Index Vakbarát Hírportál

Az IS háromezer éves templomot robbantott fel

2016. június 9., csütörtök 16:08

Háromezer éves asszír templomot robbantott fel az észak-iraki Kalhu romvárosában az Iszlám Állam (IS) egy csütörtökön közzétett videó szerint. A videón az is látható, hogy a dzsihadisták bulldózerrel pusztítják el az úgynevezett Nergal-kaput, amely az ókori Ninive történelmi városfalának része volt a mai Moszulban.

A felvételből nem derült ki, mikor készült, és az eredetisége sem erősíthető meg független forrásból, de az ENSZ szerdán megerősítette, hogy a romvárosról készült műholdas felvételeken kiterjedt pusztítás látható Nabú, a babiloni bölcsesség istene templomának főbejáratánál – írja az MTI.

Kalhu az időszámítás előtti 13. században virágzó asszír város volt, amelyet később az arabok Nimrudra kereszteltek át. Romjai 30 kilométerre délre fekszenek a mai Moszultól, amely 2014 júniusa óta a terroristák ellenőrzése alatt áll.

A felvételen egy szakállas férfi arról beszél: a pusztítás a bálványimádást hivatott megakadályozni. A szélsőségesek minden olyan ábrázolást bálványimádásnak tekintenek, amely az iszlám előtti időkből származik, és az általuk képviselt radikális szunnita iszlámon kívül minden vallást eretnekségnek tekintenek.

Régészek szerint az IS az elmúlt két évben felbecsülhetetlen értékű műemlékeket pusztított el, sokszor az UNESCO Világörökség részét képező történelmi helyszíneken. Amellett, hogy Észak-Irakban római és asszír kori műemlékeket pusztítottak el, a szomszédos Szíria Palmüra nevű romvárosában is ősi templomokat és épületeket robbantottak fel a szélsőségesek, bár a visszafoglalás után kiderült, hogy a város nagy része még így is épségben megúszta. Feltételezhetően egyébként se mindent pusztítanak el a terroristák, hiszen műkincsek eladásából is finanszírozzák a tevékenységét.

Az iraki hadsereg Ramádi év eleji visszafoglalását követően több fronton is küzd az IS ellen: jelenleg Falludzsa felszabadításáért küzd, és szeretnék minél előbb Moszult is visszahódítani a terrorszervezettől.

Rovatok