Minden, amit Az Évszázad Találkozójáról tudni kell
2018. június 11., hétfő 14:31
- Június 12-én találkozik Donald Trump és Kim Dzsongun Szingapúrban, ez lesz az első alkalom a történelem során, hogy egy asztalhoz ül az Egyesült Államok és Észak-Korea vezetője. A Kim Dzsongun által kezdeményezett találkozó helyszíne a Capella Hotel lesz Sentosa szigetén.
- A tavalyi feszült időszak után az év elején enyhülés indult el előbb Észak- és Dél-Korea között, ami a phjongcshangi téli olimpia után április végén egy harmadik Korea-közi csúcstalálkozóra futott ki. Trump is belement abba, hogy leül Kim Dzsongunnal, de aztán május végén lemondta a szingapúri csúcsot, hogy aztán másfél hete bejelentse: mégis megtartják a találkozót.
- A legfontosabb téma Észak-Korea atomprogramjának leállítása lesz. Az atom- és rakétaprogramjával Észak-Korea nemcsak Dél-Koreát, Japánt fenyegette a közelmúltban, hanem az Egyesült Államok területét is képes lehetett elérni.
- Trump végső célja egy atomfegyvermentes Észak-Korea, Kim Dzsongun pedig biztonsági garanciákat, a rezsimet szorongató szankciók enyhítését és a diplomáciai kapcsolatok helyreállítását akarja elérni.
- Az esemény 15 millió dollárba, több mint 4 milliárd forintba kerül, amelynek fele az esemény biztosítására megy el.
- Legalább 2500 újságíró regisztrált, hogy a helyszínről tudósíthasson.
- A találkozó önmagában történelmi lesz, de a szakértők túl sokat nem várnak a keddi tárgyalásoktól. Ha ugyanis Észak-Korea meg is ígéri atomfegyvereinek leszerelését, az még semmit sem jelent a gyakorlatban. Az észak-koreaiak egyik nehezen feloldható feltétele volt korábban például, hogy az amerikai katonák vonuljanak ki Dél-Koreából.
- Mike Pompeo külügyminiszter szerint az Egyesült Államok kizárólag azt fogadja el Észak-Koreától, ha hitelesen, véglegesen és visszafordíthatatlanul leszereli atomfegyvereit, és leállítja atomprogramját. Ameddig Észak-Korea nem építi le teljesen az atomprogramját, addig Pompeo szerint maradnak a szankciók az országgal szemben. Az amerikai katonák kivonásával kapcsolatban azonban kitérő választ adott.
- A KCNA, az észak-koreai hírügynökség szerint a tárgyalások témája „egy tartós békefenntartó mechanizmus létrehozása a Koreai-félszigeten."
- Mun Dzsein dél-koreai elnök szerint egy tárgyalás nem elég a helyzet megoldására, a jövőben folyamatos kommunikációs csatornát kell létrehozni a két Korea kormánya között.
- A történelmi eseményt élőben közvetítjük kedd hajnalban.
Rovatok