Kétharmados többséggel megszavazta a brazil alsóház a Dilma Rousseff elleni bizalmatlansági indítványt, így az elnök egy lépéssel közelebb került a bukáshoz.
A 2011 óta hatalmon lévő elnök ellen két okból kifolyólag indult eljárás:
Az elnök és köre minden lehetséges eszközzel megpróbálta megakadályozni az eljárás megindulását, de Dilma - Brazíliában senki, de senki nem hívja Rousseffnek - politikailag egyre jobban elszigetelődött, az általa vezetett Munkapárt három koalíciós partnere is ellene fordult.
Az alsóházi szavazás során a bizalmatlansági indítványra 342-en szavaztak az 513 képviselő közül. Ez még csak ideiglenes adat, a végleges eredmény az eljárás támogatóinak ennél is nagyobb arányú győzelmét mutathatja majd.
A bizalmatlansági eljárás előtt még két akadály áll:
Dilma Temer alelnök puccskísérletét látja az eljárás mögött. Egy netre felkerült videofelvételben meg is vádolta őt, hogy hatalomra kerülve sutba akarja vágni a szociális programra vonatkozó kormányterveket. Az aggodalom annyiban jogos, hogy Dilma elnök pártja, a Munkáspárt korábbi gazdasági és szociális intézkedéseivel tényleg brazilok millióit emelte ki a nyomorból.
A több órán át tartó parlamenti szavazás és az azt megelőző parlamenti vita idején Brazíliában ezrek vonultak utcára Dilma ellen és mellett is. Brazíliavárosban, a kongresszus épülete közelében a hatóságok a két tábort összecsapásoktól tartva kilométernyi hosszú, két méter magas fémkerítéssel választották el egymástól.
Közvélemény-kutatási adatok szerint a mintegy 200 milliós brazil lakosság több mint 60 százaléka egyetért a Rousseff elleni bizalmatlansági eljárás megindításával.