Az Egyesült Államok magyar idő szerint szerda este felszólította az észak-koreai vezetést, haladéktalanul engedjék szabadon azt az amerikai diákot, akit szerdán 15 év kényszermunkára ítéltek azért, mert januárban ellopott egy propagandaplakátot egy hotelből.
A Fehér Ház szerint a 21 éves Otto Warmbier egy koncepciós per áldozata, és "a rezsim sakkfiguraként használja fel politikai játszmájához". Ezért a kormányzat rendkívüli amnesztiát követel számára.
Észak-Korea bevett szokása, hogy külföldiek elítélését használja fel diplomáciai nyomásgyakorlásul, azonban a BBC szakértője szerint a 15 évnyi kényszermunka kiugróan kemény ítéletnek tűnik (főleg hogy a semmiért kapta), és apéldátlanul szigorú ENSZ-szankciókban kicsúcsosodó konfliktusra adott reakcióként kell értelmezni.
Warmbiert január 2--án tartóztatták le a phenjani reptéren "államellenes cselekedet" vádjával. Később - ki tudja milyen pszichés és fizikai ösztönzésre - bevallotta, hogy egy "vallási szervezet" vette rá arra, hogy csempésszen haza egy "trófeát". De azt is bevallotta, hogy nem csak ez a bizonyos vallási szervezet, hanem az amerikai kormány is manipulálta őt, és voltaképp azért érkezett az országba, hogy "elpusztítsa az ország egységét".
Az Egyesült Államok tovább szigorítja az Észak-Korea ellen bevezetett szankciókat. A döntés valószínűleg a Warmbiert ellen meghozott ítélet nélkül is megszületett volna: Washington a január 6-i hidrogénbomba-kísérlet és a február 7-i műholdkilövésnek álcázott ballisztikus rakétateszt miatt hozta a szigorításokat.
"Ezek az akciók megegyeznek azzal a hosszú távra szóló elkötelezettségünkkel, hogy folyamatosan nyomást gyakoroljunk az észak-koreai rezsimre" - fogalmazott közleményében Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője, aki azt is közölte, hogy most nem új szankciókat vezetnek be, hanem a meglévőket szigorítják csak, írja az MTI.