Index Vakbarát Hírportál

Két és fél nap után még az összes áldozat sem ismert Berlinben

2016. december 22., csütörtök 12:17 | aznap frissítve

Több mint két nappal a berlini terrortámadás után a 12 halálos áldozat közül még mindig csak kilencet sikerült azonosítani. A kamion 11 embert gázolt halálra, és a merénylő lelőtte a jármű lengyel sofőrjét. Az áldozatok azonosítása azért is lassan halad, mert az adventi vásárra sok külföldi látogatott ki. Egy részüket még csak eltűntként kezelik.

Magyarról továbbra sem tudni

Felröppentek olyan hírek, hogy három magyar lehet a halálos áldozatok között. A vásárban voltak magyar árusok, de a bódéik nem azon a szakaszon álltak, amit a kamion letarolt. A magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium sem hivatalos, sem nem hivatalos forrásból nem tud magyar halálos áldozatról. A tárca sajtófőnöke szerdán azért bírálta a német felet, hogy az áldozatokról ennyi idő elteltével sincs elég információ az áldozatokról, ami "felvet azért kérdéseket". A berlini magyar nagykövetség ezért szerda délelőtt hivatalos jegyzékben fordult a német külügyminisztériumhoz, és tájékoztatást kért az áldozatok, sérültek állampolgárságáról.

A berlini magyar nagykövetség ügyeleti telefonszámán a hétfői támadás után hárman jelezték, hogy nem találják rokonukat. Két magyar nem volt érintett, a harmadik pedig könnyebben sérült és másnap reggel elhagyta a kórházat.

Jobb kivárni a bizonyosságot

A német sajtó azt írja: ilyen esetekben az áldozatok azonosítása nem mindig könnyű, főleg, ha külföldiek is lehetnek az áldozatok között. Nemcsak azért, mert meg kell várni, míg a hozzátartozók a helyszínre érkeznek, és személyesen azonosítják a halottakat. A súlyos sérüléseik miatt elsőre fel nem ismerhető áldozatoknál ez a vizuális azonosítás félreviheti az eljárást: csak fokozhatja a bizonytalanságot, a hozzátartozóknak pedig nemcsak sokkot okozhat, hanem kínzó kétségeket is. A bizonyosság mindenki számára jobb, ezért az azonosításhoz sokszor hosszabb idő kell.

A nehezen azonosítható áldozatoknál DNS-vizsgálattal tisztázzák az elhunyt nemét és életkorát. Irányadóak lehetnek a műtéti hegek, a tetoválások vagy a jellegzetes anyajegyek. Vizsgálják az ujjlenyomatokat, a foglenyomatokat, amelyeket a fogorvosi vizsgálatok után a fogorvosok (Magyarországon is) kötelesek nyilvántartani.

Az eljárást most az is lassíthatja, hogy a merénylet után több száz bejelentés érkezhetett eltűnt személyekről (sokan nem tudták elérni hozzátartozóikat). A rendőrségnek ezekről egyenként aktát kellett nyitnia, és a személyes adatokat egyenként rögzítenie, hogy a halottak azonosításán dolgozó igazságügyi orvosszakértők ezen adatok alapján végezhessék munkájukat.

Rovatok