A BBC jeruzsálemi tudósítója szerint Izraelben egyre nagyobb aggodalommal figyelik az egyiptomi történéseket. Egyiptom gyakorlatilag Izrael egyetlen térségbeli szövetségese, ezért nem érdekelt Mubarak bukásában. Benjamin Netanjahu kormányfőt stábja félóránként tájékoztatja az aktuális helyzetről.
"Átmeneti kormányt kell alakítani a szabad választásokig. A mostani hatalomnak és a parlamentnek nincs legitimitása." - nyilatkozta az al-Jazeerának Eszam el-Erian, a Muzilmán Testvériség vezetője. "Egy koalíciós kormány irányíthatná az országot. Az emberek megvonták a mostani kormány felhatalmazását" - mondta.
A Guardian a 2003-as londoni, az iraki háború elleni tüntetésekkel vetette össze a kairói tüntetésről készült képeket és úgy véli, valóban egymillióan lehetnek a Tahrír téren.
Az egyesült egyiptomi ellenzék vezéralakja, Mohamed el-Baradei az al-Arabíja hírtelevíziónak nyilatkozva azt mondta, Mubaraknak legkésőbb péntekig le kell mondania. (BBC)
Az azeri ellenzék is kimutatta szimpátiáját az egyiptomi tüntetőkkel, közleményben követelték Hoszni Mubarak Baku közelében található szobrának lerombolását.
A BBC üzleti elemzője, Jean-Paul Pigat szerint az egy hete tartó zavargások megroppanthatják az egyiptomi gazdaságot. Értékelése szerint a rövid távú tőkebefektetések megszüntek, ez pedig jelentős hatással lehet Egyiptom hiteltörlesztési képességeire hosszú távon.
Utazási irodák szervezésében körülbelül 400-450 magyar turista tartózkodik most Egyiptomban. Az irodák folyamatosan kapcsolatban vannak a kinti idegenvezetőkkel, ha bármi váratlan történne, azonnal repülőt indítanának a kint lévő magyarokért.
Az al-Jazeera azt jelentette, hogy Omar Szulejmán, Mubarak a hétvégén kinevezett alelnöke felhatalmazást kapott az elnöktől, hogy párbeszédet kezdjen a tüntetőkkel.
Jó hangulatú tüntetés kezdődött Alexandriában a BBC jelentése szerint. A város főterén több ezren gyülekeznek, és bár a teret körbevette a katonaság, magán a téren nincsenek fegyveresek. A tüntetők fő követelése a szabad és igazságos választás.
A New York Times értesülései szerint Egyiptomba érkezett Frank G. Wisner, az Egyesült Államok egykori kairói nagykövete, hogy személyesen tárgyaljon Hoszni Mubarakkal. A lap értesülései szerint nem kizárt, hogy Wisner megpróbálja rábeszélni Mubarakot hatalma békés átadására.
Az al-Jazeera tudósítói szerint Kairó, leszámítva a központot, kihalt, a lakosság szerintük a Tahrír térre tart.
Az ENSZ emberi jogi vezetője, Navi Pillay meg nem erősített forrásokból úgy értesült, hogy legalább háromszázan vesztették életüket az egy hete tartó egyiptomi lázongásban. Értesülései szerint legalább háromezren megsebesültek. Pillay felszólította a hatóságokat, hogy kerüljék a túlzott erő bevetését és védjék meg a civileket.
A Human Rights Watch emberi jogi szervezet a helyszínen tartózkodó munkatársa szerint vezető bírók egy csoportja is csatlakozott. A bírók egy "A nép és a bírák egyek" feliratú zászló alat gyülekeznek. Egyikük egy hangosbeszélővel beszédet intézett a közelében állókhoz, ebben a belügyminiszter és a többiek felelősségre vonását követelte, valamint a szükségállapot felfüggesztését és szabad választásokat. (Guardian)
Az al-Jazeera jelentése szerint a tüntetés szervezői szerint a létszám elérte a tervezett egymilliót. Az al-Jazeera élőképén, ami a riporterük állítása szerint legfeljebb a tömeg harmadát mutatja, minden eddiginél több ember látszik, a téren lassan mozdulni sem lehet. Független becslések szerint 200-500 ezer ember lehet a téren.
A BBC egyik helyszíni tudósítója szerint örömteli a hangulat a Tahrír téren, teljes, háromgenerációs családok vannak a téren, az asszonyok színes ruhákban, a férfiak öltönyben. Azt mondták neki, hogy a hadsereg ígérete bátorította fel őket, hogy nem lőnek a tüntetőkre.
A keddi tüntetés szervezettségét jól jellemzi, hogy a Tahrír tér egyik sarkában médiaközpontot hoztak létre, ahonnan feltöltik a tüntetők által készített képeket és videókat az internetre. (BBC)
A BBC jelentése szerint a tüntetők között most az a legnépszerűbb poén, hogy Mubarakot hamarosan nem a BBC-n vagy a CNN-en látják majd, hanem a History Channelen.
A Guardian egyik kommentelője - akinek a férje már ott van a Tahrír téren - azt írta, hogy az állami tévé és a rendőrség munkatársai felszólítást kaptak, hogy szervezzenek Mubarak melletti tüntetéseket. Az állami tévé épülete mellett pár százan már tüntetnek is. A Tahrír téri tüntetők, amikor értesültek a dologról, azt mondták, remélik, hogy önként tüntetnek, és nem kényszerítették őket álságos műsorra.
Véget ért az egyiptomi állami televízió déli híradója, ám a BBC tudósítójának jelentése szerint szó sem esett a Tahrír téri tüntetésről.
A Guardian helyszíni tudósítója szerint indulásra kész a menet, de még mindig minden irányból özönlenek az emberek a térre. Az egyikükkel beszélgetett is, mint kiderült, egy olyan férfival, akinek a fiát meggyilkolták a múlt heti tüntetéseken. Amióta eltemette a fiát, maga is minden nap tüntet, és most azt mondta, hogy elvonul az elnöki palotáig, és ha meglátja Mubarakot, maga fog végezni vele.
Recep Tayyip Erdogan török minisztetrelnök szerint Mubarak elnöknek "hallgatnia kéne a nép követeléseire". Azt is mondta, hogy a problémákat a szavazófülkében kéne rendezni. A nép Mubarak távozását követeli. (Reuters)
Időről időre megszakad a kapcsolat az al-Jazeera weboldalával. Elképzelhető, hogy az egyiptomi rezsim ügyködik a szájt lebénításán, de az sem kizárt, hogy csak a nagy érdeklődés miatti túlterheltség okoz fennakadásokat.
A Guardian egyik helyszíni tudósítóját a Tahrír térre menet tucatnyi alkalommal motozták meg a katonák vagy az önszerveződő civilek. Ennek ellenére a hangulat nyugodt, baráti, a katonák egyáltalán nem tünnek fenyegetőnek. A hadsereg amúgy az előző este sms-üzeneteket küldött szét az egyiptomi mobilszámokra, amiben azt írták: "Egyiptomért, a huligánok és a tolvajok ellen".
A BBC Tahrír téren álló tudósítója szerint az eddigi spontán tiltakozásokkal szemben a keddi tüntetés jól szervezett, civil biztonságiak ellenőrzik a térre érkezőket, a nők átvizsgálására nőkből szervezett csoportok vállalkoztak - így szűrik ki a provokátorokat. A téren a tiltakozók kiscsoportos foglalkozás keretében transzparenseket gyártanak, közben mindenki kántál és énekel. Minden eddiginél nagyobb a tömeg. A CNN kairói tudósítója, Ben Wedeman jelentése szerint a térre érkezőket a katonák is megmotozzák.
Az al-Jazeera jelentése szerint minden eddiginél nagyobb káosz alakult ki a kairói reptéren, ahol turisták ezrei próbálnak feljutni, lassan már bármilyen repülőre, ami elviszi őket Egyiptomból. "Még azoknak se volt könnyű feljutni a gépekre, akiknek volt jegyük, akkora a káosz" - nyilatkozta az arab hírtelevíziónak egy kanadai turista, Tristin Hutton.
Az al-Jazeera becslése szerint már délben százezren voltak a Tahrír téren, ahonnan a tervek szerint az elnöki palota elé vonulnak majd a tüntetők, a tervek szerint egymillióan.
Ezt skandálják a Tahrír téren összegyűlt tízezrek az al-Jazeera helyszíni tudósítója szerint.
A másik nagy hitelminősítőhöz, a Moody's-hoz hasonlóan az amerikai Standard&Poor is leértékelte az egyiptomi államkötvényeket, immár a kockázatos, befektetésre nem ajánlott kategóriába sorolva azokat. (AFP)
A keddi, egymilló résztvevősre tervezett felvonulás a Tahrír térről indul, és az elnöki palotánál ér majd véget.
Több twitterüzenet szerint a tiltakozók attól tartanak, hogy rezsimpárti huligánok összecsapásokat provokálhatnak. Többek szerint a tüntetők tisztában vannak a veszéllyel és készülnek is rá.