Felmentette tisztségéből Petro Porosenko Dnyepropetrovszk megye milliárdos kormányzóját. Az ország második leggazdagabbjának tartott Igor Kolomojszkij távozása hivatalosan ugyan a milliárdos kérésére történt, valójában azonban a kettejük között fokozódó küzdelem újabb felvonását jelenti.
Kijevben korábban is biztosra vették, hogy a Dnyepropetrovszkban és Odesszában is erős Kolomojszkijjal hamar összetűzésbe kerül az elnök.
Kolomojszkij a múlt héten látványosan összerúgta a port az elnökkel, az elvileg állami, a gyakorlatban azonban eddig inkább az oligarchának kedvező Ukrtransznaftáért folyó vitában.
Az ország olajszállításáért felelős cég kulcsfontosságú az Oroszországból érkező olaj Nyugatra szállításában és a kezében van az észak-déli szállítási útvonal is. Az állam ugyan többségi tulajdonos volt, ennek ellenére a menedzsmentet Kolomojszkij embereinek tartották, akik a Kolomojszkij olajfinomítóihoz juttattak kőolajat feketén, hogy aztán azt a Kolomojszkij érdekeltségében lévő benzinkúthálózaton keresztül értékesítsék.
A múlt héten ezért kísérlet történt az Ukrtransznafta eddigi igazgatójának leváltására, láthatóan Porosenko kezdeményezésére. A próbálkozás azonban a kijevi székházban Porosenko egyik cégének biztonsági emberei és Kolomojszkij fegyveres őrei közötti dulakodásba fúlt. Kolomojszkij ezután súlyos káromkodásokkal teli nyilatkozatban osztotta ki a sajtót és az elnökhöz közelálló embereket.
A simicskai lendületű nyilatkozatért az elnök már a hétvégén megrótta a milliárdost.
Kolomojszkij eközben attól tart, hogy az Ukrtransznafta mellett elveszíti befolyását az olajkitermelésben és feldolgozásban Ukrajna szintjén meghatározó Ukrnaftában is. A cégben ugyan az államé a többségi tulajdon, az eddigi szabályozás miatt azonban Kolomojszkij a maga 43 százalékával könnyedén blokkolt minden kormányzati kezdeményezést, legyen szó az osztalékok kifizetéséről vagy a vezetés leváltásáról. A múlt héten a részvénytársaságokról szóló törvény parlamenti módosítása nyomán ez megváltozott, ezentúl az érvényes üléshez elég a részvényesek 50 százalék+egy szavazatával jelen lenni, az eddigi 60 százalékos küszöb helyett.
Innentől kezdve tehát az állam valóban érvényesítheti akaratát a cégben, Kolomojszkij érdekeivel szemben is.
Az olajfeldolgozásban, olajszállításban, fémiparban, tömegtájékoztatásban is nagy érdekeltségekkel rendelkező Kolomojszkij félresöprése azonban nem egyszerű feladat. Ezt már az a fricska is mutatta, amit a Privatbank tulajdonosaként a milliárdos tett a szintén milliárdos államfővel:
Hivatalosan technikai okokkal magyarázták a történteket a Privatbanknál.
Abban megoszlanak a kijevi elemzők, hogy Kolomojszkij eltávolítása az iparilag fontos, és a az oroszbarát szakadárok által ellenőrzött területekkel határos Dnyepropetrovszk megye éléről nyílt harcnak, vagy a kulisszák mögötti megegyezésnek az eredménye-e.
Mihail Pavliv politológus szerint az utóbbiról van szó, mert Kolomojszkij valószínűleg informálisan továbbra is megőrizheti befolyását Dnyepropetrovszk felett.
Az elnököt támogató Petro Porosenko Blokkja parlamenti frakciójának helyettes vezetője szerint viszont az elbocsátás valójában az elnök keresztes harcának kezdetét jelenti az oligarchákkal szemben. Musztafa Najem szerint lesz ugyan feszültség Kolomojszkijjal szemben – aki a szakadárokkal szemben harcoló önkéntesek jelentős finanszírozójaként azt a vádat is megkapta, hogy magánhadsereget épít –, de súlyosabb összetűzésig, netán Dnyepropetrovszkban zavargások keltéséig nem megy el a konfliktus.
A 34 éves, afgán születésű újságíró-politikus Najemnek személyes elszámolnivalója is van az oligarchával: amikor ugyanis be akart menni az Ukrnafta épületébe, akkor, állítása szerint többször is megütötték Kolomojszkij emberei, mielőtt kiszorították a főbejáraton. Felvétel erről nincs, csak az épületnél folyó, hol kedélyes, hol feszült beszélgetésről Kolomojszkij és Najem között.