Az al-Dzsazira beszámolója szerint Kairóban terjed a hír, hogy több gazdag és befolyásos ember privát repülőkkel hagyta el az országot. (Az EgyptAir egyiptomi légitársaság 12 órára felfüggesztette kairói járatainak indítását.) Mivel Mubarak elnök péntekre beszédet ígért, ami elmaradt, már olyan találgatások is vannak, miszerint akár ő is elhagyhatta az országot. Mubarak fia, akit lehetséges utódaként emlegettek, a meg nem erősített hírek szerint már napok óta Londonban van.
Közleményben reagált az amerikai elnök a kairói történésekre. A Fehér Ház közleménye szerint elítélik az erőszakot. "Aggódunk a médiát és a békés tüntetőket ért támadások miatt, ismételten türelemre intünk mindenkit" - áll a közleményben. (BBC)
A BBC jelentése szerint többségbe kerültek a kormánypárti tüntetők a Tahrír téren, ahonnan az ellenzékeik elmenekültek. A kormánypártiak több külföldi tudósítót megvertek.
A BBC helyszínen tartózkodó szerkesztője, John Simpson Mubarak-párti tüntetők között töltötte az elmúlt perceket. Jelentése szerint a mubarakisták "Mindenféle fegyvereket készítenek, vasrudakat szereztek, felszedték az utcakövet és folyamatosan támadják az ellenzéki tüntetőket. Nagyon elszántak, ki akarják verni az ellenzékieket a térről. A katonák is itt vannak, de csak ücsörögnek a tankjaikon, néha fedezékbe bújnak, de meg se próbálnak beavatkozni" - jelentette.
Az al-Jazeera tudósítása szerint az egyik bérház tetejéről dobtak Molotov-koktélt a térre, az okozta a tüzet. A háztetőkről korábban betontömbökkel dobálták az ellenzéki tüntetőket.
Sűrű füst gomolyog az összecsapások gócpontjában, a Tahrír térről a nemzeti múzeumhoz vezető úton. Lángokat is lehetet látni az al-Jazeera élőképén, de nem tudni pontosan, hogy mi ég.
Míg a kormánypárti tüntetők a Tahrír téren erőszakkal próbálták szétverni az ellenzéki tüntetést, Kairó elitnegyedében, Mohandiszínben dizájnerszemüveges, jól öltözött tüntetők békésen demonstráltak a rezsim mellett. Az AP tudósítóinak nyilatkozva többnyire azt mondták, tartanak a káosztól, a gazdasági összeomlástól, az élelmiszer- és benzinhiánytól. Közép- és munkásosztálybeliként határozták meg magukat, és azt állították, az életük sokkal jobb lett Mubarak alatt. Sokan személyükben is sértve érzik magukat, amiért az ellenzék Mubarak távozását követeli, szerintük a patriarchális egyiptomi társadalomban a vezér maga az ország. Olyanok is voltak, akik maguk nem támogatják Mubarakot, de szerintük az elnök keddi nyilatkozatával teljesítette az ellenzék követeléseit. (Guardian)
Crisis Response címen weboldalt indított a Google a tüntetések támogatására. Az oldalon hasznos szolgáltatásokat és fontos telefonszámokat tesznek közzé, egyben folyamatosan frissülő közvetítést is adnak az eseményekről.
Az ellenzék vezére, Mohamed el-Baradei felszólította a hadsereget, hogy lépjen közbe és akadályozza meg az erőszakot. (Guardian)
Mohamed el-Baradei újra távozásra szólította Hoszni Mubarak elnököt. Mint mondta, Mubaraknak legkésőbb péntekig le kéne mondania hatalmáról, amikor az ellenzék a keddihez hasonló tömegtüntetést tervez tartani. (BBC)
Az al-Jazeera helyszíni tudósítója szerint a hadsereg visszavonult a Tahrír térre vezető egyik útról. A mubarakisták jelentése szerint már Molotov-koktélokat is dobálnak. A televízió élőképén az látszik, hogy asszonyok egy csoportja elkezdte felszedni az utcaköveket. Az nem derült ki, hogy ellenzéki vagy kormánypárti tüntetőkről van-e szó.
"Mély aggodalommal figyeljük a kairói eseményeket, teljes mértékben elítéljük a kibontakozott erőszakot. Ha kiderül, hogy a rezsim bármilyen módon támogatta vagy megtűrte az előszakot, az teljes mértékben elfogadhatatlan. Ezek megvetendő történések, nem szabad megismétlődniük. Egyben csak azt bizonyítják, hogy azonnali politikai változásokra van szükség" - nyilatkozta David Cameron brit miniszterelnök a BBC-nek.
A kilencedik napja tartó egyiptomi tüntetések során először megszólalt az ENSZ főtitkára is. Ban Kimun "nagyon aggódik az erőszak miatt", ezért visszafogottságra szólított "minden oldalt". "A helyzet elfogadhatatlan. A békés tüntetők elleni bármilyen támadás elfogadhatatlan, szigorúan elítélem" - nyilatkozta. (BBC)
Jim Muir, a BBC tudósítója elhagyta a Tahrír teret. Beszámolója szerint nagyon megváltozott a helyzet tegnap óta, eluralkodott az erőszak. Távozásakor már lövéseket lehetett hallani a téren, de nem lehetet kideríteni, hogy kik adták le azokat. "A hadsereg meg se próbál beavatkozni. A katonákat nem képezték ki tömegoszlatásra, nem tudom, hogyan lehetne feloldani a helyzetet" - mondta.
A kormánypártiak feljutottak a Tahrír téri épületek tetejére, ahonnan kövekkel dobálják a téren tartózkodókat. (al-Jazeera)
Több, a Tahrír téren tartózkodóktól érkező tweet szerint a katonák teljes passzivitással szemlélik a kormánypárti erőszakot. "Legalább tucatnyi, vérző embert láttam visszatérni az első vonalból. Elképesztő az erőszak, a katonák meg csak bámészkodnak" - írta egyikük. "Láttam, hogy egy katonai ellenőrzőpontnál a térre tartó kormánypártiaknak csak az 5 százalékát vizsgálják át, a többieknek csak integetnek, hogy menjenek" - írta egy másik. (Guardian)
A New York Times Kairóban tartózkodó publicistájának legfrissebb tweetje szerint machetével felfegyverzett mubarakista tüntetők érkeztek buszokkal a Tahrír térre. Az al-Jazeera élő képén látható, hogy a hadsereg könnygázt bevetve kezdte oszlatni az ellenzéki tüntetést, a téren eluralkodott a pánik. Elvileg perceken belül kezdődik a kijárási tilalom, amit eddig nem tartatott be a rezsim, de ez most változni látszik.
A BBC helyszíni jelentése szerint a Mubarak-pártiak lezárták a Tahrír tér több bejáratát, nem hagyják elmenekülni az ellenzékieket, akiket folyamatosan kövekkel dobálnak.
Megszólalt egyiptom főmuftija, Ali Dzsomá. A vallási vezető arra szólította az egyiptomiakat, hogy térjenek vissza otthonaikba. "Üdvözlöm Mubarak elnököt, aki párbeszédet ajánlott és válaszolt a nép követeléseire. A legitimitás elleni lázadás tilos, csak káoszhoz vezethet. Mi a stabilitás pártján álunk. Amit látunk, az vak káosz, ami polgárháborúhoz vezet. Kérjük a szülőket, hívják haza gyermekeiket" - mondta.
Az al-Jazeera tudósítója szerint körülbelül száz sérültet szállítottak el a Tahrír térről. A legsúlyosabb sérült egy nyolc éves, eszméletlen kisfiú volt, akit egy férfi a hátán cipelt el a térről. A csatornának egy ellenzéki tüntető zokogva azt állította, hogy nem engedik őket elmenekülni a térről. A tüntető azt kérte, hogy a kormánypártiakat ne hitelesítsék azzal, hogy tüntetőnek nevezik őket.
Az állami tulajdonú Egyes Csatorna televízió biztonsági forrásokra hivatkozva azt jelentette, hogy egyáltalán nem volt lövöldözés a Tahrír téren. A lövésekről az al-Jazeera számolt be korábban, jelentésük szerint valószínűleg a nemzeti múzeumot védő katonák adtak le figyelmeztető lövéseket. A BBC egyik tudósítója pedig azt jelentette, hogy a térről a múzeumhoz vezető úton felállított barikádok közelében egy katona lőtt folyamatosan a levegőbe.
Egy újságíró az al-Jazeerának adott nyilatkozata szerint egy kormánypárti tüntető életét vesztette a Tahrír téri összecsapásokban. Állítása szerint több százan sérültek meg eddig.
A Guardian tudósítója szerint a kormánypárti tüntetők egyértelműen rendőrök. "Nincs kétségem felőle, hogy rendőrök, hogy a központi biztonsági erők tagjai. Ezek ugyanazok az emberek, akik a múlt héten teljes felszerelésben az utcákon voltak, most pedig visszaszivárogtak. Nagyon felismerhetőek, különös embertípust képviselnek" - jelentette audioblogjában. Amikor ezt mondta, a felvétel megszakadt.
A BBC tudósításával ellentétben a Guardian helyszíni tudósítója azt írja, a hadsereg továbbra is tétlen, a katonai teherautókból a kormánypárti tüntetők építettek barikádot, ahonnan támadják az ellenzéki tüntetőket. Jelentése szerint a katonák nem próbálták megakadályozni a kormánypártiakat a teherautók megszerzésében.
Az egyiptomi külügyminisztérium egyik szóvivője visszautasította a nemzetközi közösség azonnali változásokat sürgető kéréseit. (AFP)
Az emberek hangosbeszélőkön szólítanak nyugalomra a Tahrír téren, jelentette a BBC tudósítója. A sokáig tétlen hadsereg teherautókkal zárta le a Tahrír térről a nemzeti múzeumhoz vezető utat, hogy elvállassza egymástól az ellenzékieket és a kormánypártiakat. Az összecsapás ennek ellenére folytatódik, a két oldal kövekkel dobálja egymást.
Kairó, Tahrír tér nagyobb térképen
"Feltérképezetlen vidéken járunk" - jellemezte Hillary Clinton amerikai külügyminiszter a tunéziai és az egyiptomi történéseket. Mint mondta, az amerikai hivatalnokoknak "sokkal fürgébbeknek és találékonyabbaknak", a tárgyalásoknak pedig átláthatóbbnak kell lenniük.
Az al-Jazeera jelentése szerint elképzelhető, hogy a téren hallott lövések figyelmeztő lövések voltak, amiket a közeli nemzeti múzeumot védő katonák adtak le.
"Most láttam, hogy a fegyveres csőcselék egy külföldi tudósítót kerget. Egyedül volt. Elkapták. Isten segítse" - tweetelte Kairóból Abasz al-Lavati, a Gulf News tudósítója. (BBC)
Az al-Jazeera legfrissebb jelentése szerint lövéseket lehet hallani a Tahrír tér környékén, ahol kormánypárti tüntetők - köztük a jelentések szerint civil ruhás rendőrök - támadtak a kilencedik napja tüntető ellenzékiekre.