A szíriai Aleppó régóta ostrom alatt áll, ami a civileket sem kíméli. Most épp Aszad katonái foglalják vissza a lázadóktól a várost, ami Aszad, az Iszlám Állam, az oroszok, Irán és Amerika érdekeinek van kiszolgáltatva; és bár csütörtökön megkezdődött a város evakuálása, ám eddig csak pár száz civilt tudtak kimenekíteni. Nézőponttól függ, hogy az ember kit tart hibásnak a kialakult helyzetért, illetve kinek a narratíváját fogadja el – az viszont biztos, hogy mára Aleppó szinte szellemvárossá vált. A keleti része most épp így néz ki (az orosz RT felvétele):
Közben civilek százai halnak meg minden nap, az ottani emberek szenvedését pedig a Twitter-üzeneteik írják le legjobban. Ezekből gyűjtöttük össze a legkifejezőbbeket.
Mínusz három fok, elképzelni sem tudjátok, hogy reszketnek a családok, még akkor is, ha kapnak takarót, írja egy helyi újságíró
A szöveg: "Végső üzenet. Nagyon elszomorít, hogy nincs senki a világon, aki segítene, senki nem ment ki engem és a lányomat. Viszlát." (A Twitter-fiókot egy édesanya üzemelteti, aki a saját és lánya nevében twittel. Érdemes elolvasni a bejegyzéseit, megrázóak.
De bármikor megtehetik, mondja a BBC-nek nyilatkozó férfi, akinek a beszéde közben is hallhatók a robbanások.
Az alábbi videóban egy férfi arról beszél, hogy Aszad emberei közelednek felé, és nincs hová mennie. "Ne higgy a nemzetközi közösségben. Ne hidd, hogy nekik nem jó, ami itt megy. Hogy itt minket megölnek. Hogy a történelem legdurvább népirtása megy itt. (...) Oké. Ez az élet. De legalább tudjuk, hogy szabadok vagyunk. Hogy szabadságot akartunk. De ez a világ nem akar szabad embereket" (A CNN itt gyűjtött össze még több búcsúüzenetet.)
Szerettem volna, ha a lányom banánt kóstolt volna. Szereti az ilyesmit. Még nem evett. Lehet, hogy nem fogom tudni megtenni már.
"Maguk tényleg képtelenek arra, hogy szégyelljék magukat? Nincs semmi, ami miatt elszégyellik magukat? Nincs olyan civilek elleni barbárság, gyerekek kivégzése, ami bekúszik a bőrük alá, ami miatt kiborulnak egy kicsit? Amiről nem hazudnak?
Természetesen az ellenoldal is jelentkezett, és azt állítja, hogy a nagy búcsúüzenetek egy megszervezett pr-stratégia elemei, és valójában aktivistákról van szó, nem aleppói civilekről.