt be, hogy a pletykák szerint Mubarak már el is hagyta az országot, most azonban azt írja, hogy megbízható források szerint az amerikai nagykövet nemcsak Baradei-jel, hanem az elnökkel is beszélt, Mubarak pedig azt mondta, nem megy el.
Néhány asszony és gyerekek már hazaindultak a térről a hűvös miatt, azonban még mindig érkeznek emberek, gyorsan elfoglalják a távozók helyét. (al-Dzsazíra)
Egyre többen állítanak sátrakat a Tahrír térnél, önkéntesek teát és ételt osztanak a milliós tömegnek, mások a szemetet gyűjtik össze, jelentette az ABC News tudósítója.
Szamír Radwan pénzügyminiszter egy interjúban azt mondta, hogy közvetlenül a szombaton kinevezett alelnöktől és miniszterelnöktől kapja utasításait. (BBC)
Alexandriában is több százezer ember gyűlt össze az utcákon, a tüntetők Mubarak, a fia és a kormány elleni jelszavakat skandálnak. (al-Dzsazíra)
Bashar Assad szíriai elnök az egyiptomi felkelést egyfajta betegséghez hasonlította, amelyet a vezetőknek kezelniük kell. Ugyanakkor szerinte nem terjed majd át Szíriára, mert a szíriai vezetés közel áll az emberekhez. (BBC)
Az ismert egyiptomi archeológus, Zahi Hawass lett a régészeti miniszter Mubarak új kormányában. Méltatta a biztonsági erők és az emberek közös erőfeszítéseit, amellyel felléptek a fosztogatók ellen. Már visszatért a rendőrség, a hadsereg együtt küzdött a fosztogatók ellen az emberekkel, mondta. "Ezek bűnözők voltak, akik a börtönből szöktek meg, megtámadták az emlékműveket. De ki lépett fel ellenük? Az igazi egyiptomiak. Ha a kairói múzeum biztonságban van, akkor Egyiptom is biztonságban lesz" - jelentette ki. (BBC)
Margaret Scobey amerikai nagykövet telefonon beszélt Mohamed el-Baradei-jel, és a Guardian információi szerint azt mondta neki, hogy az Egyesült Államok politikai változásban érdekelt Egyiptomban, de az amerikai kormány nem határozza meg, hogy milyen utat kövessenek.
Egy kairói lakos szerint többen is azt állítják, hogy fosztogatók katonaegyenruhát öltöttek, így jutnak be a boltokba. A hadsereg ezzel párhuzamosan kiadott egy felhívást, hogy senki nem vegyen fel katonai egyenruhát. (Guardian)
Az állami tévé az elmúlt egy órában nem mutatta a tüntetőket, helyette egy interjút adott le az új miniszterelnökkel, aki kormánya prioritásairól beszélt, valamint Mahmúd Vagdi belügyminiszterrel járta körbe az egyik kairói lakónegyedet, ahol a "Rendőrség a népet szolgálja" kezdeményezésről beszélt. (al-Dzsazíra)
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint a nemzetközi közösségnek fel kell szólítania, hogy bármilyen leendő egyiptomi kormány tartsa tiszteletben az Izraellel kötött békeegyezményt. Úgy tűnik, hogy már Izrael sem bízik feltétlen Mubarak rezsimének túlélésében. (AFP)
Amr Musza, az Arab Liga főtitkára szerint a hatalomnak azonnal tárgyalásokat kéne kezdenie az ellenzékkel. "Most az a lényeg, hogy azonnali párbeszéd kezdődjön, hogy döntsenek a hogyan továbbról. A játék neve a konszenzus, a játék neve reform" - nyilatkozta a BBC-nek.
A téren tartózkodók tweetjei szerint színpadot és hangosítást kezdtek építeni a téren. A hírek szerint vagy Mohamed el-Baradei, vagy a megbecsült tudós, Ahmed Zuvejl fog beszélni a néphez az este folyamán. (BBC)
Meg nem erősített hírek terjednek Egyiptomban Mubarak távozásáról. A Channel 4 helyszíni tudósítója, Jonathan Rugman szerint azt beszélik, hogy az elnök Bahreinba menekült. Több helyen ünneplésbe kezdtek az emberek. De nem árt az óvatosság, a tüntetések kezdete óta rendszeresen terjednek hírek Mubarak vagy családja meneküléséről.
"Mubarak elnök utasításai az ellenzékkel folytatott párbeszédre koncentrálnak" - nyilatkozta az al-Arabíja hírtelevíziónak Ahmed Safik, a hétfőn kinevezett egyiptomi miniszterelnök.
William Hague külügyminiszter a parlamentben jelentette be, hogy charterjáratot indítanak Egyiptomba az ott rekedt, hazatérni vágyó brit állampolgárokért. (Guardian)
Az Obama kormányzat egy egyiptomi ügyekben jártas diplomáciai problémamegoldót küldött hétfő este Kairóba, hogy találkozzon Hoszni Mubarak elnökkel és más magas rangú tisztviselőkkel. A 72 éves Frank G. Wisner tapasztalt öreg rókaként a helyszínen térképezheti fel a rezsim pontos elképzeléseit a gyorsan változó helyzetben, de sokan azt sem tartják kizártnak, hogy már Mubarak távozásáról tárgyal majd.
Az AP jelentése szerint Szíriában is tunéziai és egyiptomi mintájú tiltakozás szerveződik a Facebookon. A tervek szerint február 4-5-én tartanák a "düh napját" Damaszkuszban. A cél, hogy véget vessenek a szükségállapotnak és a korrupciónak. Ugyanakkor a Facebook-csoporthoz még viszonylag kevesen csatlakoztak, és egy részük nem is Szíriában él. A szevezést megnehezíti, hogy a Facebook alapból le van tiltva Szíriában, de még így is sokan használják az országban. A csoportnak jelenleg 2500, míg Basar Aszad elnök rajongói oldalának 850 tagja van.
Az AFP értesülései szerint az Egyesült Államok kairói nagykövete telefonon beszélt Mohamed el-Baradei-jel, az egyesült ellenzék vezérével. A beszélgetésről nem szivárogtak ki részletek.
William Hague brit külügyminiszter a BBC-nek megerősítette, hogy a délután telefonon tárgyalt Omár Szulejmán egyiptomi alelnökkel. A megbeszélésen Hague rendezett átmenetben végződő "valódi és látható változásokat" valamint egy "széles alapokon álló kormány" felállítását kérte.
Mohamad Mahdi Akef, a Muzulmán Testvériség volt vezetője szerint az iszlámista szervezet tisztában van a terveivel kapcsolatos nemzetközi aggályokkal. "A Testvériség ezért döntött úgy, hogy láthatatlan marad. Mi is része vagyunk az egyiptomi társadalom szövetének. Ha a világ elhiszi, hogy ez a teljes egyiptomi társadalom és annak minden szegmensének az áldott forradalma, annak örülünk. Ha nem, felölünk azt is gondolhatják" - nyilatkozta a BBC-nek.
A 2004-es demokrata elnökjelölt, az amerikai szenátus külügyi bizottságának elnöke, John Kerry a New York Timesban megjelent véleménycikkében távozásra szólította Mubarakot. "A legfontosabb amit tehet, hogy a néphez intézett beszédében bejelenti, hogy sem ő, sem az utódjának kiszemelt fia nem indul az ezévi elnökválasztáson" - írta.
Az ókori világ hét csodája egyikének emlékére emelt Bibliotheca Alexandrina igazgatója, Izmail Szerageldin az intézmény honlapján közzétett nyilatkozatában háláját fejezte ki az alexandriai fiataloknak, akik megvédték az épületet "a fosztogatóktól és a törvényen kívüli banditáktól, akik talán provokatőrök voltak". "A fiatalok csoportokba szerveződve irányították a forgalmat, őrizték a lakónegyedeket és a középületeket, köztük az alexandriai könyvtárat is" - írta. (Guardian)
A tömegbecslésben mindig visszafogott BBC legutóbbi alexandriai jelentésében már "több tízezres" tüntetésről tudósított. A tüntetők az Ibrahim mecsethez vonultak, a fákról és a háztetőkről is emberek lógtak. "Felakasztották az elnök bábját, egy férfi pedig cipővel dobálta" - írta tudósítójuk. A cipővel dobálás az egyik legnagyobb sértés az arab kultúrában, a leghíresebb cipődobálás áldozata George W. Bush volt bagdadi látogatásán.
A kairói egymilliós tüntetéssel párhuzamosan Hurghadában is tüntetnek néhány százan, de az emberek békések, mondta az Indexnek egy ott élő magyar idegenvezető. A turisták folyamatosan mennek haza, az ott lévő magyarok többsége szombaton és vasárnap indul haza. Az automatákból kifogyott a pénz, a boltokban hosszú sorok állnak, drágult a kenyér. Ha besötétedik, akkor érezni igazán a feszültséget. A helyi hatóságok arra hívták fel a figyelmet, hogy mindenki igyekezzen megvédeni az értékeit és vigyázzon magára, zárkózzon be. Két nappal ezelőtt Hurghadában is megjelent néhány tank. A kereszteződésekben állnak.
Helyi idő szerint délután négytől kijárási tilalom lépett életbe, de a Tahrír tér még mindig tömött, nincs jele, hogy bárki haza indult volna. (BBC)
Érdekes nyilatkozatot adott a BBC-nek egy nyugalmazott egyiptomi tábornok, a kairói al-Ahram Központ katonai tudományok tanszékének vezetője, Mohamed Kadri Szaid. Szerinte a tüntetések "fordulópontot jelentenek Egyiptom életében" és a hadsereg vezetői is "tisztában vannak vele, hogy Mubaraknak távoznia kell. Már csak a metodológia a kérdés". Véleménye szerint vannak, akik az azonnali távozását pártolják, mások szerint viszont ki kéne tartania a választásokig, amin azonban már nem kéne indulnia.
A tüntetők Facebook-csoportja szerint az állami tévé legutóbbi híradásában "pár száz" tüntetőről beszélt, akik a kommentár szerint "valamennyien izraeli ügynökök és árulók".
Az al-Jazeera jelentése szerint szimpátiatüntetés kezdődött a katari Dohában, ahol a Világkereskedelmi Szervezet szokta tartani a közgyűléseit - legutóbb január végén. A tüntetők azt skandálják, hogy "a nép rendszerváltást akar".