Ahogy arról kedden írtam, az ankarai orosz nagykövet meggyilkolását a török kormány rögtön igyekezett Erdogan egykori szövetségese, jelenlegi ellenlábasa, Fethullah Gülen nyakába varrni. Azonban az orosz és az iráni állami hírügynökségek – és az őket közel-keleti ügyekben szolgaian szemléző MTI - szerint
Ez első pillantásra nem tűnik valószínűtlennek, hiszen
Ne feledjétek Aleppót! Ne feledjétek Szíriát! Amíg a városaink nincsenek biztonságban, addig ti sem lesztek!
Csakhogy a felelősségről szóló hír meglehetősen büdös, és nem azért, mintha az iszlamista koalícióban nem ujjongtak volna kalasnyikov-sorozatokkal egy orosz diplomata halálának. Hanem azért, mert
A hír politikai értelmezéséhez nem árt tudni, mi fán is terem ez a Dzsais al-Fatah, melynek a nyakába akarják varrni a merényletet. A koalíció 2015-ben alakult, hogy összehangolja a különböző iszlamista frakciókat, akik katari, szaúdi és török támogatással elfoglalták Idlib tartományt, és a Dzsabal an-Nuszairija hegygerincén keresztül az Aszad-rezsim tengerparti törzsterületeit fenyegették. 2015 őszére az iráni és orosz intervenciónak köszönhetően az offenzíva megrekedt, de Idlib az ellenzék legmasszívabb bázisává vált. A múlt héten úgy tippeltem, hogy Idlib lesz a kormánycsapatok és szövetségeseik közvetkező célpontja.
Erre a héten kiderült, hogy az Idlibet ellenőrző koalíció, melyre - minden szélsőségessége ellenére - soha nem volt jellemző a külföldi merényletek szervezése, meggyilkoltatott egy orosz diplomatát.
Érdekes a Dzsais al-Fatah „felelőssége” mellé tenni azt is, hogy Moszkvában pont kedden kezdődött a szíriai rendezésről szóló iráni-török-orosz külügyminiszteri találkozó (igen, sem Aszad, sem az ellenzéki szervezeteket nem hívták meg), ami fontos állomás Erdoğan fordulatában: miután a török elnök öt éven keresztül milliárdokat fektetett Aszad megbuktatásába, most a török érdekszféra kiterjesztése fejében kész elfogani hatalmon maradását.
Az egyelőre nem világos, hogy Ankara elfogadja-e az idlibi iszlamista ellenállási góc kifüstölésének tervét, ez főleg azért kétséges, mivel a Dzsais al-Fateh egyik legnagyobb támogatója korábban nem volt más, mint Erdoğan, melynek titkosszolgálata szakmányban szállította a fegyvereket Északnyugat-Szíriába – sőt, az an-Núszra súra-tanácsában is helyet foglaló Türkmén Iszlamista Front katonáit Törökországban képezték ki. Törökország ezért továbbra is a gülenisták felelősségét hangsúlyozza Karlov meggyilkolásában, Mevlüt Cavuşoğlu külügyminiszter amerikai kollégájának, az elnökével együtt hamarosan távozó John Kerrynek szerdán azt mondta,
mind Oroszország, min Törökország tudja, hogy a FETÖ [Fethullanista Terrorista Szervezet] áll a támadás mögött, és meg is osztották egymással erről szóló információikat.
Azonban eddig egyetlen perdöntő bizonyítékot sem került nyilvánosságra arról, hogy a 22 éves rendőr valóban Erdoğan egykori szövetségese, jelenlegi ellenfele megbízásából lőtt volna.