Kiengedték a börtönből a Nobel-békedíjas politikai fogoly Liu Hsziao-pót a kínai hatóságok – írja a BBC. Az ügyvédje szerint a szabadlábra helyezés oka, hogy Liu végstádiumú rákos beteg.
Az eredetileg irodalomtörténész-esztéta Liu 1955-ben születet Csangcsunban, Csilin tartományban, 1982-ben a csilini egyetemen szerzett irodalomtudományi diplomát. Doktorálása után vendégtanárkodott a New York-i Columbia Egyetemen is. A világ elsősorban mégis emberi jogi aktivistaként ismeri, a demokratikus Kínáért küzdők egyik legismertebb alakja. 2010-ben kapott Nobel-békedíjat.
Liu már az 1989-es Tienanmen téri tüntetéseken is részt vett, 1991-ben "ellenforradalmi propaganda és uszítás" miatt elítélték, de nem börtönözték be. 1996 októberében három év átnevelő táborra ítélték, mert bírálni merte a Kínai Kommunista Pártot.
2009. december 23-án tizenegy év börtönre ítélték a kínai hatóságok, mert 2008-ban aláírta a Charta 08 nyilatkozatot, melyben 303 kínai értelmiségi és emberi jogi aktivista politikai reformot és az ország demokratizálását követelte. A nyilatkozatot 2008. december 10-én, az ENSZ Egyetemes Emberi Jogi Nyilatkozata kiadásának hatvanadik évfordulóján jelentették meg. Az aláírók olyan, a demokráciákban természetes, Kínában azonban hallatlan dolgokat követeltek, mint a hatalmi ágak szétválasztása, parlamentáris demokrácia, az emberi jogok tiszteletben tartása, független bíráskodás, gyülekezési és szólásszabadság, vagy a magántulajdon védelme.
Liu betegségét az ügyvédje szerint egy hónappal ezelőtt diagnosztizálták. A szabadulása után kórházban kezelik Liaoning tartomány északi részén.