Helyi idő szerint péntekre virradóra megközelítette Florida partjait a Matthew hurrikán. A CNN közvetítésében a Katrina tizenegy évvel ezelőtti pusztítására emlékeztetnek: a meteorológusok most ugyanolyan drámai hangon figyelmeztetik az embereket, mint akkor. A Fox Newson egyenesen azzal fenyegetőztek, hogy aki nem fogad szót a hatóságoknak, és a figyelmeztetések ellenére otthon marad, az nem éli túl az ítéletidőt.
Floridában a helyiek rengeteg videót töltöttek fel a vihar pusztításáról, ez itt például tűzijátéknak is beillene, pedig valójában éppen a villanyvezetékek semmisülnek meg:
Just watched hurricane Matthew blow up my power line pic.twitter.com/JZZbiZDE32
— Amy DeLoach (@amyddeloach) 2016. október 7.
A felhőörvény már az űrből is félelmetes látványt nyújtott, és beigazolódott a jóslat, hogy ez lesz 2007 óta a legerősebb trópusi vihar a karibi térségben. Szerdán Georgia egy részén, Észak-Karolina hatvanhat megyéjében és Dél-Karolina teljes területén szükségállapotot hirdettek ki.
A kontinens legszegényebb államán, a tízmillió lakosú Haitin 4-es erősségű viharként söpört végig Matthew. A legfrissebb adatok szerint legalább 842-en meghaltak, de félő, hogy az áldozatok száma még nőni fog. Egyedül Sud tartományban húszezer házat rongált meg a szél. Az ENSZ szerint 350 ezren szorulnak azonnali segítségre. A hétvégi elnökválasztást is el kellett halasztani.
Florida több mint félmillió háztartásában nem volt áram pénteken reggel. Mindenkit arra szólítottak fel, hogy maradjon otthon. Szombatig csaknem 4400 járatot töröltek a Flightware.com adatai szerint. Kisebb károkat jelentett a NASA a Kennedy Űrközpontból, a szél néhány helyen megbontotta a tetőt, és autókat rongált meg.
Az Orlandóhoz közeli Disney World bezárt, Daytona Beach utcáit törmelék borítja, hatalmas alumíniumdarabokat sodor a szél, mintha csak papír lenne. Megkérdeztünk egy Miamiban élő magyar családot, hogy mit tapasztaltak, de arrafelé egyelőre „semmi különleges nem történt, egy sima vihar több szelet csinál”. Felröppent a hír, hogy már az Egyesült Államokban is vannak halálos áldozatok, de ezt Rick Scott, Florida kormányzója eleinte cáfolta.
Később viszont valóban történt egy hurrikánhoz köthető haláleset: egy 50 éves nő kapott szívrohamot és halt meg az éjszaka. A helyi St. Lucie Vészhelyzeti Műveleti Központ szerint azért okolható emiatt a Matthew, mert a nagy vihar miatt a vészhívásokra se tudtak reagálni, így a nő nem kaphatott időben segítséget.
A floridai tűzoltók közben a pusztuló elektromos hálózat miatti tüzekkel is birkóznak:
Video: Downed power lines cause a house fire in Florida, but water supply is low for firefighters #HurricaneMatthew pic.twitter.com/9uyziQaeOq
— USA TODAY (@USATODAY) 2016. október 7.
Barack Obama az ovális irodából üzent a vihar ellen küzdő helyieknek, arról beszélt, hogy még mindig a hurrikán pusztításának elején járnak, és csak három-négy-öt nap múlva fog látszódni, valójában mekkora kárt okoz Matthew.
Az elnök közben már Georgia államhoz is szólt, mint mondta, most még Floridában van baj, de a helyieknek érdemes már most felkészülni, mert a hurrikán őket is hamarosan eléri. Az amerikai Nemzeti Hurrikán Központ által kiadott figyelmeztetés szerint a következő 36 órában Floridától egészen az Észak-Karolina állambeli Cape Fearig életveszélyes áradások várhatók.
A Matthew hurrikán érkezése előtt az emberek bespájzoltak Dél-Floridában. A benzinkutaknál hosszú sorok kígyóztak, az üzletek zsúfolásig teltek, a polcok kiürültek. Főleg tartós élelmiszert és vizet vásároltak. Hasonló jelenetekről számoltak be a tudósítások Észak- és Dél-Karolinából, valamint Georgia tengerparti településeiről is. Sokak kényszerültek az otthonuk elhagyására is. Egyikük, Grant Lynch bekapcsolva hagyta a biztonsági kamerát a kiürített házban. Így néz ki, amikor elönti az ember otthonát az özönvíz:
@CNN Wave hitting my house right now in Palm Coast Fl #HurricaneMatthew #Hurricane #Florida pic.twitter.com/KF2SuqfcP4
— Grant Lynch (@grantlynch1234) 2016. október 7.
A Katrina a legnagyobb kiterjedésű és a harmadik legerősebb hurrikán volt az Egyesült Államok történelmében. 2005 augusztusában pusztított a keleti partvidéken. Több államon söpört végig, a legnagyobb károkat Louisiana fővárosában, New Orleansban okozta. A halálos áldozatok számáról még ma sincsenek pontos adatok, az óvatos becslések szerint legalább 1836-an vesztették életüket, 705 embert eltűntként tartanak számon.
A legnagyobb gondot az okozta, hogy a New Orleanst védő gátrendszert 3-as erősségű viharok kivédésére tervezték, a Katrina pedig elérte a legmagasabb, ötös fokozatot. A város négyötödét elöntötte a víz. A közvetlen károkat 81 milliárd dollárra, mostani árfolyamon számolva 22 ezer milliárd forintra becsülték, de a Louisianát és Mississippit sújtó közvetett gazdasági kár ennek az összegnek a kétszerese is lehetett.
Egy trópusi ciklon, általában több száz kilométer átmérőjű felhőörvény, ami az északi féltekén az óramutató járásával ellentétesen mozog.
A szélerősség alapján sorolják kategóriába.